ՌԴ դեսպանատան մոտ ակցիա անցկացվեց Լաչինի միջանցքը բացելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու պահանջով
ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի մոտ մեկնարկած ակցիան՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի կողմից ամբողջական շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի, շարունակվեց Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատան մոտ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ակցիայի մասնակիցները ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի մոտից երթով շարժվեցին դեպի ՌԴ դեսպանատուն։
Ակցիայի մասնակիցները Ռուսաստանից պահանջեցին քայլեր ձեռնարկել բացել Լաչինի միջանցքը բացելու ուղղությամբ։
44-օրյա պատերազմում վիրավորված զինծառայողի մայր Ադելինա Ավետիսյանը նշեց, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո Ռուսաստանը դարձել է Արցախի բնակչության անվտանգության երաշխավորը՝ հավելելով, որ Արցախի ժողովուրդը հավատաց ՌԴ-ի խոստումներին և վերադարձավ Արցախ։ «Ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի կողմից խաղաղ կյանք էր խոստացվել։ Խոստացվել էր նաև, որ կապահովվի տրանսպորտի և մարդկանց ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։ Սակայն այսօր մենք կանգնած ենք հումանիտար աղետի առաջ, քանի որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Ադրբեջանն էկոակտիվիստների միջոցով արգելափակեց Լաչինի միջանցքը։ Ադրբեջանը նաև անցակետ է տեղակայել միջանցքում ու ելումուտը իրականացվում է բացառապես նրանց թույտվությամբ։ Ավելի քան 120 հազար մարդ շրջափակման մեջ են, որոնք չեն կարողանում ելումուտ անել, չեն կարողանում համապատասխան բուժօգնություն ստանալ։ Ավելի քան 30 հազար երեխաներ ամիսներ շարունակ մրգեր, բանջարեղեն չեն ուտում։ Արցախը գոյատևում է ներքին ռեսուրսների հաշվին, խանութները դատարկ են, մարդիկ ստիպված են 5-6 ժամ հերթի մեջ կանգնել՝ որևէ ապրանք ձեռք բերելու համար։ Բազմաթիվ մարդիկ գործազուրկ են դարձել, շատերը չեն կարողանում վճարել կոմունալ ծառայությունների, ապրուստի համար։ Ադրբեջանն այսպիսով ցանկանում է կյանքի անտանելի պայմաններ ստեղծել Արցախի ժողովրդի համար»,- նշեց նա։
Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից փախստականների համագումարի համակարգող Մարիամ Ավագյանը իր ելույթում նշեց,  որ Լաչինի միջանցքով Հայաստանի հետ կապի խզումը հայերին Արցախից դուրս մղելու մեթոդներից է։ «Ադրբեջանն, անշուշտ, ուզում է դատարկված Արցախ, և եթե հայերն իրենց կամքով չհեռանան, որևէ կասկած չկա, որ Ադրբեջանն այդ հարցը կփորձի լուծել ռազմական ճանապարհով՝ անելանելի պայմաններ ստեղծելով արցախցիների համար, ինչն այսօր անում է՝ կրակելով դաշտում աշխատող հայերի վրա։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը նոր պատերազմ է ցանկանում հրահրել», - ասաց Ավագյանը՝ ՌԴ-ից պահանջելով քայլեր ձեռնարկել Լաչինի միջանցքը բացելու ուղղությամբ։
Ակցիայի ընթացքում կազմակերպիչների հետ հանդիպում և առանձին քննարկում ունեցավ ՌԴ դեսպանատան ներկայացուցիչը։

У посольства РФ прошла акция с требованием к России предпринять действия по открытию Лачинского коридора
Акция, начавшаяся у офиса ООН в Ереване в поддержку Арцаха, находящегося в полной блокаде Азербайджана, продолжилась у посольства России в Армении. Как сообщает ''Арменпресс'', участники акции прошли маршем от офиса ООН в Ереване до посольства России.
Участники выдвинули требования в адрес РФ предпринять действия по открытию Лачинского коридора.
Аделина Аветисян, мать военнослужащего, раненого в ходе 44-дневной войны, напомнила, что после 9 ноября 2020 года гарантом безопасности народа Арцаха стала Россия, добавив, что народ Арцаха поверил  Российской Федерации и вернулся в Арцах. ''Российский миротворческий контингент обещал нам мирную жизнь. Также было обещано, что по Лачинскому коридору будет обеспечено свободное передвижение транспорта и людей. Однако сегодня мы столкнулись с гуманитарной катастрофой, так как с 12 декабря 2022 года Азербайджан посредством, так называемых экоактивистов, заблокировал Лачинский коридор. Азербайджан также разместил в коридоре КПП, выезд был возможен исключительно с их разрешения. Более 120 000 человек находятся в блокаде, не имея возможности выбраться, не имея возможности получить соответствующую медицинскую помощь. Более 30 000 детей месяцами не едят фрукты и овощи. Арцах выживает за счет внутренних ресурсов, магазины пустуют, люди вынуждены стоять в очереди по 5-6 часов, чтобы купить любой товар. Многие люди стали безработными, многие не могут платить за коммунальные услуги, за проживание. Таким образом, Азербайджан для народа Арцаха хочет создать невыносимые условия жизни'', - сказал он.
Координатор съезда беженцев из Азербайджанской ССР Мариам Авагян отметила, что прекращение связи с Арменией по Лачинскому коридору является одним из способов изгнания армян из Арцаха. ''Азербайджан безусловно хочет Арцах без армян, и если армяне не уйдут по своей воле, то нет сомнения, что Азербайджан попытается решить вопрос военным путем, создав невыносимые условия для народа Арцаха, что и делает сегодня, стреляя по армянам, работающим в полях. Очевидно, что Азербайджан хочет начать новую войну'', - заключила Мариам Авагян, требуя, чтобы Россия предприняла действия по открытию Лачинского коридора.