Վրաստանի վարչապետը ՌԴ-ի դեմ Թբիլիսիի հնարավոր պատժամիջոցները համարում է դավաճանություն երկրի շահերին
Տնտեսական պատժամիջոցների սահմանումը Ռուսաստանի դեմ դավաճանություն կլինի Վրաստանի և վրաց ժողովրդի շահերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է հանրապետության վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ խորհրդարանում հանդես գալով կատարված աշխատանքի վերաբերյալ հաշվետվությամբ։
«Այսպես կոչված պատժամիջոցների և ինչ-ինչ սահմանափակումների սահմանումը, առևտրի և տնտեսության փակումը և այլ բաներ, լիովին անպատասխանատու քայլ կլինեին: Դեռ ավելին, դա կարելի է համարել դավաճանություն երկրիդ և ժողովրդիդ շահերին», - ասել է նա:
Կառավարության ղեկավարը մանրամասնել է, որ պատժամիջոցների սահմանումից կտուժեր վրաց ժողովուրդը։
«Եթե ինչ-որ մեկը տուժեր էլ, ապա կտուժեր մեր երկիրը, մեր ժողովուրդը: Մենք չէինք կարող ապրել այսքան համարձակ, չէինք ունենա տնտեսական աճ, զարգացում, աշխատատեղեր», - նշել է նա։
Ղարիբաշվիլին 2022 թվականի փետրվարի 25-ին հայտարարել էր, որ չի նախատեսում պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի դեմ՝ դա պատճառաբանելով ազգային շահերով։ Երկրի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների սահմանումը ոչ միայն զգալի տնտեսական վնաս կհասցնի Վրաստանին, այլև կարող է ռազմական առճակատում հրահրել:

Премьер Грузии назвал санкции против России предательством интересов Тбилиси
Введение экономических ограничений против России стало бы предательством интересов Грузии и грузинского народа. Как передает ТАСС, об этом заявил премьер-министр республики Ираклий Гарибашвили, выступая в парламенте с отчетом о проделанной работе, передает ТАСС.
"Введение так называемых санкций и каких-то ограничений, закрытие торговли и экономики и так далее, было бы полностью безответственным шагом. Более того, это можно назвать предательством интересов своей страны и народа", - сказал он.
Глава правительства уточнил, что от ввода санкций пострадал бы грузинский народ.
"Если кто-то и пострадал бы, то пострадала бы наша страна, наш народ. Мы не смогли бы жить так смело, у нас не было бы экономического роста, развития, рабочих мест", - отметил он.
Гарибашвили 25 февраля 2022 года объявил, что не планирует вводить санкции против России, объясняя это национальными интересами. Власти страны многократно заявляли, что введение санкций против России нанесло бы не только значительный экономический урон Грузии, но и могло бы спровоцировать военное противостояние.
- Посол Армении встретился с генпрокурором Грузии "В ходе встречи стороны обратились к эффективному сотрудничеству между правоохранительными системами Армении...