Խաղաղության պայմանագրում գլխավոր հարցերի շուրջ Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակում են ունենալ տարաձայնություններ. Ռուբեն Ռուբինյան
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումից առաջընթաց է ակնկալում, փոխանցում է Այսօր-ը:
«Հայաստանի դիրքորոշումն այն է, որ մենք ուզում ենք ունենալ խաղաղության պայմանագրի այնպիսի տեքստ, որը կբխի մեր շահերից ու որը հնարավոր կլինի ստորագրել»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց նա։
Ռուբինյանի խոսքով՝ գործընթացը հեշտ չէ, բարդ է, կան հարցեր, որոնց շուրջ կան տարաձայնություններ։ Կան հարցեր, սակայն, որոնց շուրջ արդեն կան համաձայնություններ։
«Բայց գլխավոր հարցերի շուրջ շարունակում են մնալ տարաձայնություններ, ակնկալիքն այն է, որ հնարվոր կլինի ևս մի քանի քայլով  մոտեցնել դիրքորոշումները»,- նշեց ԱԺ փոխնախագահը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Վաշինգտոն, որտեղ հունիսի 27-ից կմեկնարկի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման մասին պայմանագրի շուրջ քննարկումների հերթական փուլը:

У Армении и Азербайджана остаются разногласия по ключевым вопросам мирного договора – Рубен Рубинян
Вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян ожидает прогресса от встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне, передает Айсор.
''Позиция Армении состоит в том, что мы хотим иметь такой текст мирного договора, который будет исходить из наших интересов и который можно будет подписать'', - сказал Рубинян в беседе с журналистами в парламенте.
По его словам, естественно, это процесс нелегкий, сложный, есть вопросы, по которым у сторон есть разногласия, однако есть вопросы, вокруг которых уже достигнуто согласие.
''Но разногласия по ключевым вопросам продолжают оставаться, ожидания связаны с тем, что позиции сторон можно будет приблизить на несколько шагов'', - отметил вице-спикер НС.
Напомним, министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отправится с рабочим визитом в Вашингтон, где 27 июня начнется очередной раунд обсуждений по соглашению об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном.