ԱՄՀ-ն ՝ գլոբալ պարենային անվտանգության համար հացահատիկային գործարքից ՌԴ-ի դուրս գալու հետևանքների մասին
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դուրս գալը համաձայնագրից, որը թույլ է տալիս ուկրաինական հացահատիկի արտահանումը Սեւծովյան նավահանգիստներից, կարող է բացասաբար ազդել գլոբալ պարենային անվտանգության վրա եւ հանգեցնել պարենամթերքի գների աճի, հատկապես ցածր եկամուտ ունեցող երկրներում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
ԱՄՀ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ հիմնադրամը շարունակելու է ուշադիր հետեւել տարածաշրջանում իրադարձությունների զարգացմանը եւ դրանց ազդեցությանը գլոբալ պարենային անվտանգության վրա:
«Նախաձեռնության դադարեցումն ազդում է այն երկրներին պարենի մատակարարումների վրա, որոնք մեծապես կախված են Ուկրաինայից, մասնավորապես, Հյուսիսային Աֆրիկա, Մերձավոր Արեւելք եւ Հարավային Ասիա մատակարարումներից»,-ասել է ԱՄՀ ներկայացուցիչը:
Այս շաբաթ G20-ի անդամ մի քանի երկրներ դատապարտել են ՄԱԿ-ի միջնորդությամբ կնքված Սեւծովյան հացահատիկային նախաձեռնությունից դուրս գալու Ռուսաստանի որոշումը:

В МВФ оценили последствия прекращения зерновой сделки
Прекращение действия зерновой сделки усугубляет перспективу продовольственной безопасности и может послужить риском для дополнительного роста цен на еду в мире, допустили в Международном валютном фонде. Об этом сообщает РИА Новости.
По оценке экспертов МВФ, серьезнее всего могут подорожать продукты в странах с низким доходом.
"Это ухудшает перспективу продовольственной безопасности и рискует оказать дополнительное воздействие на глобальную продовольственную инфляцию, особенно для стран с низким доходом", — добавил представитель фонда.
Также в МВФ отметили, что решение прекратить зерновую сделку может сказаться на поставках продовольствия в страны Северной Африки, Ближнего Востока и Южной Азии.
"Фонд продолжит внимательно мониторить продолжающиеся события и их влияние на угрозу глобальной продовольственной безопасности", — заключили в МВФ.
До этого представитель Кремля Дмитрий Песков заявил, что РФ вернется к зерновой сделке при выполнении договоренностей Москвы.