Հայաստանը ընտրվել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության Կառավարիչների խորհրդի անդամ
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր համաժողովի 67-րդ նստաշրջանին սեպտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել ԱԷՄԳ Կառավարիչների խորհրդի նոր անդամների ընտրությունը: 35 երկրներից բաղկացած Կառավարիչների խորհրդի կազմ են ընտրվել 11 նոր երկրներ՝ 2023-24թթ. ժամանակահատվածի համար:
Արևելաեվրոպական խմբից իրենց թեկնածություններն էին առաջադրել Հայաստանի Հանրապետությունը, Ուկրաինան և Ադրբեջանը: Հայաստանը և Ուկրաինան ընտրվել են նոր անդամներ՝ համապատասխանաբար 94 և 79 կողմ ձայներով:
Կառավարիչների խորհուրդը, գլխավոր համաժողովի հետ միասին, հանդիսանում են ԱԷՄԳ քաղաքականության մշակման համար պատասխանատու երկու մարմինները:

Армения избрана членом Совета управляющих МАГАТЭ
На 67-й сессии Генеральной ассамблеи Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) 28 сентября состоялись выборы новых членов Совета управляющих МАГАТЭ. в Совет управляющих, состоящий из 35 стран, избрано 11 новых стран на на 2023-2024 гг.
Свои кандидатуры от восточноевропейской группы выдвинули Республика Армения, Украина и Азербайджан. Армения и Украина были избраны новыми членами с 94 и 79 голосами соответственно.
Совет управляющих, наряду с Генеральной конференцией, являются двумя органами, ответственными за разработку политики МАГАТЭ.