ՊԲ-ն չի ճնշել Բաքու-Թբիլիսի երթուղով թռիչք կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը. հերքում
Ադրբեջանական կողմը սեպտեմբերի 19-ին տարածել է թվով երրորդ ստահոդ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբրև ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 18-ին ժամը 20։28֊ից ժամը 20։34֊ն  ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են Բաքու֊Թբիլիսի երթուղով թռիչք կատարող քաղաքացիական օդանավի GPS տեղորոշման համակարգը, հայտնում են Արցախի ՊԲ-ից։
«Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը բացարձակ կեղծիք է. հիշյալ երթուղով թռիչք իրականացնող օդանավը չունի ոչ միայն ԱՀ օդային սահմանները հատելու, այլ անգամ դրանց մոտենալու կարիք։
Նման կեղծ հայտարարությունների պարբերական տարածմամբ Ադրբեջանը նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետից և նախապատրաստել տեղեկատվական հենք հերթական սադրանքի համար։
Կրկին հիշեցնենք, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողական կերպով թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքը` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարումը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը»,- ասվում է ՊԲ հաղորդագրությունում։

Армия обороны не создавала радиопомехи системе спутниковой навигации GPS пассажирского самолета: минобороны Арцаха
Азербайджанская сторона 19 сентября распространила третье по счету ложное сообщение – о том, будто бы 18 сентября в период с 20:28 до 20:34 соответствующие подразделения Армии обороны создали радиопомехи системе спутниковой навигации GPS пассажирского самолета, выполняющего рейс Тбилиси-Баку. Об этом сообщает Panorama.am со ссылкой на минобороны Арцаха.
"Сообщение минобороны Азербайджана – абсолютная ложь, самолет, летящий по указанному маршруту, не нуждается не только в пересечении воздушных границ Республики Арцах, но и даже в приближении к ним.
Систематическим распространением подобных ложных заявлений Азербайджан стремится отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы, вызванной незаконной блокадой Лачинского коридора, и подготовить информационную почву для очередной провокации.
Вновь напоминаем, что на всем протяжении боевых действий в 2020 году и после них именно азербайджанская сторона последовательно избирала мишенью гражданскую инфраструктуру Республики Арцах, блокируя Лачинский коридор, нарушая газо- и электроснабжение, подавляя доступ к Интернету и мобильной связи", - отмечается в сообщении.