Հունաստանը կարող է ֆինանսական օգնություն խնդրել ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից կամ Չինաստանից
Հունաստանի Պաշտպանության նախարար Պանոս Կամմենոսը հայտարարել է, որ Հունաստանը կարող է ֆինանսական աջակցություն խնդրել ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից կամ Չինաստանից այն դեպքում, եթե չհաջողվի ԵՄ-ի հետ համաձայնության գալ Հունաստանի պետական պարտքի վերակազմակերպման շուրջ:
Այսօր Բրյուսելում կայանալու է եվրոգոտու երկրների ֆինանսաների նախարարների հանդիպումը, որի ընթաքում քննարկվելու է Հունաստանի 240 մլրդ եվրո կազմող պարտքի վճարման նոր պայմանագրի հարցը:
Հունաստանի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ եթե Գերմանիան ճկունություն չցուցաբերի, Հունաստանը ստիպված կլինի դիմել այլընտրանքային քայլերի: Մասնավորապես՝ օգնություն խնդրել ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից: “Լավագույն դեպքում դա կլինեն Միացյալ Նահանգները, սակայն կարող է լինել նաև Ռուսաստանը, Չինաստանը և այլ երկրներ”,-ասել է Կամմենոսը:
Հունաստանի պետական պարտքը գերազանցում է 320 մլրդ եվրոն, երկրի ՀՆԱ-ի՝ 174 %-ը: Գործող աջակցության ծրագիրն ավարտվում է փետրվարի 28-ին, և հունական կառավարությունը հույս ունի կնքել անցումային պայմանագիր, որը հնարավորություն կտա բանակցություններ սկսել սեպտմբերի 1-ից պարտքը մարելու վերաբերյալ նոր պայմանագրի շուրջ:

Греция рассмотрит возможность обратиться за финпомощью к США, России или Китаю
Греция может обратиться за финансовой помощью к США, России или Китаю в случае, если ей не удастся заключить новое соглашение с Европейским союзом о реструктуризации долгов. Об этом заявил министр обороны Греции Панос Камменос, передает INTERFAX.
Сегодня в Брюсселе состоится встреча министров финансов стран еврозоны, где будет обсуждаться вопрос о новом соглашении по выплате задолженности Греции, достигшей 240 млрд евро.
В том случае, если Германия не проявит гибкость и договоренность не будет достигнута Греция будет обязаны перейти к альтернативному плану действий, заявил министр обороны. "В наилучшем случае это могут быть Соединенные Штаты, но это могут быть и Россия, и Китай, и другие страны", - добавил он.
Общая сумма государственного долга Греции превышает 320 млрд евро. Существующая программа чрезвычайной финансовой помощи завершается 28 февраля, и греческое правительство надеется на промежуточное соглашение, которое позволило бы приступить к переговорам о новых условиях выплаты задолженности с 1 сентября.