Բանակցություններ Ուկրաինայի շուրջ. դիվանագիտական, թե՞ ռազմական լուծում
Շարունակվում են բազմաֆորմատ բանակցությունները ուկրաինական հակամարտության շուրջ: Վաշինգտոնում ավարտվել են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի բանակցությունները: Հանդիպումից հետո Օբաման հայտարարել է. «Եթե դիվանագիտական ջանքերը հաջողություն չարձանագրեն, ես խնդրել եմ իմ թիմին պարզել, թե ինչ միջոցներ կարող ենք կիրառել պարոն Պուտինի հաշվարկները փոխելու համար: Ուկրաինային մահաբեր պաշտպանական զինամթերքի տրամադրման հանարավորությունը ուսումնասիրվող տարբերակներից մեկն է: Սակայն ես դեռևս նման որոշում չեմ կայացրել», հաղորդում է Voice of America-ն: Օբաման զգուշացրել է, որ Արևմուտքը չի կարող թույլ տալ Ռուսաստանին «ատրճանակի փողի տակ» վերաձևել Եվրոպայի սահմանները: Նա հավելել է, որ Մոսկվան շարունակում է «բռնությունն» Ուկրաինայի դեմ՝ տանկեր և հրետանի ուղարկելով անջատողականներին և խախտելով հրադադարի մասին սեպտեմբերյան համաձայնագիրը:
Իր հերթին, Մերկելը հայտարարել է. «Մենք ձգտելու ենք գտնել Ուկրաինայի հակամարտության դիվանագիտական լուծումը այնքան ժամանակ, որքան որ անհրաժեշտ է»: ԱՄՆ-ից հետո Մերկելը կանգ է առել Կանադայում, որտեղ վարչապետ Սթիվեն Հարպերի հետ հանդիպումից հետո հաստատել է, որ ուկրաինական խնդիրն անհնար է լուծել ռազմական միջոցներով: Ինչպես հայտնում է Rosbalt-ը, Մերկելը հայտարարել է, որ երաշխիքներ չկան, որ փետրվարի 11-ին Մինսկում կայանալիք «նորմանդական քառյակի» (Ռուսաստան, Գերմանիա, Ֆրանսիա և Ուկրաինա) ղեկավարների հանդիպումը հաջողություն կարձանագրի: Նա նաև շեշտել է, որ բանակցությունների ժամանակ Արևմուտքը պնդելու է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության պահպանման անհրաժեշտության վրա: «Եթե մենք հրաժարվենք տարածքային ամբողջականության սկզբունքից, մենք ի վիճակի չենք լինի պահպանել Եվրոպայի խաղաղ կարգը», - նշել է Մերկելը:
Միաժամանակ Բեռլինում ավարտվել է Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ԱԳՆ ներկայացուցիչների հանդիպումը: Կողմերը 7 ժամ շարունակ քննարկել են ուկրաինական ճգնաժամի հաղթահարման ուղիները: Ինչպես հայտնում է DW-ն, Գերմանիայում Ուկրաինայի դեսպան Անդրել Մելկինն իր թվիթերյան էջում հայտնել է, որ բանակցություններն ավարտվել են «որոշակի շոշափելի արդյունքներով»: Հավելենք, որ ավելի վաղ Ֆրանսիայի արտգործնախարար Լորան Ֆաբիուսը հայտարարել էր, որ Մինսկում կայանալիք «րմադական քառյակի» հանդիպումից է կախված լինելու Ռուսաստանի դեմ ԵՄ-ի նոր պատժամիջոցների սահմանումը:

Переговоры по Украине: дипломатическое решение или “под дулом пистолета”?
Разноформатные переговоры вокруг украинского кризиса продолжаются. В Вашингтоне завершились переговоры американского президента Барака Обамы и федерального канцлера Германии Ангелы Меркель. Президент США после встречи с канцлером Германии заявил: «На случай, если дипломатические усилия не принесут успеха, я попросил мою команду выяснить, какие средства мы можем применить, чтобы изменить расчеты господина Путина. Возможность (предоставления Украине) летального оборонного оружия – это один из вариантов, которые изучаются. Но я еще не принял этого решения», передает Голос Америки. Обама также предупредил, что Запад не может позволить России «под дулом пистолета» перерисовать границы Европы и добавил, что Москва продолжает свою «агрессию» против Украины, отправляя танки и артиллериию для поддержки сепаратистов и нарушая сентябрьское соглашения о прекращении огня.
В свою очередь на итоговой пресс-конференции Меркель подчеркнула: «Мы будем стремиться найти дипломатическое решение конфликта в Украине – столько, сколько будет необходимо». По пути из США Меркель сделала остановку в столице Канады, где после встречи с премьер-министром Канады Стивеном Харпером подтвердила, что украинскую проблему невозможно решить военными средствами. Как передает Rosbalt, Меркель заявила об отсутствии гарантий успеха встречи лидеров "нормандской четверки" (Россия, Германия, Франция и Украина), которая состоится в Минске 11 февраля. Канцлер также подчеркнула, что Запад на переговорах будет настаивать на территориальной целостности Украины. "Если мы поступимся принципами территориальной целостности, мы будем не в состоянии поддерживать мирный порядок в Европе", - отметила Меркель.
Между тем, в Берлине завершились переговоры представителей МИД Германии, Франции, России и Украины. Стороны обсуждали пути выхода из украинского кризиса более 7 часов. Как сообщает DW, посол Украины в ФРГ Андрей Мельник написал в Twitter, что переговоры закончились "с некоторыми ощутимыми результатами для встречи лидеров государств в "нормандском формате" в Минске". Отметим, что ранее министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус заявил, что от результатов переговоров глав "нормандской четверки" в Минске будет зависеть вступление в силу новых санкций ЕС в отношении России.