Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակը՝ Հոլոքոսթի թանգարանի ուշադրության կենտրոնում
Իլլինոյսի Հոլոքոսթի թանգարանը փետրվարի 8-ին գիտաժողով էր կազմակերպել՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին: Համաժողովի մասնակիցները եկել են այն եզրակացության, որ յուրաքանչյուր ցեղասպանություն եզակի է, բայց, այնուամենայնիվ, բոլոր ցեղասպանություններն էլ նույնն են: «Դրանց ծավալները և պատճառներ կարող են տարբեր լինել, սակայն ընդհանուր տարրեր կան, որոնք կարելի է նկատել դրանց մեծ մասի պարագայում», - ասել է Շանթ Մարտիրոսյանը՝ Մերձավոր Արևելքի հիմնադրամի նախագահը: Նրա կարծիքով ցեղասպանությունների հիմնական ընդհանրություններից մեկը մարդկանց որոշակի  խմբի անմարդկային ոչնչացումն է: Նա նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության ամենամեծ հնչեղություն ստացած տարբերությունը թուրքական կառավարության վիճահարույց հրաժարականն է՝ ճանաչել իր պատմության սարսափելի էջը որպես ցեղասպանություն:
Թանգարանն առաջին անգամը չէ, որ անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանությանը: Գրեթե 2 տարի առաջ այստեղ քննարկում էր կազմակերպվել Հայոց ցեղասպանության մասին, որին մեկ ամիս անց հաջորդեց երկօրյա համաժողովը: Թանգարանն իր առաքելությունը բնորոշում է հետևյալ կերպ. «Հիշիր անցյալը, փոխակերպիր ապագան»: Ցեղասպանագետ դոկտոր Պիտեր Բալաքյանը ցեղասպանության ժխտումը համարում է ցեղասպանության վերջին քայլը: «Ցեղասպնության մշտական և ագրեսիվ ժխտումը նշանակում է, որ սկզբում նրանք սպանում են իրենց զոհերին, հետո սպանում են նրանց հիշողությունները», - Բալաքյանը մեջբերել է Հոլոքոստը վերապրած և Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Էլի Վիզելի համանման խոսքերը:
Ինչպես նշում է Pioneer Press-ը, գիտաժողովի մասնակիցների մեծ մասը Չիկագոյի տարբեր կողմերից ժամանած հայեր են եղել, ովքեր եկել են աջակցելու Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի վերջին Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրվան նվիրված իր ելույթում անդրադարձավ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությանը և խոսեց Թուրքիայում ավելի քան 1 միլիոն հայերի ոչնչացման մասին, ինչը մինչ այժմ չի ճանաչվել Իսրայելի կողմից: Իսրայելցի հայտնի պատմաբան, Իսրայելի բաց համալսարանի պրոֆեսոր և ամբիոնի վարիչ Յաիր Աուրոնը, իր հերթին, քննադատել է Իսրայելի նախագահին ՄԱԿ-ի ամբիոնից Հայոց ցեղասպանությունը կոտորած անվանելու և Խոջալու դեպքերին ցեղասպանության համատեքստում անդրադառնալու համար: Այս մասին գրում է Horizon Weekly-ին`   վկայակոչելով «Կալիֆոռնիա կուրիեր» թերթի հրատարակիչ, խմբագիր Հարութ Սասունյանին:
«Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը ուշագրավ ելույթ ունեցավ` ազնվորեն և խորապես ցուցադրելով հայ ժողովրդի տառապանքը: Սակայն միտումնավոր նա չօգտագործեք Հայոց ցեղասպանությունը եզրույթը ոչ եբրայերեն, ոչ անգլերեն: Ռիվլինն ինձ ասել է, որ իր կարծիքը չի փոխել, սակայն ի պաշտոնե չի կարող դա ցեղասպանություն անվանել: Ես կարող եմ դա հասկանալ, սակայն ելույթից մի քանի րոպե առաջ ինչ-որ մեկը, հավանաբար Իսրայելի ԱԳՆ նախարարը, նրան ասաց ելույթում ներառել Խոջալուի հետ կապված սարսափելի նախադասությունը: Իսրայելի նախագահը Խոջալուն օգտագործել է ցեղասպանության համատեքստում: Դուք լավ գիտեք ցեղասպանության և կոտորածի տարբերությունը: Ո՞վ դա ձեզ առաջարկեց կամ ո՞վ խնդրեց Ձեզ անել այդ սարսափելի սխալը, պրն. Նախագահ: Դուք ցեղասպանություն եզրույթը չօգտագործեցիք Հայոց ցեղասպանության պարագայում: Դա սրբապղծություն է, և դրանով Դուք դավաճանում եք Հոլոքոստի և իր զոհերի ժառանգությունը», - գրել է իսրայելցի պատմաբանը: Աուրոնը ներողություն է խնդրել իր և Իսրայելի բազմաթիվ հրեաների անունից:

Illinois Holocaust Museum Hold a Conference on the Centennial of Armenian Genocide
Illinois Holocaust Museum organized a conference dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. The participants of the conference concluded that each genocide is unique, but in fact all of them are the same. "The magnitude of them could be different, the causes of them could be different, but there tends to be common elements that you see persistently through most of them," said Shant Mardirossian, chairman of the Near East Foundation, chicagotribune.com  reports.
According to him the most common thing of all genocides is massacring of a group of people. He mentioned that the major difference of the Armenian Genocide from others is the controversial refusal of the Turkish government to recognize a horrible page of its history as genocide.
It is not the first time that the Museum refers to the Armenian Genocide. Almost 2 years ago a discussion on Genocide was organized here, and a month later a three-day conference followed. The mission of the Museum is the following: "Remember the past, transform the future".
Genocide scholar Peter Balakian considers the denial of Genocide as the last step of genocide. "Constant and aggressive genocide denial means that first they kill the victims, and then they kill their memories," – Balakian quoted the words of the Jewish Holocaust survivor and Nobel Laureate Elie Wiesel.
As the Pioneer Press mentions, the participants of the conference were Armenians from different parts of Chicago, who came to support the recognition of the Armenian Genocide.
It should be reminded that at the end of January the president of Israel Reuven Rivlin speaking at a UN ceremony marking International Holocaust Remembrance Day, referred to the Armenian Genocide of 1915 and mentioned about more than 1 million Armenians killed by Turkey. It should be noted that the Armenian Genocide is not recognized by Israel yet. An Israeli famous historian, Professor at Open University of Israel Yair Auron in his turn condemned the Israeli president for calling the Armenian Genocide massacres and the referring to the events of Khojalu in the context of genocide.
"The President of Israel, Reuven Rivlin, made a remarkable speech with very touching sentences, identifying honestly and profoundly with the suffering of the Armenian people. But, intentionally, he did not use the term Armenian Genocide, neither in Hebrew nor in English. He had not changed his opinion, but that he cannot declare it [genocide] as President of Israel. This, I can understand. But, in the last minute before the speech, somebody, probably from the Foreign Ministry of Israel, maybe even the Foreign Minister of Israel, Avigdor Lieberman, told him to include this terrible sentence: ‘Is our struggle, the struggle of this Assembly, against genocide, effective enough? Was it effective enough then in Bosnia? Was it effective in preventing the killing in Khojalu?’ Mr. President, you used the name of Khojalu in the context of genocide. You know well the difference between genocide and massacre. Who proposed to you, Mr. President, who asked that you make this terrible error? You do not use the term genocide regarding the Armenian Genocide itself. It is sacrilegious, and by it, you betray the legacy of the Holocaust and its victims," – wrote Auron. From his name and from the name of all Jews in Israel he apologized.