ԵՄ-ն կվերսկսի ՌԴ հետ բանակցությունները գազի գների վերաբերյալ
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ-Յունկերը հայտարարել է, որ, Մինսկի համաձայնություններով պայմանավորված, Եվրահանձնաժողովը կվերսկսի բանակցությունները գազի վերաբերյալ ԵՄ-ի, Ուկրաինայի և ՌԴ-ի միջև, հաղորդում է Ինտերֆաքսը:
Երեկ երեկոյան Բրյուսելում կայացած ԵՄ ոչ ֆորմալ գագաթաժողովից հետո Յունկերը պարզաբանել է, որ բանակցությունները հարկավոր է վերսկսել, որպեսզի 2015թ. ձմռանը «այլևս չբախվենք այն խնդրի հետ, որի հետ բախվում էինք նախորդ տարիներին»:
Հիշեցնենք, որ Ուկրաինայի և ՌԴ-ի միջև տարաձայնություններ են առաջացել գազի գնի վերաբերյալ: Հունվարի 20-ին «Գազպրոմի» տնօրեն Ալեկսեյ Միլլերը հատարարել է, որ Ուկրաինայի համար գործող գազի գնի զեղջը կդադարի գործել ապրիլի 1-ից: Իր հերթին, ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը շեշտել է, որ Կիևը պետք է վճարի պարտքը:
Յունկերը նաև նշել է, որ ԵՄ գագաթաժողովին չի քննարկվել Թուրքիայով ԵՄ գազ մատակարարելու հարցը: «Սա մատնանշվել է, բայց չի քննարկվել»,-ասել է Յունկերը:

ЕС возобновит переговоры по газу с Россией
Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер заявил, что ЕК перезапустит трехсторонние (Россия, Украина, Евросоюз) переговоры по газу, передает Интерфакс.
После заседания неформального саммита в Брюсселе Юнкер сказал, что это необходимо с целью "сделать так, чтобы во время зимы 2015 года мы бы больше не столкнулись с той же проблемой, с какой сталкивались в предыдущие годы".
Напомним: 20 января председатель правления "Газпрома" Алексей Миллер заявил, что скидка на российский газ для Украины перестанет действовать с 1 апреля. В свою очередь, премьер-министр Дмитрий Медведев подчеркнул, что Киев должен погасить задолженность по газу, составляющую ныне 2,44 миллиарда долларов.
Также Юнкер заявил, что лидеры ЕС на саммите не обсуждали планы России поставлять газ в Евросоюз через Турцию вместо Украины. "Это было упомянуто, но не обсуждалось", - сказал Юнкер.