2022 թ. շարունակել են առաջնային մնալ ՀՀ շուրջ անվտանգային միջավայրի ձևավորման խնդիրները. ԱԳ նախարար
Արտաքին գործերի նախարարությունը 2022 թվականին իրականացրել է 4 ծրագիր և 15 միջոցառում: Ծրագրերը վերաբերել են միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ոլորտում մասնագետների պատրաստմանն ու վերապատրաստմանը, արտաքին գործերի ոլորտում Կառավարության քաղաքականության մշակմանը և իրականացմանը, միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությանը և օտարերկրյա պետություններում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության մարմինների գործունեության կազմակերպմանն ու իրականացմանը: Այս մասին բարձրաձայնել  է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` ներկայացնելով Արտաքին գործերի նախարարության մասով 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը:
Նախարարը նշել է, որ տարեկան ճշտված պլանով նախատեսված է եղել 18 մլրդ 468 մլն դրամ, սակայն իրականացվել է 17,7 մլրդ դրամի ծախս, որը տարեկան ճշտված պլանի նկատմամբ կազմում է 96,1 տոկոս:
«2021 թվականի համեմատ գերատեսչությունն իր գործունեությունն իրականացնելու համար ծախսել է 652 մլնդ դրամով ավելի»,- ընդգծել է Վահե Հովհաննիսյանը:
Արտաքին հարաբերությունների ու Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը տեղի է ունեցել հունիսի 5-ին: Այն վարել են հանձնաժողովների նախագահներ Սարգիս Խանդանյանը և Գևորգ Պապոյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է արդյունքային ցուցանիշներն ու արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները: Նախարարի խոսքով հաշվետու տարում շարունակել են առաջնային մնալ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման, հարևան երկրների հետ խաղաղ բանակցությունների միջոցով հարաբերությունների կարգավորման և Հայաստանի Հանրապետության շուրջ անվտանգային միջավայրի ձևավորման խնդիրները: Ադրբեջանի հետ շարունակվել են բանակցությունները, տեղի են ունեցել մի շարք հանդիպումներ բոլոր ուղղություններով:
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ 2022 թվականի սեպտեմբերին ՀՀ նկատմամբ ագրեսիայի, նաև Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման կապակցությամբ, այդ թվում` նաև ՀՀ ԱԳՆ ջանքերով հնչել են բազմաթիվ հայտարարություններ մի շարք հարթակներում:
Հայաստանը պահպանել և շարունակել է ակտիվ ներգրավվածությունը բազմակողմ հարթակներում, նաև` երկկողմ ձևաչափով: Հաշվետու տարվա դեկտեմբերի դրությամբ ՀՀ ունեցել է հաստատված դիվանագիտական հարաբերություններ 178 երկրի հետ, 2022 թվականին Հայաստանում հիմնվել է երկու նոր ներկայացուցչություն` Իսպանիայի Թագավորության և Դոմինիկյան Հանրապետության դեսպանությունների գրասենյակները, նաև` Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսությունը:
ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները համատեղության կարգով հավատարմագրված են 90 երկրում: Իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման առումով 2022 թվականին ՀՀ կողմից ստորագրվել է 83 միջազգային պայմանագիր, վավերացվել կամ հաստատվել է 65 պայմանագիր:
Շարունակվել են ՀՀ արտաքին քաղաքական դիրքորոշումների վերաբերյալ միջազգային իրազեկվածության բարձրացմանը, Հայաստանի միջազգային հեղինակության ամրապնդմանն ուղղված աշխատանքները:
Մեր երկիրն անդամավճար է փոխանցում 106 միջազգային կազմակերպությունների և ծրագրերի: 2022 թվականին փաստացի փոխանցում կատարվել է 90 կազմակերպության, մնացած 16-ը հայտեր չեն ներկայացրել:
Իրականացվել են լայնածավալ աշխատանքներ դեսպանությունների ծառայողական շենքների հիմնանորոգման, ավտոմեքենաների ձեռքբերման ուղղությամբ:
Կապիտալ վերանորոգման նպատակով բյուջետային միջոցներից գումարներ են փոխանցվել Մինսկում, Մոսկվայում, Բուենոս Այրեսում, Վիեննայում, Վաշինգտոնում ՀՀ դեսպանությունների շենքերի վերանորոգման համար` շուրջ 440 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով:
Հանրապետության նախագահի 7, վարչապետի 23, արտգործնախարարի 27 աշխատանքային ու պաշտոնական այցեր են կատարվել:
Հայաստան են այցելել օտարերկրյա պետության 7 նախագահ, կառավարության 6, արտաքին գերատեսչության 7 ղեկավարներ: Միջազգային կազմակերպության ղեկավարի 9 աշխատանքային այց է եղել:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը հարց է ուղղել ԱԳ նախարարին. «Դուք Արցախի ժողովրդից, Արցախի Հանրապետության իշխանություններից լիազորվե՞լ եք իրենց անունից բանակցել իրենց ապագա կարգավիճակի վերաբերյալ»:
«Մենք չենք էլ փորձում այդպիսի բան անել: Միակ բանը, որ մենք փորձում ենք ապահովել Հայաստան-Ադրբեջան կարգավորման գործընթացում հետևյալն է` մենք համարում ենք, որ այդ կարգավորումն իրատեսական, ամբողջական, երկարատև ու կայուն չի կարող լինել, եթե դրա շրջանակում չի ստեղծվում մի հարթակ, մի երկխոսության մեխանիզմ, որտեղ ԼՂ ժողովուրդը և պաշտոնական Բաքուն կարող են երկխոսել, բանակցել բոլոր այն հարցերի շուրջ, որոնք հետաքրքրում են և կարևոր են ԼՂ ժողովրդի ու նրանց ապագայի համար»,- ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը` ի պատասխան Արթուր Խաչատրյանի հարցին:
Պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հետաքրքրվել է սահմանագծման և սահմանազատման, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման գործընթացներով և մտահոգություն հայտնել առ այն` Ադրբեջանի որևէ բարձրաստիճան պաշտոնյա հրապարակավ չի հայտնել, որ ճանաչում է Հայաստանի 29 հազար 800 քկմ տարածքը:
«Ճիշտ եք նկատել, որ Ադրբեջանի նախագահը հրապարակավ չի ասել այն մասին, որ ճանաչում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը 29,8 հազար քկմ տարածքով, բայց Ադրբեջանի նախագահի մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիպումն ամփոփվել է Եվրոպական միության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի կողմից հայտարարությամբ, որտեղ դա նշվել է, որ երկրները ճանաչել են միմյանց այդ թվերով. Ադրբեջանը ճանաչում է Հայաստանը 29,8 քկմ-ով: Դրանից հետո Ադրբեջանի կողմից հրապարակային կամ ոչ հրապարակային հերքում չի արվել»,- արձագանքելով հարցին` նշել է ԱԳ նախարարը:
«Ո՞ր թվականի քարտեզների հիման վրա պետք է կատարվեն սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացները»,- հետաքրքրվել է պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը:
«Դեռևս վերջնական պայմանավորվածություն չկա, բայց կա պարտավորություն և հանձնառություն այդ աշխատանքներն իրականացնելու Ալմաթիի հռչակագրին համահունչ»,- ասել է նախարարը:
Գուրգեն Արսենյանի հարցը վերաբերել է ԱԳՆ գործիքակազմի հզորացմանը, տարբեր երկրներում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ավելացմանը: Արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ ծրագրերի ավելացման ուղղությամբ աշխատանք է տարվում ե'ւ Ֆինանսների նախարարության, ե'ւ Կառավարության գործընկերների հետ, բայց կան կոնկրետ միջոցներ, որոնք պետք է բաշխվեն կոնկրետ ուղղություններով: Նախարարը նաև հավաստիացրել է, որ նոր կադրերի ներգրավման, դիվանագիտական ներկայացուցչություններ բացելու ուղղությամբ, գույքային և այլ հարցերով փորձ է արվում ընդլայնել աշխարհագրությունը:

В 2022 г. вопросы формирования среды безопасности вокруг РА продолжали оставаться приоритетными: МИД
''В 2022 г. Министерство иностранных дел (МИД) реализовало 4 программы и 15 мероприятий. Программы, связанные с подготовкой и обучением специалистов в области международных отношений и дипломатии, разработкой и реализацией государственной политики в сфере иностранных дел, сотрудничеством с международными организациями, организацией и осуществлением деятельности органов дипломатической службы РА в зарубежных странах'', - отметил министр финансов РА В.Ованнисян, представляя отчет МИД об исполнении государственного бюджета на 2022 г.
По сообщению НС РА, министр отметил, что в годовом плане было запланировано 18 млрд 468 млн драмов, а израсходовано 17,7 млрд, что составляет 96,1% годового плана.
''По сравнению с 2021 г. на осуществление своей деятельности ведомство израсходовало на 652 млн драмов больше'', - подчеркнул В.Ованнисян.
5 июня состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по внешним связям и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. Его вели председатели комиссий С.Ханданян и Г.Папоян.
Министр иностранных дел РА А.Мирзоян представил результаты и приоритеты внешней политики. По его словам, в отчетном году приоритетными продолжали оставаться вопросы установления мира и стабильности в регионе, урегулирования отношений с соседними странами путем мирных переговоров, формирования среды безопасности вокруг Республики Армения. Переговоры с Азербайджаном продолжались, был проведен ряд встреч по всем направлениям.
А.Мирзоян отметил, что в связи с агрессией против РА в сентябре 2022 г., а также незаконным закрытием Лачинского коридора на ряде площадок, в том числе усилиями МИД РА, было сделано множество заявлений.
Армения поддерживала и продолжает активно участвовать в многосторонних платформах, в том числе в двустороннем формате. По состоянию на декабрь отчетного года РА установила дипломатические отношения со 178 странами. В 2022 г. в Армении были открыты два новых представительства – офисы посольств Королевства Испании и Доминиканской Республики, а также Генеральное консульство Исламской Республики Иран в Капане.
Дипломатические миссии РА по совместительству аккредитованы в 90 странах. В части расширения договорно-правового поля в 2022 г. РА было подписано 83 международных договора, ратифицировано или утверждено 65 соглашений.
Продолжалась работа по повышению международной осведомленности о внешнеполитических позициях Армении и укреплению международного авторитета страны.
РА перечисляет членские взносы в 106 международных организаций и программ. В 2022 г. фактический перевод был осуществлен 90 организациям, остальные 16 не подали заявок.
Проведены масштабные работы по капитальному ремонту служебных зданий посольств, закупке автомобилей.
Для капремонта из бюджетных средств перечислены средства на ремонт зданий посольств РА в Минске, Москве, Буэнос-Айресе, Вене, Вашингтоне в размере около 440 тыс. долларов США.
Состоялось 7 рабочих и официальных визитов Президента Республики, 23 - Премьер-министра, 27 - министра иностранных дел.
Армению посетили 7 президентов зарубежных стран, 6 глав правительств, 7 глав внешнеполитических ведомств. Состоялось 9 рабочих визитов главы международной организации.
Член фракции ''Армения'' А.Хачатрян задал вопрос министру иностранных дел: ''Уполномочены ли вы народом Арцаха, властями Республики Арцах вести переговоры от их имени относительно их будущего статуса?''
''Мы и не пытаемся сделать что-то подобное. Единственное, что мы пытаемся обеспечить в процессе армяно-азербайджанского урегулирования, это следующее: мы считаем, что урегулирование не может быть реальным, полным, долгосрочным и стабильным, если в его рамках не будет создана площадка, диалоговый механизм, где народ Нагорного Карабаха и официальный Баку могут вести диалог, переговоры по всем интересующим и важным для народа Нагорного Карабаха и его будущего вопросам'', - подчеркнул А.Мирзоян, отвечая на вопрос А.Хачатряна.
Депутат Г.Манукян поинтересовался процессами демаркации и делимитации границы, признания Арменией и Азербайджаном территориальной целостности друг друга и выразил обеспокоенность тем, что ни одно высокопоставленное должностное лицо Азербайджана публично не заявило о признании территории Армении в 29.800 кв км. После этого не было ни публичного, ни непубличного опровержения со стороны Азербайджана'', - заметил глава МИД, отвечая на вопрос.
''На основе карт какого года должны проводиться демаркационные и делимитационные процессы?'', - поинтересовался депутат Г.Даниелян.
''Окончательной договоренности пока нет, но есть обязанность и обязательство провести эти работы в соответствии с Алматинской декларацией'', - ответил министр.
Вопрос Г.Арсеняна касался усиления инструментария МИД, увеличения дипломатических представительств РА в разных странах. Глава внешнеполитического ведомства отметил, что с Минфином и партнерами правительства ведется работа по увеличению программ, но есть конкретные средства, которые должны быть распределены по конкретным направлениям. Министр также заверил, что предпринимается попытка расширить географию по привлечению новых кадров, открытию дипломатических представительств, имущественным и другим вопросам.