Փաշինյանը նշեց, թե որ դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կարող է տեղափոխվել Հայաստան
ԼՂ մեր հայրենակիցների Հայաստան տեղափոխումը կարող է տեղի ունենալ այն պայմաններում, երբ արձանագրվի մեր հայրենակիցների ԼՂ-ում մնալու անհնարինությունը, այսինքն եթե այս իրավիճակը շարունակվի: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 22-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք գնահատում ենք, որ այս պահին այդ անհնարինությունը առկա է: Եթե իրավիճակը չբարելավի, այդ իրավիճակը բոլորիս օրակարգում կլինի: Բայց նաեւ ուզում եմ տեղեկացնել, որ դեռեւս սեպտեմբերի 19-ին, այսինքն գործողությունների մեկնարկի օրը, ես հանձնարարական եմ տվել փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանին, որ կառավարության գործընկերների հետ քննարկի մարդկանց հնարավոր հոսքի դեպքում դեպի Հայաստան, թե ինչպես, որտեղ, ինչով ենք աջակցելու մեր հայրենակիցներին:Ավելի քան 40 հազար տեղ պատրաստվել է, խոսքը կեցության վայրերի մասին է, ինչպես նաեւ զուգահեռ առողջապահական, սննդի առումներով: Սա համաձայնեցված դիրքորոշում է ԼՂ գործընկերների հետ: Մեր պլան Ա-ն ԼՂ-ն հայաթափելը չէ, մենք մեր գործողություններում ամեն ինչ պետք է անենք, որ մեր հայրենակիցները իրենց տներում առանց վախի, արժանապատիվ ապրելու հնարավորություն ունենան»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ դեռ երեկ ՀՀ վարչապետը շեշտում էր, թե Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության տարհանումը պետք է լինի «պլան Գ» և ոչ թե «Ա» կամ «Բ», որպեսզի չստացվի, թե Հայաստանն ինքն է իր ձեռքով էթնիկ զտում իրականացնում` դրանով իսկ զրկելով Ադրբեջանին պատասխանատվությունից։

Пашинян сообщил, в каком случае армяне Нагорного Карабаха могут переехать в Армению
Наших соотечественников из Нагорного Карабаха можно будет перевезти в Армению в случае, когда будет зафиксирована невозможность пребывания наших соотечественников в Нагорном Карабахе, то есть если нынешняя ситуация будет продолжаться. Как передает NEWS.am об этом сегодня, 22 сентября, заявил премьер-министр РА Никол Пашинян на заседании правительства.
''Мы понимаем, что такая невозможность в данный момент существует. Если ситуация не улучшится, она будет на повестке дня всех нас. Но хочу также сообщить, что 19 сентября, то есть в день начала боевых действий, я дал поручение вице-премьеру Тиграну Хачатряну обсудить с коллегами по правительству, как, где и чем мы будем поддерживать наших соотечественников. На случай возможного притока людей в Армению подготовлено более 40 000 мест, речь идет о местах проживания, а также здравоохранении и питании. Это согласованная позиция с партнерами Нагорного Карабаха. Наш план А - не вывезти армян из Нагорного Карабаха, мы должны в своих действиях сделать все, чтобы наши соотечественники имели возможность без страха жить в своих домах'', - сказал он.
Напомним, что вчера премьер-министр Армении подчеркнул, что эвакуация населения Нагорного Карабаха должна быть ''планом С'', а не ''А'' или ''Б'', чтобы не получилось так, что Армения проводит этническую чистку собственными руками, тем самым лишая Азербайджан ответственности.