Հայաստանն ու Իտալիան կհամագործակցեն ճանապարհային ենթակառուցվածքների ոլորտում
Հայաստանի և Իտալիայի միջև ստորագրվել է ճանապարհային ենթակառուցվածքների ոլորտում համագործակցության հուշագիր։ Այն ստորագրել են «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանը և Իտալիայի ազգային ճանապարհների միության (Anas) գործադիր տնօրեն Ալդո Իսին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամից։
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի ղեկավար Գոռ Ավետիսյանն ու դեպարտամենտի մի խումբ աշխատակիցներ Իտալիայում էին ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում։ Այցելության նպատակն էր ծանոթանալ Իտալիայի ճանապարհային ենթակառուցվածքներին, այս ոլորտում ամրապնդել հայ-իտալական գործակցությունը, ինչպես նաև իրականացնել փորձի փոխանակում։
Հուշագրով սահմանվում է կողմերի միջև համագործակցություն՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված լավագույն փորձի, ճանապարհային ոլորտի նորարարությունների, նոր տեխնոլոգիաների մասին տեղեկատվության փոխանակման, ճանապարհային անվտանգության բարձրացման միջոցով:
Հուշագրով նախատեսվում են երկու երկրների մասնագետների վերապատրաստում, պարբերական ճանաչողական այցեր՝ նպաստելու ճանապարհային ենթակառուցվածքների բարելավմանը, ինչպես նաև՝ համատեղ կոնֆերանսների, սեմինարների, հանդիպումների, այլ ծրագրերի կազմակերպում։
Anas-ի ղեկավար Ալդո Իսիի խոսքով՝ ստորագրված փաստաթուղթը երկու երկրների համար համագործակցության և ինժեներական գիտելիքների փոխանակման կարևոր հնարավորություն է:
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Գոռ Ավետիսյանն էլ շեշտեց, որ հայկական կողմը շահագրգռված է ճանապարհաշինության և ճանապարհների կառավարման ոլորտում աշխարհի լավագույն փորձն ուսումնասիրելու և այն Հայաստանում ներդնելու հարցում։ Նա կարևորեց նաև մասնագետների շարունակական վերապատրաստումը, ինչը ոլորտի զարգացման նախադրյալներից է։

Армения и Италия будут сотрудничать в сфере дорожной инфраструктуры
Между Арменией и Италией подписан меморандум о сотрудничестве в области дорожной инфраструктуры. Его подписали исполнительный директор фонда "Дорожный департамент" Гор Аветисян и исполнительный директор Итальянского национального дорожного союза (ANAS) Альдо Иси. Об этом "Арменпресс" сообщили в фонде "Дорожное управление".
Глава фонда "Дорожное управление" Гор Аветисян и группа сотрудников управления находились в Италии в составе делегации во главе с министром экономического и технологического развития РА Гнелом Саносяном. Целью визита было ознакомление с дорожной инфраструктурой Италии, укрепление армяно-итальянского сотрудничества в этой сфере, а также обмен опытом.
Меморандум устанавливает сотрудничество между сторонами посредством передового опыта, направленного на развитие транспортной инфраструктуры, инновации в дорожной отрасли, обмен информацией о новых технологиях, повышение безопасности дорожного движения.
Меморандум предусматривает обучение специалистов обеих стран, регулярные ознакомительные поездки для содействия совершенствованию дорожной инфраструктуры, а также организацию совместных конференций, семинаров, совещаний и других программ.
По словам главы ANAS Альдо Иси, подписанный документ является важной возможностью для обеих стран сотрудничать и обмениваться инженерными знаниями.
Исполнительный директор фонда "Дорожное управление" Гор Аветисян подчеркнул, что армянская сторона заинтересована в изучении передового мирового опыта в области дорожного строительства и дорожного хозяйства и внедрении его в Армении. Он также подчеркнул непрерывную подготовку специалистов, что является одной из предпосылок развития отрасли.