Մակրոնին Բաքվում մեղադրել են «անհարգալից վերաբերմունքի» մեջ՝ «Լաչինի միջանցք» արտահայտությունն օգտագործելու համար
Բաքվում շարունակում են վիրավորել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին։ Հարձակումների հերթական շարքի պատճառը «օգոստոսի 28-ին դեսպանների համաժողովում նրա արած հայտարարություններն էին»։
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեի խոսքով՝ դրանք «խաթարում են խաղաղ գործընթացը և թյուր պատկերացում են ստեղծում տարածաշրջանում առկա իրավիճակի մասին»։
«Ֆրանսիայի նախագահի՝ «Լաչինի մարդասիրական միջանցք» ձևակերպումները, ինչպես նաև հարկադրանքի միջոցների մասին հայտարարություններն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի դրսեւորում են»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Հաջիզադեն վստահեցրել է, որ «Ադրբեջանը հաստատակամ է տարածաշրջանում խաղաղություն և անվտանգություն ապահովելու հարցում, և ցանկացած արտաքին միջամտություն, որը խոչընդոտում է այս գործընթացին, վճռականորեն կճնշվի»։

В Баку обвинили Макрона в ''неуважении'' за использование словосочетания ''Лачинский коридор''
В Баку продолжают оскорблять президента Франции Эммануэля Макрона. Причиной очередной серии нападок стали ''озвученные им на конференции послов 28 августа заявления''.
По мнению  руководителя пресс-службы МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде, они ''подрывают мирный процесс и создают неверное представление о текущей ситуации в регионе''.
''Такие формулировки президента Франции, как ''Лачинский гуманитарный коридор'', а также высказывания о принудительных мерах являются проявлением неуважения к территориальной целостности и суверенитета Азербайджана'', - заявил представитель азербайджанского МИД.
Гаджизаде заверил что ''Азербайджан полон решимости обеспечить мир и безопасность в регионе, и любое внешнее вмешательство, препятствующее этому процессу, будет решительно пресекаться''.