Քվեբեկի ԱԺ-ն միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը հիշատակող բանաձև
Քվեբեկի Ազգային ժողովը ապրիլի 22-ին միաձայն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը հիշատակող բանաձև՝ միաժամանակ սատարելով Թուրքիային ռազմական արտադրանքի մատակարարումը կասեցնելու վերաբերյալ Կանադայի կառավարության որոշումը։ Այս մասին հայտնում է Կանադայում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանաձևում ասվում է, որ «Հիշատակելով Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը՝ Քվեբեկի Ազգային ժողովը վկայակոչում է, որ այն հանգեցրել է 1,5 միլիոն տղամարդկանց, կանանց և երեխաների մահվան:
Այն ցավով արձանագրում է, որ Ցեղասպանության քաղաքական ճանաչումն ամբողջ աշխարհում դեռևս քննարկման առարկա է՝ Թուրքիայի կողմից դրա ժխտման պատճառով։
Հիշեցնում է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում հայ ժողովուրդը կրկին արյունալի իրադարձությունների և խոշտանգումների զոհ է դարձել Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում:
Առանց վերապահումների սատարում է Կանադայի կառավարության որոշումը՝ Թուրքիային ռազմական արտադրանքի վաճառքի չեղարկման հարցում։
Կոչ է անում Քվեբեկի կառավարությանը՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագնաթնաժողովին ընդառաջ համախմբել ՖՄԿ-ի (OIF) անդամ երկրներին՝ Հայաստանին իրենց աջակցությունը հայտնելու համար։
Եզրափակելով՝ Ազգային ժողովը իր համերաշխությունն է հայտնում հայ ժողովրդին և ճանաչում է նրանց խաղաղության և անվտանգության մեջ ապրելու իրավունքը՝ պահպանելով լեզուն, մշակույթը և հավատքը»:

НС Квебека единогласно приняло резолюцию по случаю 106-й годовщины Геноцида армян
22 апреля Национальное Собрание Квебека единогласно приняло резолюцию в ознаменование 106-й годовщины Геноцида армян, одновременно поддержав решение правительства Канады приостановить поставки военной продукции Турции, передает посольство Армении в Канаде.
"Поминая 106-ю годовщину Геноцида армян, Национальное Собрание Квебека отмечает, что это привело к смерти 1,5 миллиона мужчин, женщин и детей.
НС с прискорбием фиксирует, что политическое признание Геноцида все еще является преметом обсуждения во всем мире вследствие его отрицания Турцией.
НС напоминает, что за последний год армянский народ снова стал жертвой кровавых событий и пыток в Нагорно-Карабахском регионе.
Собрание безоговорочно поддерживает решение правительства Канады об отмене продажи продукции военного назначения Турции.
И призывает правительство Квебека в преддверии саммита франкофонии объединить страны-члены МОФ (OIF), чтобы выразить свою поддержку Армении.
В заключение Национальное Собрание выражает свою солидарность с армянским народом и признает его право жить в мире и безопасности, сохраняя язык, культуру и веру", - отмечается в сообщении.