Անկարան Արևմուտքից ՌԴ-ի վերաբերյալ երաշխիքներ է պահանջում «հացահատիկային գործարքի» համար. ՌԻԱ Նովոստի
«Հացահատիկի գործարքին» Ռուսաստանի վերադառանալու հույսեր կան՝ ռուսական ագրոարտադրանքի արտահանման խոչընդոտները վերացնելու վերաբերյալ Արևմուտքի երաշխիքների պայմանով։ Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով Անկարայում բանակցություններին մասնակցող աղբյուրին։
Նրա խոսքով ՝ Անկարան արևմտյան գործընկերներից հենց դա է ձգտում ստանալ, սակայն այս փուլում որևէ կանխատեսում չի կարելի անել։
«Մի շարք բանակցություններ են ընթանում արևմտյան երկրների հետ, թե ինչպես կարելի է վերսկսել Սևծովյան հացահատիկային նախաձեռնության աշխատանքը։ Ես հիմա չեմ ուզում խորանալ ՄԱԿ-ի կողմից համակարգվող գործընթացի մանրամասների մեջ, սակայն շատ ակտիվ, լուրջ աշխատանք է ընթանում»,-ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Նրա խոսքով՝ իրավիճակը լիովին կախված է ռուսական արտահանման արգելքները վերացնելու Արևմուտքի պատրաստակամությունից։
Բացի այդ, ըստ աղբյուրի, Անկարան առաջիկայում նախատեսում է բարձր մակարդակով Մոսկվայի հետ քննարկել կարիքավոր երկրների համար պարենի առաքման և մշակման կոնկրետ տարբերակներ: Այս հարցում արդեն որոշ զարգացումներ կան։
Հիշեցնենք` Սևծովյան հացահատիկային նախաձեռնությունը, որը 2022 թվականի հուլիսի 22-ին ստորագրեցին Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Ուկրաինայի և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները, ենթադրում էր ուկրաինական հացահատիկի, պարենի և պարարտանյութերի արտահանումը Սև ծովով երեք նավահանգիստներից` ներառյալ Օդեսան։ Նավերի տեղաշարժի համաձայնեցմամբ զբաղվում էր Ստամբուլում տեղակայված Համատեղ համակարգող կենտրոնը։
Հացահատիկային նախաձեռնությունը փաթեթային պայմանավորվածության բաղկացուցիչ մաս էր կազմում։ Երկրորդ մասը՝ Ռուսաստան-ՄԱԿ հուշագիրը, որը նախատեսված էր երեք տարվա համար, նախատեսում էր Ռուսաստանից պարենի և պարարտանյութերի արտահանման ապաշրջափակում, հիմնական խնդիրների թվում նշվում էր «Ռոսսելխոզբանկի» վերամիավորումը SWIFT-ին, գյուղատնտեսական տեխնիկայի, պահեստամասերի և սպասարկման մատակարարումների վերսկսումը, «Տոլյատի-Օդեսա» ամոնիակատարի աշխատանքի վերականգնումը և մի շարք այլ միջոցառումներ: Մոսկվայում նշում են, որ փաթեթային պայմանավորվածության այդ մասը չի կատարվել։
Վլադիմիր Պուտինը բազմիցս ասել է, որ Արևմուտքը ուկրաինական հացահատիկի մեծ մասն արտահանում է իր երկրներ, իսկ գործարքի գլխավոր նպատակը՝ հացահատիկի մատակարարումը կարիքավոր երկրներին, այդ թվում՝ աֆրիկյան պետություններին, այդպես էլ չի իրականացվել։
Հացահատիկի գործարքը դադարեցվեց հուլիսի 18-ից, սակայն ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է` Ռուսաստանն անհապաղ կվերադառնա դրա իրականացմանը, երբ գործարքի՝ ՌԴ–ին առնչվող հատվածն իրականացվի։ Պուտինն ավելի վաղ նշել էր, որ Ռուսաստանի նկատմամբ գործարքի պայմանները չեն կատարվել՝ չնայած ՄԱԿ-ի ջանքերին, քանի որ արևմտյան երկրները չեն պատրաստվում կատարել խոստումները:

Анкара хочет гарантий от Запада по зерновой сделке, заявил источник (РИА Новости)
Надежды на возвращение России к "зерновой сделки" имеются, но не следует делать прогнозы без гарантий Запада по снятию препятствий с экспорта российской агропродукции, Анкара добивается от западных партнёров именно этого, сообщил РИА Новости источник в Анкаре, участвующий в переговорах, передает РИА Новости.
"Есть", - заявил собеседник агентства в ответ на вопрос о том, имеются ли надежды на возвращение России к работе "зерновой сделки".
"Ведутся ряд переговоров с западными странами по тому, как можно возобновить работу черноморской зерновой инициативы. Я не хочу сейчас вдаваться в подробности процесса, который координируется ООН, но идет очень активная, серьезная работа", - сказал собеседник агентства.
"Насколько мне известно, в ближайшее время готовятся телефонные переговоры на высшем уровне (между президентами Турции и РФ). В числе прочих тем будут обсуждены конкретные варианты того, как мы можем помочь доставке и обработке российского продовольствия нуждающимся странам. Делегации сделали некоторые наработки, представили их, решение будет приниматься на высшем уровне", - сказал собеседник агентства.
Черноморская инициатива, которую 22 июля 2022 года подписали представители России, Турции, Украины и ООН, предполагает вывоз украинского зерна и продовольствия, а также удобрений по Черному морю из трех портов, включая Одессу.
Сделка является составной частью пакетной договоренности. Вторая часть - меморандум Россия – ООН, рассчитанный на три года - предусматривает разблокировку российского экспорта продовольствия и удобрений, переподключение "Россельхозбанка" к SWIFT, возобновление поставок сельхозтехники, запчастей и сервисного обслуживания, восстановление работы аммиакопровода "Тольятти-Одесса" и ряд других мер.
Действие зерновой сделки прекратилось с 18 июля, РФ уведомила Турцию, Украину и ООН о возражении против ее продления. Президент России Владимир Путин ранее отмечал, что условия сделки в отношении России не выполнялись, несмотря на усилия ООН, потому что западные страны не собирались исполнять обещания. Путин неоднократно указывал, что Запад вывозил большую часть украинского зерна в свои государства, а главная цель сделки - поставки зерна нуждающимся странам, включая африканские - так и не была реализована.