Սփյուռքն աջակցում է արձանագրությունները հետ կանչելու վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի որոշմանը
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ արձանագրությունների հետ կանչելը «ճիշտ ուղղությամբ քայլ» է համարում: Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի խոսքերով, հաջորդ տրամաբանական քայլը պետք է լինի արձանագրություններից ստորագրությունների հետկանչը: «Ինչպես մենք շեշտում էինք 2009 թվականին, և ինչպես պարզ դարձավ այսօր, Հայաստանը երբեք չպետք է միակողմանի համաձայնագրեր ստորագրի», - հայտարարել է Համբարյանը:
«Չնայած Թուրքիայի ակնհայտ ստերին և անվերջանալի նախապայմաններին ու մանևրումներին, այս ֆարսը շատ երկար շարունակվեց: Չնայած Անկարայի բոլոր ջանքերին, որոնց նպատակն է Հայոց ցեղասպանությունը անպատիժ միջազգային հանցանքից իջեցնել սովորական երկկողմ հակամարտության մակարդակի, հայ ժողովուրդը, Հայաստանի ժողովուրդը և սփյուռքը նախկինի պես միասնական են Հայոց ցեղասպանության հարցում արդարության հասնելու ճանապարհին», - Համբարյանի խոսքերը մեջբերում է Asbarez-ը:
Իր հերթին, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի տնօրեն Կիրո Մանոյանը ևս ողջունել է Սերժ Սարգսյանի որոշումը՝ այն անվանելով «ճիշտ ուղղությամբ կատարված քայլ»: Միաժամանակ նա զգուշացրել է, որ դա բավական չէ, քանի որ փաստաթուղթը նախկինի պես վտանգներ է պարունակում Հայաստանի համար, քանի որ Հայաստանի ստորագրությունը դեռևս դրված է այդ արձանագրությունների տակ:
Հիշեցնենք, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին՝ տեղեկացնելով Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները ՀՀ ԱԺ-ից հետ կանչելու վերաբերյալ իր որոշման մասին: Նախագահը նշել է, որ «արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից, սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները և նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը: Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության և պատմության խմբագրման քաղաքականությունը»:

Диаспора поддерживает решение Сержа Саргсяна об отзыве Протоколов
Армянский национальный комитет Америки (АНКА) считает отзыв протоколов о нормализации отношений с Турцией "шагом в правильном направлении". По словам исполнительного директора АНКА Арама Амбаряна, следующим логичным шагом должен стать отзыв подписи под протоколами. "Как мы подчеркивали в 2009 году, и как стало ясно сегодня, Армения никогда не должна была подписывать односторонние соглашения", - заявил Амбарян.
"Несмотря на очевидную ложь и бесконечные предварительные условия и манипуляции Турции, этот фарс продолжался слишком долго. Несмотря на все усилия Анкары (через протоколы и другие инструменты отрицания), цель которых - снижение факта Геноцида армян от безнаказанного международного преступления до простого двустороннего конфликта, армянский народ, народ Армении и диаспоры, по-прежнему един в своей решимости достигнуть справедливости в вопросе Геноцида армян", - заявление Амбаряна цитирует Asbarez.
В свою очередь, глава офиса "Ай дат" и АРФ Дашнакцутюн по политическим вопросам Киро Маноян также назвал решение Саргсяна шагом в правильном направлении и поприветствовал его. Одновременно он предостерег, что этого недостаточно, потому что документ по-прежнему содержит опасности для Армении, так как подпись Армении по-прежнему стоит на протоколах.
Напомним, что президент РА Серж Саргсян обратился с письмом к председателю НС РА Галусту Саакяну, проинформировав о своем решении отозвать из НС РА протоколы Армения-Турция. Президент отметил, что принял это решение, поскольку "уже прошло почти шесть лет после подписания протоколов и нужно констатировать отсутствие политической воли властей Турции, искажение ими буквы и духа протоколов и постоянное выдвижение предусловий". Саргсян также указал, что параллельно с этим, накануне 100-летия Геноцида армян, новый размах получает политика отрицания и редактирования истории.