Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության լուծումը պետք է ձեռնտու լինի երկու կողմերին. այս մասին հունիսի 8-ին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ ՀԱՊԿ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների հետ հանդիպմանը, հայտնում է БЕЛТА-ն։
Լուկաշենկոն ընդգծել է, որ ՀԱՊԿ տարածքում հակամարտությունները, հատկապես զինված, պետք է վերացնել։ Դրանցից մեկը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունն է։
«Համբերություն և խնդրին լուծում գտնելու փորձեր են պետք, որոնք ձեռնտու կլինեն և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին», - ասել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։

Разрешение конфликта между Арменией и Азербайджаном должно быть выгодно обеим сторонам. Об этом Президент Беларуси Александр Лукашенко заявил 8 июня на встрече с секретарями советов безопасности государств - членов Организации Договора о коллективной безопасности, передает БЕЛТА.
Президент подчеркнул, что от конфликтов на пространстве ОДКБ, тем более вооруженных, надо отходить. Один из них - конфликт между Арменией и Азербайджаном.
"Терпение и попытки найти решение вопроса, чтобы было выгодно и Армении, и Азербайджану", - сказал Александр Лукашенко.