ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարը ցանկություն է հայտնել բարձրացնել Իրանի հետ համագործակցության մակարդակը
ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսսին կցանկանար Իրանի հետ համագործակցությունն ավելի բարձր մակարդակի վրա տեսնել։ Այդ մասին նա հայտարարել է ուրբաթ օրը՝ Ճապոնիա կատարած այցի արդյունքներով Մամուլի ազգային ակումբում լրագրողների հետ ունեցած զրույցում։
«Ներկայումս ԳՀՀԾ (Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիր) ուղղությամբ ջանքերը կանգ են առել, ուստի այս ոլորտում առանձնահատուկ ոչինչ տեղի չի ունենում: Իրանի հետ համագործակցությունը շարունակվում է, բայց ոչ այն մակարդակով, որը ես կցանկանայի տեսնել»,-ասել է Գրոսին՝ ընդգծելով, որ համապատասխան դիրքորոշումը փոխանցել է իրանական կողմին։
Գրոսսին հիշեցրել է, որ մարտին այցելել է Իսլամական Հանրապետություն։
«Համատեղ հայտարարության մեջ մենք պայմանավորվել ենք որոշակի գործողությունների շուրջ, սակայն այդ պայմանավորվածությունների իրագործումը չափազանց դանդաղ է ընթանում»,-ասել է նա՝ ընդգծելով, որ ՄԱԳԱՏԷ-ն «փորձում է արագացնել պայմանավորվածությունների իրականացումը, որպեսզի կանխի լարվածության աճն աշխարհի այս հատվածում։

Глава МАГАТЭ заявил о желании повысить уровень сотрудничества с Ираном
Глава МАГАТЭ Рафаэль Гросси хотел бы видеть сотрудничество с Ираном на более высоком уровне. По сообщению ТАСС об этом он заявил в пятницу, общаясь с журналистами в Национальном пресс-клубе по итогам своей поездки в Японию.
"В настоящее время усилия по СВПД (Совместный всеобъемлющий план действий) застопорены, так что в этой плоскости ничего особенного не происходит. Сотрудничество с Ираном продолжается, но не на том уровне, который я хотел бы видеть", - отметил Гросси, подчеркнув, что донес соответствующую позицию до иранской стороны.
Гросси напомнил, что в марте посещал исламскую республику. "В совместном заявлении мы договорились об определенных действиях, но имплементация этих договоренностей продвигается крайне медленно", - рассказал он, подчеркнув, что МАГАТЭ "ведет попытки ускорить реализацию договоренностей с целью недопущения роста напряженности в этой части мира".
В марте 2023 года Гросси в ходе своего визита в Тегеран провел переговоры с президентом Ирана Эбрахимом Раиси. На встрече глава агентства выразил удовлетворение выработанными совместными мерами, которые, по его словам, предполагают налаживание сотрудничества между исламской республикой и МАГАТЭ.