ՀԱՊԿ երկրների փրկարարական գերատեսչությունների ստորաբաժանումների «Ժայռ» զորավարժությունը նախատեսվում է անցկացնել 2024 թվականին Ղազախստանում: Սպուտնիկ Արմենիայի փոխանցմամբ` տեղեկությունը Մինսկում լրագրողներին հայտնել է Ղազախստանի արտակարգ իրավիճակների նախարար Սիրիմ Շարիպխանովը։
«Մենք կաշխատենք, որ ցուցադրենք հրշեջ-փրկարարների պրոֆեսիոնալիզմը։ Գործողություններն իսկապես ժայռերի վրա են, քանի որ մեր զորավարժությունները նախատեսված են «Աստանայի ժայռային քաղաքում» (ուսումնամարզական զորավարժարան-խմբ.)», – ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ Ղազախստանն արդեն գաղափարներ ունի, թե ինչպես հաջորդ տարի անցկացնել ՀԱՊԿ երկրների փրկարարական ստորաբաժանումների վարժանքները:

Учения спасательных подразделений стран ОДКБ пройдут в 2024 году в Казахстане
Учения подразделений спасательных ведомств стран ОДКБ "Скала" планируется провести в 2024 году в Казахстане. Об этом сообщил журналистам в Минске министр по чрезвычайным ситуациям Казахстана Сырым Шарипханов, передает Sputnik Армения.
"Мы будем работать над тем, чтобы продемонстрировать профессионализм пожарных, спасателей. Действия действительно на скалах, потому что наши учения запланированы в "Скальном городе Астана" (учебно-тренировочный полигон – ред.)", - сказал он.
Он подчеркнул, что у Казахстана уже есть идеи, как провести в будущем году учение спасательных подразделений стран ОДКБ.