ԱՄՆ-ը հայտնել է Սիրիայում ռուսական օդատիեզերական ուժերի և ամերիկյան ինքնաթիռի միջև միջադեպի մասին
ԱՄՆ-ը պնդում է, որ Սիրիայի երկնքում ռուս օդաչուն իբր վտանգավոր իրավիճակ է ստեղծել ամերիկյան MS-12 ինքնաթիռի անձնակազմի անդամների համար։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին երեքշաբթի հայտնել է Associated Press (AP) գործակալությունը, գրում է Panorama-ն:
Նրա խոսքով՝ կիրակի օրը ռուսական կործանիչն իբր «շատ մոտ է թռչել ամերիկյան դիտորդական ինքնաթիռին՝ ստիպելով նրան անցնել տուրբուլենտության միջով»։ Վկայակոչելով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի աղբյուրները՝ AP-ն գրում է, որ սա «վտանգավոր վարքագծի նոր մակարդակ է, որը կարող է հանգեցնել դժբախտ պատահարի կամ մահվան»։
Անցյալ շաբաթ գործակալությունը հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները դիտարկում է տարբերակներ՝ հակազդելու Սիրիայի օդային տարածքում ռուսական օդատիեզերական ուժերի ենթադրյալ ակտիվությանը: Միաժամանակ չի նշվում, թե ռուսական ավիացիային հակազդելու որ տարբերակներն են դիտարկում ԱՄՆ-ը։ Ըստ AP-ի, այս տարվա մարտից ռուսական օդատիեզերական ուժերի ակտիվության աճն իբր պայմանավորված է «Մոսկվայի, Թեհրանի և սիրիական կառավարության միջև համագործակցության և համակարգման աճով, որպեսզի ԱՄՆ-ին ստիպեն լքել Սիրիան»:
Ավելի վաղ Սիրիայում պատերազմող կողմերի հաշտեցման ռուսական կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ, կոնտրադմիրալ Օլեգ Գուրինովը հայտնել էր, որ ամերիկամետ հակաահաբեկչական կոալիցիայի կործանիչները վերջին օրվա ընթացքում հինգ անգամ խախտել են Սիրիայի օդային տարածքը Ալ-Թանֆ շրջանում, որտեղ գտնվում են միջազգային օդային ուղիները։ Նրա խոսքով, նման գործողությունները վտանգավոր նախադրյալներ են ստեղծում քաղաքացիական ինքնաթիռների մասնակցությամբ ավիացիոն միջադեպերի համար։

США сообщили об инциденте между ВКС РФ и американским самолетом над Сирией
Соединенные Штаты утверждают, что российский летчик якобы создал опасную ситуацию для членов экипажа американского самолета МС-12 над Сирией. Как передает ТАСС об этом сообщило во вторник агентство Associated Press (AP).
По его информации, в воскресенье российский истребитель якобы "пролетел очень близко от американского самолета наблюдения, вынудив его пройти через турбулентный след". Со ссылкой на свои источники в администрации президента США Джо Байдена AP пишет, что речь идет о "новом уровне небезопасного поведения, которое может привести к аварии или гибели людей".
На прошлой неделе агентство сообщало, что США рассматривают варианты противодействия якобы возросшей активности ВКС России в воздушном пространстве Сирии. По его данным, действия российской авиации "затруднили нанесение удара по лидеру "Исламского государства" (ИГ, запрещенная в РФ террористическая группировка). При этом не уточнялось, какие именно варианты противодействия российской авиации рассматривают США. Возросшая, по информации AP, с марта этого года активность ВКС РФ якобы вызвана "нарастающим сотрудничеством и координацией между Москвой, Тегераном и сирийским правительством с целью попытаться вынудить США покинуть Сирию".
Ранее заместитель руководителя российского Центра по примирению враждующих сторон в Сирии контр-адмирал Олег Гуринов сообщил, что истребители проамериканской антитеррористической коалиции за прошедшие сутки пять раз нарушили воздушное пространство Сирии в районе Эт-Танф, где пролегают международные воздушные трассы. По его словам, подобные действия создают опасные предпосылки авиационных инцидентов с участием гражданских воздушных судов.Кроме того, были зафиксированы 14 случаев нарушения протоколов деконфликтации от 9 декабря 2019 года, связанных с не согласованными с российской стороной полетами беспилотных летательных аппаратов коалиции.