«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության դափնեկիրներն ու անդամները հանդես են եկել հաջակցություն Ռուբեն Վարդանյանի․
«Բարերար, գործարար, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությունն Ադրբեջանի կառավարության կողմից վրդովեցուցիչ է եւ ունի քաղաքական դրդապատճառներ: Որպես մարդասիրական եւ մարդու իրավունքների համաշխարհային համայնքի անդամներ՝ մենք կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել նրան:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որի համար Ռուբենն այդքան մեծ ջանքեր է ներդրել, վերջին ութ տարիների ընթացքում արժանին է մատուցել եւ աջակցել նրանց, ովքեր պայքարում են մարդու հիմնարար իրավունքների համար ամբողջ աշխարհում՝ հաճախ վտանգելով սեփական կյանքը: Ճակատագրի հեգնանքով այժմ Ռուբենն ինքն է դարձել նույն հալածանքի զոհը, ինչպես այն հերոսները, որոնց նա փորձել է օգնել՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության ջատագով:
Երբ ավելի քան մեկ տարի առաջ Ռուբենը տեղափոխվեց Լեռնային Ղարաբաղ՝ մինչեւ 10-ամսյա շրջափակումը, սննդամթերքի եւ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների մուտքի արգելափակումը եւ վերջին ռմբակոծությունները, նա արեց դա՝ գիտակցելով, թե որքան մեծ են ռիսկերը: Բայց նա վճռական էր՝ օգնելու խաղաղ լուծում գտնելու հակամարտությանը։
Ռուբենի ձերբակալությունը՝ մի մարդու, որն իր կյանքի վերջին 20 տարին նվիրել է տարածաշրջանում սոցիալ-տնտեսական զարգացումը խթանելու գործին, արդար չէ: Սա զրկում է նրան իր հիմնարար իրավունքներից, ինչպես եւ տարածաշրջանում տասնյակ հազարավոր հայերի, որոնց հիմնարար իրավունքները ոտնահարվում են ամեն օր:
Ռուբեն Վարդանյանի գերեվարման պատճառն այն է, որ նա աջակցել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին եւ օժանդակել ժողովրդավարության տառին համաձայն ապրելու իրավունքի իրացմանը: Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է ազատ արձակի նրան եւ ցույց տա իր հարգանքը մարդու իրավունքների նկատմամբ՝ նրա եւ տարածաշրջանի բոլոր հայերի իրավունքների։
Ֆարթուն Ադան
2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Էլման» խաղաղության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնի հիմնադիր
Օսկար Արյաս
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի պատվավոր անդամ, Կոստա Ռիկայի նախկին նախագահ, Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր
Նուբար Աֆեյան
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն, «Մոդերնա» ընկերության համահիմնադիր եւ նախագահ
Ջամիլա Աֆղանի
2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, Աֆղանստանում Խաղաղության եւ ազատության կանանց միջազգային լիգայի նախագահ
Մարգարիտ Բարանկիցե
2016 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Խաղաղության տուն» խնամքի կենտրոնի հիմնադիր
Լեյմա Գբովե
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Աֆրիկայի «Գբովե» խաղաղության հիմնադրամի հիմնադիր եւ նախագահ, Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր
Արա Դարզի
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար
Միրզա Դինայի
2019 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» (Օդային կամուրջ Իրաք) կազմակերպության համահիմնադիր եւ տնօրեն
Շիրին Էբադի
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի պատվավոր անդամ, Իրավապաշտպանների կենտրոնի հիմնադիր, Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր
Իլվադ Էլման
2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Էլման» խաղաղության եւ մարդու իրավունքների կենտրոնի գործառնությունների գծով տնօրեն
Գարեթ Էվանս
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի պատվավոր անդամ, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար, Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ
Հինա Ջիլանի
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի պատվավոր անդամ, Պակիստանի Գերագույն դատարանի փաստաբան, Մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նախկին հատուկ ներկայացուցիչ
Լուիզ Ռիչարդսոն
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ
Մերի Ռոբինսոն
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, The Elders խմբի նախագահ, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար, Իռլանդիայի նախկին նախագահ
Էռնեստո Սեդիլյո
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Յեյլի համալսարանի Գլոբալիզացիայի ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն, Մեքսիկայի նախկին նախագահ
Փոլ Փոլման
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, գործարար-առաջնորդ, կլիմայի եւ իրավահավասարության հարցերի պաշտպան, Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն
Ջոն Փրենդերգասթ
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, մարդու իրավունքների ակտիվիստ
Թոմ Քաթինա
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Գթության Մայր» հիվանդանոցի բժշկական տնօրեն
Դելե Օլոջեդե
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Africa in the World գաղափարների փառատոնի հիմնադիր, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր

Лидеры мировой гуманитарной общественности выражают солидарность с Рубеном Варданяном.
"Недавний арест правительством Азербайджана филантропа, предпринимателя, гражданина Армении и соучредителя Гуманитарной инициативы "Аврора" Рубена Варданяна возмутителен и политически мотивирован. Как представители мирового гуманитарного и правозащитного сообщества мы призываем немедленно освободить его.
Гуманитарная инициатива "Аврора", которой Рубен отдал так много сил, уже восемь лет чествует и поддерживает деятельность тех, кто борется за основные права человека по всему миру, часто рискуя собственной жизнью. Ирония заключается в том, что теперь Рубен стал жертвой тех же преследований, как и те, кому он стремился помочь как защитник прав человека.
Когда Рубен переехал в Нагорный Карабах более года назад, до 10-месячной блокады, перекрывшей поставки в регион всех продуктов питания и предметов первой необходимости, и до недавних бомбардировок, он знал, что существует значительный риск, но был полон решимости помочь найти мирное решение конфликта.
Задержание Рубена, человека, который последние 20 лет посвятил социально-экономическому развитию региона, несправедливо. Это лишает его основных прав, как и многих тысяч армян региона, чьи фундаментальные права человека нарушаются каждый день.
Рубена Варданяна удерживают в плену из-за его поддержки жителей Нагорного Карабаха и их права на демократический образ жизни. Азербайджанское правительство должно освободить его и продемонстрировать уважение к правам человека – его и всех армян региона".
Фартун Адан
Лауреат премии "Аврора" – 2020, основатель Центра мира и прав человека "Эльман"
Оскар Ариас
Почетный член Отборочной комиссии премии "Аврора", дважды президент Коста-Рики, лауреат Нобелевской премии мира
Джамиля Афгани
Лауреат премии "Аврора" – 2022, президент афганского отделения Международной женской лиги за мир и свободу (WILPF)
Нубар Афеян
Соучредитель Гуманитарной инициативы "Аврора", основатель и генеральный директор Flagship Pioneering, соучредитель и председатель Moderna
Маргерит Баранкитс
Лауреат премии "Аврора" – 2016, основатель приюта "Дом Шалом"
Лейма Гбови
Член Отборочной комиссии премии "Аврора", основатель и председатель Фонда Гбови для защиты мира в Африке, лауреат Нобелевской премии мира
Ара Дарзи
Председатель Отборочной комиссии премии "Аврора", содиректор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона
Хина Джилани
Почетный член Отборочной комиссии премии "Аврора", адвокат Верховного суда Пакистана, бывший специальный представитель Генерального секретаря ООН по работе с правозащитниками
Мирза Диннайи
Лауреат премии "Аврора" – 2019, соучредитель и директор Air Bridge Iraq
Том Катена
Председатель Гуманитарной инициативы "Аврора", лауреат премии "Аврора" – 2017, главный врач больницы Mother of Mercy
Деле Олоджеде
Член Отборочной комиссии премии "Аврора", основатель фестиваля Africa in the World, лауреат Пулитцеровской премии
Пол Полман
Член Отборочной комиссии премии "Аврора", бизнес-лидер, активист в области защиты климата и равноправия, бывший генеральный директор Unilever
Джон Прендергаст
Член Отборочной комиссии премии "Аврора", борец за права человека
Луиза Ричардсон
Член Отборочной комиссии премии "Аврора", президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке
Мэри Робинсон
Член Отборочной комиссии премии "Аврора", председатель "Совета старейшин", бывший Верховный комиссар ООН по правам человека, бывший президент Ирландии
Эрнесто Седильо
Член Отборочной комиссии премии "Аврора", директор Центра изучения глобализации Йельского университета, бывший президент Мексики
Ширин Эбади
Почетный член Отборочной комиссии премии "Аврора", основатель Центра защиты прав человека, лауреат Нобелевской премии мира
Гарет Эванс
Почетный член Отборочной комиссии премии "Аврора", бывший министр иностранный дел Австралии, почетный президент Международной кризисной группы