Իրանի հոգևոր առաջնորդը ԱՄՆ-ի համար «դուռը բաց է պահում»
Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին նամակ է ուղարկել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային: Ինչպես հայտնում է Wall Street Journal –ը՝ Իրանի հոգևոր առաջնորդի նամակը ուղղված էր ի պատասխան Օբամայի կողմից հոկտեմբերին ուղարկված նամակին, որում ԱՄՆ նախագահը առաջարկում էր Իրանի հոգևոր առաջնորդին միասին պայքարել Իսլամական պետություն կազմակերպության դեմ այն բանից հետո, երբ կողմերին հաջողվի հաջողության հասնել Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ բանակցություններում:
Նամակի բովանդակության վերաբերյալ որևէ տեղեկություն չի հրապարակվել, սակայն  դիվանագիտական աղբյուրները Իրանի հոգևոր առաջնորդի նամակը բնութագրել են՝ որպես  «հարգալից», բայց միևնույն ժամանակ  «խուսափողական»: Այդուհանդերձ թե′ Սպիտակ տունը և թե′ ՄԱԿ-ում Իրանի ներկայացուցչությունը հրաժարվել են որևէ մեկնաբանություն տալ Ալի Խամենեիի նամակի վերաբերյալ:
Մամուլում նաև տեղեկություն է տարածվել Իրանի հոգևոր առաջնորդի՝ ԱՄՆ նախագահին ուղղված նախորդ նամակի մասին, որում Ալի Խամենեին անդրադարձել էր, ինչպես ինքն էր անվանել, այն «շահագործմանը», որին Իրանը ենթարկվում է ԱՄՆ կողմից  արդեն 60 տարի:  Հետագայում անդրադառնալով այս նույն նամակին՝ ԱՄՆ պաշտոնյաներից մեկը այն հետևյալ կերպ էր մեկնաբանել. «Նա (Խամենեին) դուռը բաց է պահում:»

Iran’s Supreme Leader "Left the Door Open" for the US
Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei sent a letter to the US president Barack Obama. Wall Street Journal reports it was in response to the Obama’s previous letter, in which Barack Obama suggested Ayatollah Ali Khamenei to cooperate in struggle against Islamic State in case the sides manage to reach final agreement in the negotiations on Iran’s nuclear program.
Although there was no information revealed on the content of the letter,  diplomatic sources labeled the Supreme Leader’s letter as "respectful" but "noncommittal". However neither White House nor the Iranian mission at the United Nations commented on the letter.
The information, about Khamenei’s previous letter addressed to Obama, was disseminated in the media, in which Iran’s Supreme Leader wrote about "abuses", the U.S. had committed against the Iranian people over the past 60 years. Later referring to the same letter, an official from Obama administration commented on it in the following way: "He (Khamenei) left the door open."