Աղդամի ճանապարհի օգտագործումը կարող է լինել կոնկրետ ու կայուն լուծման մաս․ Շառլ Միշել
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը լուծելու համար առաջարկել է փուլային մոտեցում, որը կարտացոլի հետևողականություն Լաչինի միջանցքի լիարժեք գործունեության և Աղդամի երթուղու բացման հարցում, «Սպուտնիկ Արմենիա»-ի փոխանցմամբ՝  հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահի մամուլի քարտուղար Եկատերինա Կասինժեն։
Նրա խոսքով` այս քայլերի հաջորդականությունը և ճանապարհներից յուրաքանչյուրով առաքվող բեռի տեսակը, ինչպես նաև հարակից ընթացակարգերը վերջին քննարկումների առանցքում են եղել:
«Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը շարունակում է ակտիվորեն մասնակցել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի առաջմղմանը: Վերջին շաբաթների ընթացքում նրա ջանքերը, որին աջակցել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը, առաջնահերթ կարգով կենտրոնացել են Ղարաբաղում ապրող հայերի հումանիտար իրավիճակի լուծման ուղղությամբ: Կլաարը և նախագահ Միշելի թիմը հաճախ են շփվել Բաքվի, Երևանի և ղարաբաղահայության ներկայացուցիչների հետ՝ մուտքի ապաշրջափակման լուծում մշակելու համար»,– ասել է Կասինժե:
Նա շեշտել է, որ ներկայում հումանիտար իրավիճակը Ղարաբաղում սրընթաց վատթարանում է. չափազանց կարևոր է քայլեր ձեռնարկել տեղի բնակչության կարիքները բավարարելու համար:
«ԵՄ-ն խորապես համոզված է, որ Լաչինի միջանցքը պետք է ապաշրջափակվի նախորդ համաձայնագրերի և Միջազգային դատարանի որոշման համաձայն և նշում է, որ Աղդամի ճանապարհի օգտագործումը մատակարարումների ապահովման համար կարող է նաև լինել կոնկրետ ու կայուն լուծման մաս` հրատապ և ամենօրյա հիմնական կարիքները բավարարելու համար»,– ասել է Կասինժեն:
Նա հայտնել է, որ այս քննարկումը սկսվել է 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում` Միշել–Փաշինյան–Ալիև վերջին հանդիպումից հետո։

Глава Евросовета предлагает снабжать Карабах по Лачинскому коридору и дороге через Агдам
Председатель Европейского совета Шарль Мишель предложил снабжать Нагорный Карабах необходимыми товарами по Лачинскому коридору и дороге через Агдам (Акна). В заявлении, опубликованном в пятницу офисом Мишеля, отмечается, что его усилия за последние недели были сосредоточены в приоритетном порядке на решении гуманитарных проблем армян Нагорного Карабаха, передает Спутник Армения.
"Нынешняя гуманитарная ситуация на местах стремительно ухудшается; крайне важно предпринять шаги для удовлетворения потребностей местного населения. Президент Европейского совета Шарль Мишель предложил поэтапный подход, который отражал бы последовательность в полноценном функционировании Лачинского коридора и открытии маршрута из Агдама", - говорится в заявлении.
Последовательность этих шагов и тип груза, который будет доставляться по каждой из этих дорог, а также сопутствующие процедуры были в центре недавних обсуждений.
В Брюсселе твердо убеждены, что Лачинский коридор должен быть разблокирован в соответствии с прошлыми соглашениями и постановлением Международного суда. Вместе с тем использование дороги из Агдама для обеспечения поставок "также может быть частью конкретного и устойчивого решения для удовлетворения первоочередных нужд".
Обсуждение этих элементов началось после трехсторонней встречи лидеров в Брюсселе 15 июля 2023 года. ЕС также подчеркнул необходимость того, чтобы Баку разъяснил карабахским армянам порядок их передвижения по Лачинскому коридору в Армению и обратно. Параллельно было сфокусировано внимание на скорейшем восстановлении поставок электроэнергии и газа в Нагорный Карабах.
"ЕС подчеркнул необходимость устранения последствий конфликта для содействия долгосрочному устойчивому урегулированию. Диалог между Баку и представителями армян, проживающих в бывшей Нагорно-Карабахской автономной области, будет иметь важное значение в этом отношении. Права и безопасность карабахских армян должны быть гарантированы, и обсуждение конкретных условий должно начаться как можно скорее. Диалог между Баку и карабахскими армянами нуждается в укреплении доверия", - заявили в офисе главы ЕС.
В Брюсселе призывают к смелым компромиссным решениям, в том числе в свете сегодняшней эскалации. ЕС взаимодействует с другими международными субъектами в этих усилиях посредством регулярных личных контактов и обмена мнениями.