Հայաստանը սպասում է Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը իր դիմումին՝ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետ տեղադրելու վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
«Այս պահի դրությամբ դիմումից հետո ստացել ենք արձագանք ադրբեջանական կողմից մեր ներկայացրած խնդրանքի վերաբերյալ, ներկայացրել ենք նաև դրան մեր պատասխանը, ներկայացրել ենք լրացուցիչ ապացույցներ,  և այս պահի դրությամբ սպասում ենք արդարադատության միջազգային դատարանի որոշմանը, որը կներկայացվի շուտով»,- ասաց Կիրակոսյանը:
Նա հիշեցրեց, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը փետրվարի 22-ին կայացրել էր որոշում՝ կիրառելով ժամանակավոր միջոց Ադրբեջանի նկատմամբ՝ պարտավորեցնելով, որ Ադրբեջանը վերացնի Լաչինի միջանցքի վրա գտնվող  ցանկացած խոչընդոտ և ապահովի երկու ուղղություններով ազատ անցումը տրանսպորտային միջոցների ու բեռների համար:
«Ցավոք սրտի, դրանից հետո Ադրբեջանը ոչ միայն անտեսեց որոշումը, այլ նաև ավելի սրեց իրավիճակը՝ դնելով անցակետ Լաչինի միջանցքում: Դրանից հետո մենք դատարանին պարբերաբար ներկայացրել ենք ամփոփ տեղեկատվություն, որ Ադրբեջանը չի կատարում դատարանի որոշումը: Անցակետը դնելուց հետո անհրաժեշտություն առաջացավ նոր խնդրանքով դիմել դատարանին և խնդրել, որ դատարանն ավելի կոնկրետացնի փետրվարի 22-ին իր կիրառած միջանկյալ կամ ժամանակավոր միջոցը, ավելի հստակեցնի այն՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի հակաիրավական վարքագիծը»,- եզրափակեց նա:

Армения ждет решения Международного суда ООН по иску об установлении Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре
Армения ждет решения Международного суда ООН по иску об установлении Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре. Как сообщает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами сказал представитель правительства Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян.
"На данный момент, после подачи иска, мы получили ответ азербайджанской стороны относительно нашего запроса, мы также представили на него свой ответ, представили дополнительные доказательства, и на данный момент ждем решения Международного суд, который будет представлен в ближайшее время", - сказал Киракосян.
Он напомнил, что 22 февраля Международный суд ООН принял решение о применении временной меры в отношении Азербайджана, обязывающей Баку устранить любые препятствия в Лачинском коридоре и обеспечить свободный проезд транспортных средств и грузов в обоих направлениях.
“К сожалению, после этого Азербайджан не только проигнорировал это решение, но и усугубил ситуацию, установив КПП в Лачинском коридоре. С тех пор мы регулярно представляли в Суд сводную информацию о том, что Азербайджан не выполняет решение суда. После установления КПП возникла необходимость обратиться в Суд с новым ходатайством и просить Суд уточнить, какую обеспечительную или временную меру он применил 22 февраля, сделать ее более конкретной с учетом противоправного поведения Азербайджана”, — заключил Киракосян.