Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարը կայցելի ՌԴ
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին քառօրյա այցով կժամանի Ռուսաստան։ Ինչպես տեղեկացրել է Չինաստանի ԱԳՆ-ն, այցի շրջանակում տեղի կունենան բանակցություններ անվտանգության հարցերի վերաբերյալ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Նշվել է, որ Վան Ին Ռուսաստան կժամանի ռազմավարական անվտանգության վերաբերյալ չին-ռուսական խորհրդատվությունների 18-րդ փուլի անցկացման համար, այցը տեղի կունենա սեպտեմբերի 18-21-ը Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Նիկոլայ Պատրուշևի հրավերով։
Մինչ այդ ՌԴ ԱԳՆ-ն տեղեկացրել էր, որ Վան Ին կհանդիպի իր գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ, և նրանք նախատեսում են «կենտրոնանալ միջազգային ասպարեզում համագործակցության ամրապնդման ջանքերի վրա»։ Տեղի կունենա կարծիքների հանգամանալից փոխանակում Ուկրաինայում կարգավորման հարցերի, ինչպես նաև Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովման ուղիների հետ կապված։

Глава МИД Китая 18-21 сентября посетит Россию
Глава канцелярии Комиссии по иностранным делам Центрального комитета Коммунистической партии Китая (ЦК КПК), министр иностранных дел Ван И 18-21 сентября посетит Россию, где примет участие в двусторонних консультациях по вопросам безопасности. Об этом сообщила официальный представитель МИД КНР Мао Нин, передает ТАСС.
"По приглашению секретаря Совета безопасности РФ Николая Патрушева член Политбюро ЦК КПК, глава канцелярии Комиссии по иностранным делам ЦК КПК Ван И 18-21 сентября посетит Россию", - говорится в распространенном сообщении представителя ведомства.
Как уточняется, китайский дипломат примет участие в 18-м раунде Российско-китайских консультаций по стратегической безопасности.
На прошлой неделе официальный представитель МИД РФ Мария Захарова сообщила, что министр иностранных дел России Сергей Лавров и Ван И 18 сентября проведут переговоры в Москве. По ее словам, состоится обмен мнениями по украинской проблеме, а также по вопросу обеспечения стабильности и безопасности в Азиатско-Тихоокеанском регионе.