Քննարկվել է մեր երկրում գերմանական ընկերությունների գործունեությանը վերաբերող համաձայնագրի վավերացման հարցը
Ազգային ժողովը հուլիսի 13-ի արտահերթ նստաշրջանում քննարկել է ««Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերություն (ԳՄՀԸ/GIZ) ՍՊԸ-ի և վերականգնման վարկերի բանկի (ՎՎԲ/KFW) տեղական գրասենյակներ հիմնելու վերաբերյալ» հայտագրերի փոխանակման ձևով կնքված համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ԱԺ փոխանցմամբ, էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը նշել է, որ վերոնշյալ ընկերությունները Հայաստանում գործունեություն են ծավալում դեռևս 2000-ականների սկզբից, սակայն մինչ այս պահը չեն ունեցել իրավական կարգավիճակ, գործել են դեսպանությունների ներքո: Որոշակի տեխնիկական հարցեր են առաջացել այս ընկերությունների գործունեության  հետ կապված՝ գույքի ու սարքավորումների ներմուծման, հարկերի վճարման և այլն: Փոխնախարարը պարզաբանել է, որ գործընթացը դեռևս տարիներ առաջ երկկողմ համաձայնագրով պետք է կարգավորված լիներ, սակայն մինչ օրս ձգձգվել է ինչ-ինչ պատճառներով: «Նախորդ տարի մեր ակտիվ նախաձեռնության արդյունքում հայտագրերի փոխանակման միջոցով հաջողվեց նման պայմանագիր ստորագրել, որը ներկայացվել է վավերացման»,- ասել է Ռաֆայել Գևորգյանը:
Փոխնախարարը մանրամասներ է ներկայացրել հայ-գերմանական արդյունավետ համագործակցության զարգացման վերաբերյալ՝ նշելով, որ բազմաթիվ նոր նախաձեռնություններ են քննարկվում: Դեռևս 1995 թվականից առկա է հարուստ իրավապայմանագրային բազա, Գերմանիան Հայաստանում ներդրումներ է կատարել մոտ երկու տրիլիոն դրամին համարժեք: Այս պահին KFW բանկի ակտիվ պորտֆելը Հայաստանում կազմում է մոտ 650 մլն եվրո: GIZ-ը հիմնականում գործունեություն է ծավալում գրանտային միջոցառումների շրջանակում, մասնավոր հատվածի զարգացման համար շատ կարևոր աշխատանք է կատարվել տարիների ընթացքում և այժմ էլ ակտիվ աջակցություն է ցուցաբերում մեր երկրին:
Պատգամավորներ Արսեն Թորոսյանի, Արծվիկ Մինասյանի, Ծովինար Վարդանյանի և Սերգեյ Բագրատյանի հարցերի առնչությամբ փոխնախարարը պարզաբանումներ է ներկայացրել, նշել, որ Գերմանիան առևտրաշրջանառության առումով ԵՄ շրջանակում Հայաստանի առաջին գործընկերն է, մոտ երկու տրիլիոնից ավելի ներդրումներ են արվել մեր երկրում նախորդ տարիների ընթացքում: «Թե ինչո՞ւ այս համաձայնագրերը չեն ստորագրվել, չեմ կարող ասել, բայց փաստ է, որ դա խոչընդոտել է մեր հարաբերությունների զարգացմանը»,- ասել է Ռաֆայել Գևորգյանը և հավելել, որ համաձայնագրով նոր արտոնություններ չեն սահմանվում, կանոնակարգվում են գործող հարաբերությունները:
Մինչ այժմ համաձայնագրի ընդունման գործընթացը ձգձգելու կամ խոչընդոտելու վերաբերյալ պատգամավորների հարցերին ի պատասխան՝ էկոնոմիկայի փոխնախարարը նշել է, որ գործընթացը սկսել է 12 տարի առաջ, և դրանից հետո պարբերաբար Գերմանիայի կառավարությունը տարբեր մակարդակներում հնչեցրել է, որ այս համաձայնագրերն իրենց համար կարևոր են: «Այդ արձանագրումներն արվել են նաև վերջին մի քանի տարիների ընթացքում, ինչի արդյունքում հարցը լուծվել է, հարցը հնարավոր էր լուծել մեկ տարվա ընթացքում: Խոչընդոտվե՞լ է, թե՝ ոչ, հարցի պատասխանը կթողնեմ ձեզ»,- ասել է նա:
Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացության մասին բարձրաձայնել է Էդգար Հակոբյանը:

Обсуждена ратификация соглашения о деятельности немецких компаний в РА
13 июля на внеочередном заседании Национальное Собрание обсудило законопроект о ратификации соглашения, заключенного в форме обмена заявками, об учреждении местных отделений ООО “Германская компания международного сотрудничества” (GIZ) и Реконструкционного кредитного банка (KFW).
Как передает НС РА заместитель министра экономики Р.Геворкян отметил, что вышеуказанные компании действуют в Армении с начала 2000-х годов, однако до сих пор не имели юридического статуса, действовали при посольствах. В связи с деятельностью этих компаний возникли определенные технические вопросы: ввоз основных средств, уплата налогов и др. Замминистра уточнил, что процесс должен был регулироваться двусторонним соглашением еще несколько лет назад, но по каким-то причинам затягивается. “В прошлом году в результате нашей активной инициативы путем обмена заявками нам удалось подписать представленное к ратификации соглашение”, - пояснил Р.Геворкян.
Заместитель министра подробно представил развитие эффективного армяно-германского сотрудничества, отметив, что обсуждается много новых инициатив. С 1995 г. имеется богатая договорно-правовая база, ФРГ инвестировала в Армению эквивалент около двух триллионов драмов. На данный момент активный портфель KFW в Армении составляет около 650 млн евро. GIZ в основном осуществляет деятельность в рамках грантовой деятельности, за эти годы проделана очень важная работа по развитию частного сектора и сейчас активно поддерживает нашу страну.
На вопросы депутатов А.Торосяна, А.Минасяна, Ц.Варданян и С.Багратяна замминистра дал разъяснения, отметив, что Германия является первым партнером Армении в рамках ЕС по объему товарооборота – в нашу страну в предыдущие годы вложено более двух триллионов инвестиций. “Не могу сказать, почему эти соглашения не были подписаны, но факт, что это мешало развитию наших отношений”, - заметил Р.Геворкян, добавив, что соглашение не устанавливает новых привилегий, регулируются действующие отношения.
Замминистра экономики в ответ на вопросы депутатов о затягивании или препятствовании процессу принятия соглашения подчеркнул, что процесс начат 12 лет назад, и с тех пор правительство ФРГ неоднократно заявляло на разных уровнях, что соглашения важны для них. “Это констатировано также в течение последних нескольких лет, в итоге чего вопрос был решен, хотя его можно было решить в течение года. Ответ на вопрос, препятствовали или нет, оставлю за вами", - отметил Р.Геворкян.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам представил Э.Акопян.