Լայնամասշտաբ միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված Ցեղասպանության 100-ամյակին
ԱՄՆ Նաբրասկա-Լինքոլն համալսարանում տեղի կունենա երկօրյա գիտաժողով "100-ամյակի անցում. Հայոց ցեղասպանության պատմագրության վերագնահատում " թեմայով՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին, հայտնում է Armenianweekly-ին:
Գիտաժողովը կազմակերպվելու է նույն համալսարանի պատմության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Պետրոս Տեր-Մաթոսյանի կողմից: Միջոցառման հովանավորներն են Հրեական հետազոտությունների Նորման և Բերինիս Հարիս կենտրոնը, ԱՄՆ Հայկական հետազոտությունների և ուսումնասիրությունների ազգային ասոցիացիան (NAASR), ԱՄՆ-ում Հայագիտական ընկերակցությունը (SAS), նույն համալսարանի Պատմության ֆակուլտետը, Մարդու իրավունքների և մարդասիրական հարցերի մշտական ծրագիրը, Կանանց և գենդերային հետազոտությունների ծրագիրը, ինչպես նաև նույն համալսարանի Էթնիկական հետազոտությունների ինստիտուտը:
Գիտաժողովի ընթացքում քննարկման հիմնական թեմաներ են լինելու Հայոց ցեղասպանության մարդասիրական և հումանիտար միջամտությունը, կանայք և երեխաները Հայոց ցեղասպանության համատեքստում, Հայոց ցեղասպանության համեմատական հարթությունները, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության ազդեցությունը հասարակության, քաղաքականության, գրականության և մշակույթի վրա: Միջոցառմանը կմասնակցեն 22 գիտնական Հայաստանի, Կամբոջայի, Կանադայի, Հոլանդիայի, Հունգարիայի, Իսրայելի և Միացյալ Նահանգների 17 տարբեր գիտական հաստատություններից:

Major International Conference on the 100th Anniversary of Armenian Genocide
In the University of Nebraska-Lincoln (UNL) a two-day conference, "Crossing the Centennial: The Historiography of the Armenian Genocide Re-Evaluated", is to be organized on the occasion of 100th anniversary of the Armenian Genocide, Armenianweekly reports.
The conference is organized by Prof. Bedross Der Matossian from UNL’s Department of History, while the sponsors of the event are the Norman and Bernice Harris Center for Judaic Studies, the National Association for Armenian Studies and Research (NAASR), the Society for Armenian Studies (SAS), the Department of History, the Faculty Senate Convocation Committee, the Human Rights and Humanitarian Affairs Program, the Women’s and Gender Studies Program, and the Institute of Ethnic Studies at UNL.
In the conference the following main themes are to be discussed: humanitarianism and humanitarian intervention in the Armenian Genocide; women and children in the Armenian Genocide; comparative dimensions of the Armenian Genocide; and the impact of the Armenian Genocide on society, politics, literature, and culture. Twenty-two scholars from Armenia, Cambodia, Canada, Holland, Hungary, Israel, and the United States from 17 different academic institutions will participate in 5 panels within the conference.