Դատապարտում ենք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակման ցանկացած ծրագիր. Freedom House
Ի պատասխան Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև աճող ռազմական լարվածության և Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի վատթարացման՝ Freedom House-ի նախագահ Մայքլ Աբրամովիցը հանդես է եկել հայտարարությամբ: Այս մասին հայտնում է 1lurer.am-ը:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք այն հաղորդագրություններով, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն զինտեխնիկա են կուտակում Հայաստանի հետ սահմանի երկայնքով։ Մենք դատապարտում ենք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա հարձակման ցանկացած ծրագիր և կոչ ենք անում միջնորդներին աշխատել Հայաստանի սահմանների հետագա ցանկացած խախտում կանխելու ուղղությամբ:
Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակումը հղի է տարածաշրջանի հայ բնակչության էթնիկ զտմամբ և խորացնում է Լեռնային Ղարաբաղում շարունակվող հումանիտար ճգնաժամը։ Կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը՝ անկեղծորեն ներգրավվել խաղաղ բանակցություններին, զերծ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգությունը նրանց դեմ իբրև զենք կիրառելուց և անվերապահորեն վերացնել շրջափակումը՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկկողմ անարգել տեղաշարժը երաշխավորելու համար:
Կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին՝ նշանակել հատուկ զեկուցող՝ Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների իրավիճակը գնահատելու համար»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Осуждаем любой план нападения на суверенную территорию Армении: Freedom House
В ответ на растущую военную напряженность между Арменией и Азербайджаном и ухудшение ситуации в Нагорном Карабахе президент Freedom House Майкл Абрамовиц выступил с заявлением, передает 1lurer.am.
"Мы глубоко обеспокоены сообщениями о том, что Вооруженные силы Азербайджана накапливают военную технику вдоль границы с Арменией. Мы осуждаем любые планы нападения на суверенную территорию Армении и призываем посредников работать над предотвращением любых дальнейших нарушений границ Армении.
Блокада Азербайджаном Лачинского коридора чревата этническими чистками армянского населения региона и усугубляет продолжающийся гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе. Мы призываем правительство Азербайджана искренне участвовать в мирных переговорах, воздерживаться от использования безопасности армян Нагорного Карабаха в качестве оружия против них и безоговорочно снять блокаду, чтобы гарантировать свободное передвижение людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор. .
Мы призываем Совет ООН по правам человека назначить специального докладчика для оценки ситуации с правами человека в Нагорном Карабахе", - говорится в заявлении.