Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարները քննարկել են Հարավային Կովկասում կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցեր
Սեպտեմբերի 13-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի հետ:
Ի շարունակություն ՀՀ վարչապետի և ԻԻՀ նախագահի միջև օրեր առաջ կայացած հեռախոսազրույցի՝ երկու երկրների ԱԳ նախարարները քննարկել են Հարավային Կովկասում կայունությանն ու անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում վերջին զարգացումներին՝ նախարար Միրզոյանը նշել է գործընկերների՝ Հայաստանի հետ սահմանին իրավիճակի սրումը զսպելուն ուղղված ջանքերի և ուղերձների, Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ վերադարձնելու կարևորությունը: Տարածաշրջանում երկարատև կայունության հասնելու համատեքստում ընդգծվել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության հարցերի հասցեագրման անհրաժեշտությունը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր:
Երկուստեք վերահաստատվել է երկխոսությունը տարբեր հարթակներում և ձևաչափերով շարունակելու պատրաստակամությունը:

Министры иностранных дел Армении и Ирана обсудили вопросы стабильности и безопасности на Южном Кавказе
13 сентября министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хоссейном Амиром Абдоллахияном.
Как передает "Арменпресс", со ссылкой на сообщение МИД РА, в продолжение состоявшегося несколько дней назад телефонного разговора премьер-министра РА и президента Иранской Республики министры иностранных дел двух стран обсудили вопросы стабильности и безопасности на Южном Кавказе.
Касаясь последних событий в регионе, Арарат Мирзоян отметил важность усилий и посланий партнёров, направленных на сдерживание эскалации ситуации на границе с Арменией и на возвращение Азербайджана в конструктивное поле. В контексте достижения долгосрочной стабильности в регионе также была подчеркнута необходимость решения вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха.