Գերմանիան հաստատել է Ուկրաինային 700 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնության նոր փաթեթը
Գերմանիան Ուկրաինային կուղարկի մինչև 700 միլիոն եվրո գումարի ռազմական օգնության նոր փաթեթ: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Reuters-ից, այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Բորիս Պիստորիուսը Վիլնյուսում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի մեկնարկին։
Ըստ Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության՝ փաթեթը ներառում է Patriot զենիթահրթիռային համալիրի 2 նոր կայան, 40 լրացուցիչ Marder հետևակի մարտական մեքենա, 25 լրացուցիչ Leopard 1 տանկ, 5 Bergepanzer 3 տանկ, ինչպես նաև հրետանային զինամթերքի 20 000 արկ։
Ըստ Բորիս Պիստորիուսի՝ այս փաթեթը «ծառայում է Ուկրաինայի առաջնահերթություններին․․․ և դրանով Գերմանիան կարևոր ներդրում է անում Ուկրաինայի կայունության ամրապնդման գործում»։
Գերմանիայի կողմից ռազմական, ֆինանսական և հումանիտար օգնության ընդհանուր ծավալը 2022 թվականի փետրվարից հասել է գրեթե 17 միլիարդ եվրոյի: Նախորդ անգամ Բեռլինը ռազմական աջակցության նոր փաթեթի մասին հայտարարել էր մայիսին՝ 2,9 մլրդ եվրոյի չափով:

Германия готовит новый пакет помощи Украине
Канцлер Германии Олаф Шольц подтвердил, что ФРГ готовит новый пакет военной помощи Украине объемом в 700 миллионов евро, передает РИА Новости.
Ранее издание Spiegel со ссылкой на свои источники сообщило, что Германия намерена после саммита НАТО предоставить Украине новый пакет военной помощи объемом в 600 миллионов евро.
"Прямо сейчас сформирован новый пакет (помощи Украине) в размере около 700 миллионов евро. Это позволяет нам оказывать дальнейшую поддержку Украине", - сказал Шольц журналистам на полях саммита НАТО в Вильнюсе. Трансляция общения со СМИ велась в прямом эфире альянса на канале YouTube.
По данным Минобороны Германии, в пакет входят 2 новых зенитно-ракетных комплекса Patriot, 40 дополнительных боевых машин пехоты Marder, 25 дополнительных танков Leopard 1, 5 танков Bergepanzer 3, а также 20 000 артиллерийских боеприпасов.
Общий объем военной, финансовой и гуманитарной помощи Германии с февраля 2022 года достиг почти 17 миллиардов евро. В последний раз Берлин озвучивал новый пакет военной поддержки в мае в размере 2,9 млрд евро.