360 մլն դրամ հատկացվեց ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին առաջին անհրաժեշտության ապրանքներով ապահովելու նպատակով
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ սեպտեմբերի 28-ին, կառավարության նիստում որոշում կայացրեց, որով 360 մլն դրամ հատկացրեց մարզպետների աշխատակազմերին՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց առաջին անհրաժեշտության պարենային և ոչ պարենային ապրանքներով ապահովելու նպատակով:
ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը՝ ներկայացնելով նախագիծը, տեղեկացրեց, որ Սյունիքի, Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերին առաջարկվում է հատկացնել 50-ական միլիոն դրամ, մյուս մարզերին՝ 30-ական միլիոն դրամ:
«Արդեն երկուշաբթի Կառավարության արտահերթ և գրավոր քվեարկությամբ 100 միլիոն դրամ Սյունիքի մարզին հատկացրել ենք, որպեսզի հիմնադրամի միջոցով առաջնային կարիքները հոգան: Հիմա սա երկրորդ հատկացումն է»,- ասաց նախարարը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքրվեց՝ ինչի՞ն է ուղղված լինելու գումարային հատկացումը:
«Տարբեր նպատակներով, այսինքն՝ ինչ կարիքների անհրաժեշտություն կունենան: Կարող է լինել գույքի տեսքով, կարող է լինել սննդի տեսքով, պարենային ապրանքների: Դրանք կարող են տրանսպորտային տարբեր ծախսեր լինել»,- մանրամասնեց Գնել Սանոսյանը:

Правительство выделит 360 млн драмов на обеспечение вынужденных переселенцев товарами первой необходимости
Правительство РА приняло решение выделить администрациям областей 360 млн драмов  на срочную закупку товаров первой необходимости для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Как передает ''Арменпресс'', министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян сообщил, что 50 млн драмов будет выделено Сюникской, Гегаркуникской и Вайоцдзорской областям, остальным областя - 30 млн драмов.
''Разница обусловлена ​​тем, что в этих областях больше наших соотечественников. Мы увеличим и перераспределим деньги в соответствии с дальнейшими потребностями'', - пояснил Саносян, отметив, что Сюникской области уже выделено 100 млн драмов на обеспечение первичных нужд. Эта выплата будет второй, остальные будут производиться по мере необходимости.