Ադրբեջանը չպետք է գործի ինքնիրավչության պայմաններում. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին
Հուլիսի 18-ին Վիեննայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային օրակարգի հարցեր, մտքեր են փոխանակվել ներկայիս մարտահրավերների պայմաններում ԵԱՀԿ գործունեության և դերակատարման շուրջ:
Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակի մանրամասները, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:
Ներկայացնելով տարածաշրջանում համապարփակ կայունության հաստատման՝ Հայաստանի տեսլականը՝ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը չպետք է գործի ինքնիրավչության պայմաններում: Շեշտվել է միջազգային մեխանիզմի ներքո ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման հրամայականը։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը, անտեսելով նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները, շարունակում է փակ պահել Լաչինի միջանցքը: Նախարարը շեշտել է 21-րդ դարում Եվրոպայի հարևանությամբ հերթական հումանիտար աղետը և ԼՂ բնակչության էթնիկ զտումները կանխելու հարցում միջազգային դերակատարների գործուն քայլերի հրատապությունը՝ կարևորելով նաև ԵԱՀԿ մեխանիզմների և առկա գործիքակազմի արդյունավետ կիրառման անհրաժեշտությունը:
Երկուստեք ընդգծվել է, որ կայուն խաղաղության համար անհրաժեշտ է բոլոր առկա խնդիրների պատշաճ հասցեագրում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային ծրագրերի ներառականության ապահովման և հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:

В Вене состоялась встреча Арарата Мирзояна с генеральным секретарем ОБСЕ
18 июля в Вене состоялась встреча министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид.
В ходе встречи были обсуждены вопросы региональной повестки, состоялся обмен мнениями о деятельности и роли ОБСЕ в условиях текущих вызовов.
Арарат Мирзоян представил генеральному секретарю ОБСЕ подробности ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, а также последние события в процессе урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
Представляя видение Армении по обеспечению всеобъемлющей стабильности в регионе, министр подчеркнул, что Азербайджан не должен действовать произвольно. Была подчеркнута абсолютная необходимость решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха в рамках международного механизма.
Арарат Мирзоян отметил, что Азербайджан, игнорируя юридически обязывающие решения Международного суда ООН от 22 февраля и 6 июля, продолжает держать Лачинский коридор в блокаде. Министр подчеркнул актуальность активных действий международных акторов по предотвращению очередной гуманитарной катастрофы по соседству с Европой в ХХI веке и этнической чистки населения Нагорного Карабаха, подчеркнув необходимость эффективного использования в том числе механизмов и существующих инструментов ОБСЕ
Было обоюдно подчеркнуто, что для устойчивого мира необходимо надлежащее решение всех существующих проблем.
Были затронуты также обеспечение инклюзивности региональных программ и другие вопросы, представляющие интерес.