Պատմությունը կրկնվում է. թուրքերի համար քրդերը կրկին «եղբայրներ» են դարձել
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն Թուրքիան անվանել է «կայունության կղզի» Մերձավոր Արևելքում: Այս մասին հայտնում է Anadolu գործակալությունը: «Այս կայունության համար մենք, նախ և առաջ, պարտական ենք մեր եղբայրությանը, ժողովրդավարությանը և մշակույթին, որը մենք ժառանգել ենք մեր նախնիներից», - ասել է Դավութօղլուն իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցության համաժողովի ժամանակ:
Դիմելով 15 միլիոն քրդերին՝ Դավութօղլուն «խորամանկ» է անվանել այն մարդկանց, ովքեր տարբերություն են դնում թուրքերի և քրդերի միջև՝ խոստանալով, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի ապրելու է արդար երկրում: Դավութօղլուն հայտարարել է, որ կցանկանար քրդերեն խոսել սովորել այնպես, ինչպես թուրքերեն է խոսում: «Չնայած նրան, որ բանտերում արգելված էր քրդերեն խոսել և երգել՝ ես այսօր այստեղ եմ, որ փոխեմ այդ բոլոր օրենքները», - ասել է Դավութօղլուն իր ելույթի ժամանակ, որը սկսել է քրդերեն լեզվով, հայտնում է Kurdistan.ru-ն: Քրդերենը Թուրքիայում ագելվել է 1991 թվականին, և քրդերը մինչև այսօր դժգոհում են հետապնդումներից:
Թուրքիայի վարչապետը խոստովանել է, որ թուրքական կառավարության և Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) միջև գրեթե մեկ տարի առաջ սկսված խաղաղ գործընթացի համար բազմաթիվ խոչընդոտներ կան՝ հավելելով. «Մենք բոլորս պետք է պայքարենք այդ խոչընդոտները վերացնելու համար»:
Միաժամանակ Hurriyet Daily News-ը հայտնում է, որ թուրքական կառավարությունը պահանջել է, որ PKK-ն զենքը վայր դնի մինչև վճռական քայլերի ձեռնարկումը: Նշվում է, որ թուրքական կառավարությունը բանակցություններ է վարում վարչական և իրավական ոլորտներում ծրագրված քայլերի շուրջ՝ պահանջելով PKK-ից զինաթափել իր զինյալներին մինչև Նովրուզի տոնը, որը նշվում է մարտի 21-ին: Թերթի աղբյուրները ենթադրում են, որ Օջալանը համապատասխան հայտարարությամբ հանդես կգա փետրվարին:
Քրդերն, իրենց հերթին, կարծում են, որ խաղաղ գործընթացում առաջընթացի բացակայությունը պայմանավորված է թուրքական կառավարության սուտ խոստումներով: PKK-ի առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը 2014 թվականի վերջին հայտարարեց, որ քրդերի խնդիրը Թուրքիայում կարող է ամբողջությամբ լուծվել 4-5 ամիսների ընթացքում, եթե կողմերը կատարեն իրենց խոստումները: «Եթե կարգավորման դրույթները, որոնք համաձայնեցվել են կողմերի միջև, խստորեն իրականացվեն, ապա առավելագույնը 4-5 ամիսների ընթացքում ժողովրդավարական որոշում կկայացվի, որը կսահմանի Մերձավոր Արևելքի ճակատագիրը: Եթե վճռականությունը բավարար չլինի, ապա դա կխորացնի քաոսը տարածաշրջանում և կհանգեցնի նոր բախումների», - ասվում էր Օջալանի հայտարարության մեջ:
Պատմությունը կրկնվելու սովորություն ունի: Օսմանյան կայսրության տապալումից հետո, երբ սկսվեց անկախության համար քրդերի պայքարը, Սևրի պայմանագրով ենթադրվում էր, որ նախկին Օսմանյան կայսրության տարածքում պետք է Քրդստան պետություն ստեղծվի: Սակայն Մուստաֆա Քեմալը, հայտարարելով, որ քրդերն ու թուրքերը եղբայրներ են, խոստացավ կատարել քրդերի բոլոր պահանջները՝ նրանց իր կողմը գրավելով: Իսկ հետո հրաժարվեց քրդերին ճանաչել որպես ազգային փոքրամասնություն՝ արգելելով քրդերն լեզվի կիրառումը և ազգային հագուստ կրելը: Հիմա նույն քաղաքականությունն է վարում իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը, երբ հայտարարում է, որ «խաղաղ գործընթացն ընթանում է քրդերի և թուրքերի եղբայրության պահպանության համար»: Այնպես որ, դժվար է ակնկալել, որ առաջիկա տարիներին կողմերը կկարողանան վերջնականապես կարգավորել Թուրքիայում քրդական խնդիրը:

История повторяется: для турок курды вновь стали "братьями"
Премьер-министр Ахмет Давутоглу назвал Турцию "островом стабильности" на Ближнем Востоке, сообщает агентство Anadolu. "Этой стабильностью мы, прежде всего, обязаны нашему братству, нашей демократии и культуры, которые мы унаследовали от наших предков", - сказал  Давутоглу на съезде правящей Партии справедливости и развития.
Обращаясь к 15 миллионам курдов на съезде своей партии, в городе, который считается сердцем Турецкого Курдистана, Давутоглу назвал тех, кто проводит различия между турками и курдами, "коварными людьми" и пообещал, что каждый гражданин будет жить в справедливой стране. Давутоглу заявил, что он хотел бы научиться говорить на курдском языке так же, как он говорит на турецком. "Несмотря на то, что петь и говорить на курдском языке в тюрьмах было запрещено, я сегодня нахожусь здесь, чтоб изменить все эти правила. Я хочу научиться говорить на курдском языке так же, как я говорю на турецком", - сказал он во время своего выступления, которое он начал на курдском языке, передаетKurdistan.ru.
Премьер Турции признался, что существует много препятствий для мирного процесса, начатого между правительством Турции и запрещенной "Рабочей партией Курдистана" (РПК) почти год назад, но добавил: "Мы все должны бороться, чтобы устранить эти препятствия". Напомним: курдский язык в Турции был запрещен до 1991 года, и значительное меньшинство страны - курды - по-прежнему жалуются на преследования.
Одновременно Hurriyet Daily News сообщает: турецкое правительство потребовало, чтобы PKK разоружилось перед тем, как предпринимать более решительные шаги в мирном процессе. Сообщается, что турецкое правительство ведет переговоры о запланированных шагах в административной и правовой сферах и требует от PKK сложить оружие на турецкой территории до фестиваля Навруз, который отмечается 21 марта. Источники газеты предполагают, что Оджалан с соответствующим призывом выступит в феврале.
Курды Турции, в свою очередь, считают, что мирный процесс в значительной степени отстает из-за проволочек со стороны турецких лидеров. Глава PKK Абдуллa Оджалан в конце 2014 года заявил, что проблема курдов в Турции может быть полностью решена за 4-5 месяцев, если стороны будут выполнять свои обещания. "Если пункты по урегулированию, которые были согласованы сторонами, будут неукоснительно выполняться, то максимум в течение 4-5 месяцев будет достигнуто демократическое решение, которое определит будущее всего Ближнего Востока. Если решительности не хватит, то это углубит хаос в регионе и приведет к новым столкновениям", - цитирует заявление Оджалана РИА Новости.
История имеет обыкновение повторяться. После распада Османской Империи, когда началась вооруженная борьба курдов за свою независимость, согласно Севрскому договору, на территории бывшей Османской Империи признавалось создание государства Курдистан. Однако Мустафа Кемаль-паша (будущий Ататюрк), заявляя о том, что курды якобы их братья по вере, пообещал исполнить все их требования и таким образом заручился поддержкой курдов. А потом… отказался признавать за ними статус меньшинства и ввел запрет на любые проявления национальной самобытности с их стороны. Как отмечает Inosmi, в частности, под запрет попадало использование курдского языка и ношение национальной одежды. Сейчас то же самое делает правящая Партия справедливости и развития, заявляя, что "мирный процесс идет для поддержания братства между курдами и турками в стране". Так что не следует ожидать, что в ближайшие годы стороны могут прийти к окончательному решению курдской проблемы в Турции.