«Մի′ եղեք անտարբեր, մենք հավատում էինք ձեզ». Արցախում հանրահավաքի մասնակիցները հրապարակային կերպով դիմել են ռուս խաղաղապահներին
Արցախում հանրահավաքի մասնակիցները ռուս խաղաղապահներին ներկայացրել են Համազգային շարժման մասնակիցների հրապարակային կոչը, որն ընթերցվել է հանրահավաքի ժամանակ, «Նովոստի–Արմենիա» գործակալությունը ներկայացնում է հիմնական թեզերը։
«Հարգելի ռուս խաղաղապահներ, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և Արցախի ողջ ժողովրդի անունից խնդրում և պահանջում ենք դադարեցնել անգործությունը, դադարեցնել հումանիտար աղետը։
Ձեր առաքելությանը հավատացին բոլորը, ձեր առաքելությանը հավատաց յուրաքանչյուր արցախցի մայր, ով այսօր խնձոր անգամ չի գտնում, որ տա իր երեխաներին։ Ձեր առաքելությանը հավատաց յուրաքանչյուր արցախցի, ով ճանապարհելով հորը չգիտի՝ հայրը կվերադառնա՞, թե՞ ոչ։ Ո՞ւր է խոստացված խաղաղությունը։ Որտե՞ղ է մեզ խոստացված խաղաղ կյանքը։ Չէ՞ որ մեզ խոստանում էին, ասում էին, որ ամեն ինչ լավ է լինելու։ Մեզ ասում էին, որ դիմանանք, և մենք դիմանում էինք։ Մենք հիմա էլ ենք դիմանում։ Բայց բանն այն է, որ արցախցիների համբերությունը սահմաններ ունի։ Մենք ձեզ այստեղ սրտանց ընդունեցինք, և թվում է, թե մեզ թույլ էիք համարում։ Իրականում այդպես չէ։
Արցախյան պատերազմից հետո կյանքը վերածվել է իսկական դժոխքի. Մենք մինչև հիմա հավատում էինք, խոնարհաբար հույս ունեինք և սպասում էինք, որ իրավիճակը կհանգուցալուծվի խաղաղ ճանապարհով, բայց իրավիճակը գնալով ավելի է վատանում՝ հասնելով կրիտիկական կետի։ Եվ հիմա մենք չենք կարող հասկանալ ու ընդունել ռուսական կողմի անտարբերությունը։ Մի′ եղեք անտարբեր։
Մենք մարդ ենք։ Արցախում մարդիկ են ապրում. Մենք իրավունքներ ունենք, և պահանջում ենք, որ այսօր կատարեք ձեր պարտավորությունները։ Վերջապես դադարեցրեք արցախահայության էթնոցիդը։
Մենք չենք պահանջում, որ խղճաք մեզ, Աստված չանի։ Պարզապես թող այսօր ընթրիքի ժամանակ յուրաքանչյուր խաղաղապահ, ով ընթրելու է հենց այս ուղղաթիռներվ բերված սննդով, հիշի մեր աչքերը, հիշի այս իրավիճակի պատճառով զոհված երեխաներին, հիշի երեխաներին. ովքեր այս իրավիճակի պատճառով չեն կարողացել ծնվել, հիշի մայրերին, տատիկներին ու պապիկներին, այս դեպքում բարի ախորժակ»:

"Не будьте безразличны, мы верили вам": митингующие в Арцахе публично обратились к российским миротворцам
Митингующие в Арцахе представили публичное обращение участников Общенационального движения к российским миротворцам. Обращение было зачитано в ходе митинга, агентство "Новости-Армения" представляет основные тезисы.
"Уважаемые российские миротворцы, от имени властей Республики Арцах и всего народа Арцаха мы настоятельно просим и требуем прекратить бездействие. Остановите гуманитарную катастрофу.
В вашу миссию поверил каждый, в вашу миссию поверила каждая арцахская мать, которая сегодня не может найти даже яблока, чтобы дать своим детям. В вашу миссию поверил каждый арцахский ребенок, который, провожая своего отца, не знает, вернется отец или нет. Где обещанный мир? Где обещаная нам мирная жизнь? Нам ведь обещали, говорили, что все будет хорошо. Нам говорили терпите, и мы терпели. Мы и сейчас терпим. Но дело в том, что есть пределы терпению арцахского народа. Мы приняли вас здесь радушно и, кажется, вы посчитали нас слабыми. На самом деле это не так.
Жизнь после войны в Арцахе превратилась в сущий ад. Мы до сих пор верили, покорно надеялись и ждали, что ситуация разрешится мирно, но ситуация лишь усугубляется, достигая критической точки. И сейчас мы не можем понять и принять безразличие российской стороны. Не будьте безразличны.
Мы - люди. В Арцахе живут люди. У нас есть права, и мы требуем, чтобы сегодня вы исполняли свои обязательства. Остановите наконец этноцид армян Арцаха.
Мы не требуем, чтобы вы нас жалели, не дай Бог, просто пусть сегодня за ужином, каждый миротворец, который будет ужинать тем самым продовольствием, которое привозят эти вертолеты, вспомнит наши глаза, вспомнит детей, которые погибли из-за этой ситуации, вспомнит детей, которые не смогли родиться из-за этой ситуации, вспомнит матерей, дедушек и бабушек, и приятного аппетита в таком случае".