ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարները ծրագրում են այս ամսին  ստորագրել ծառայությունների առևտրի շուրջ համաձայնագիրը։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Ռուս-տաջիկական (Սլավոնական) համալսարանում, փոխանցում է Edaily-ն:
«Հենց այս ամիս՝ մի ​​քանի օր անց, ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը նախատեսվում է ստորագրել ծառայությունների առևտրի շուրջ համաձայնագիրը, որի վրա երկար ժամանակ աշխատանք է տարվել: Դա է՛լ ավելի առաջ կտանի Համագործակցությունում առևտրի ազատականացումը», - փոխանցում է Լավրովի խոսքերը ТАСС գործակալությունը:
Բացի այդ, Լավրովը նշել է, որ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակներում ինտեգրացիոն գործընթացները շարունակում են խորանալ։
«Այդ նախագիծն իրականում ապացուցել է իր պահանջվածությունն ու կայունությունը, դրա շրջանակներում փոխգործակցության դրական արդյունքները, ամենից առաջ փոխադարձ ապրանքաշրջանառության նկատելի աճը դրա վառ վկայությունն են: Այսօր ԵԱՏՄ-ի ընդհանուր շուկան ունի ավելի քան 180 միլիոն սպառող, ապահովում է ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժ», - ասել է նախարարը։
Ընդ որում, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը, որն այս տարի նախագահում է ԵԱՏՄ-ում, մեծ ուշադրություն է նվիրում երրորդ երկրների և միջազգային այն կառույցների հետ երկխոսության զարգացմանը, որոնք շահագրգռություն են ցուցաբերում դրա նկատմամբ:

Главы правительств СНГ в этом месяце планируют подписать соглашение о торговле услугами, заявил сегодня, 6 июня, находящийся с визитом в Душанбе министр иностранных дел России Сергей Лавров в ходе выступления в Российско-таджикском (Славянском) университете, передает Edaily.
"В этом же месяце, через несколько дней на встрече глав правительств СНГ планируется подписать соглашение о торговле услугами, над которым долгое время шла работа. Это еще больше продвинет вперед либерализацию торговли в Содружестве", — сказал он, передает ТАСС.
Лавров отметил, что интеграционные процессы в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) продолжают углубляться.
"Этот проект на деле доказал свою востребованность и устойчивость, позитивные результаты взаимодействия в его рамках, прежде всего заметный рост взаимного товарооборота, яркое тому свидетельство. Сегодня общий рынок ЕврАзЭС насчитывает более 180 миллионов потребителей, обеспечивает свободное передвижение товаров, услуг, капитала и рабочей силы", — указал министр.
Глава МИД РФ подчеркнул, что Россия, председательствующая в ЕАЭС в этом году, уделяет повышенное внимание наращиванию диалога с третьими странами и международными структурами, которые проявляют к этому интерес.
"В том числе, разумеется, и с нашими таджикистанскими друзьями. О перспективности сближения Таджикистана с Евразийским экономическим союзом говорит статистика. Согласно данным Евразийского банка развития в прошлом году на ЕврАзЭС приходилось 44% объема внешней торговли Таджикистана",