Սփյուռքն աջակցում է արձանագրությունները հետ կանչելու վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի որոշմանը
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ արձանագրությունների հետ կանչելը «ճիշտ ուղղությամբ քայլ» է համարում: Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի խոսքերով, հաջորդ տրամաբանական քայլը պետք է լինի արձանագրություններից ստորագրությունների հետկանչը: «Ինչպես մենք շեշտում էինք 2009 թվականին, և ինչպես պարզ դարձավ այսօր, Հայաստանը երբեք չպետք է միակողմանի համաձայնագրեր ստորագրի», - հայտարարել է Համբարյանը:
«Չնայած Թուրքիայի ակնհայտ ստերին և անվերջանալի նախապայմաններին ու մանևրումներին, այս ֆարսը շատ երկար շարունակվեց: Չնայած Անկարայի բոլոր ջանքերին, որոնց նպատակն է Հայոց ցեղասպանությունը անպատիժ միջազգային հանցանքից իջեցնել սովորական երկկողմ հակամարտության մակարդակի, հայ ժողովուրդը, Հայաստանի ժողովուրդը և սփյուռքը նախկինի պես միասնական են Հայոց ցեղասպանության հարցում արդարության հասնելու ճանապարհին», - Համբարյանի խոսքերը մեջբերում է Asbarez-ը:
Իր հերթին, Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի տնօրեն Կիրո Մանոյանը ևս ողջունել է Սերժ Սարգսյանի որոշումը՝ այն անվանելով «ճիշտ ուղղությամբ կատարված քայլ»: Միաժամանակ նա զգուշացրել է, որ դա բավական չէ, քանի որ փաստաթուղթը նախկինի պես վտանգներ է պարունակում Հայաստանի համար, քանի որ Հայաստանի ստորագրությունը դեռևս դրված է այդ արձանագրությունների տակ:
Հիշեցնենք, որ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նամակով դիմել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին՝ տեղեկացնելով Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները ՀՀ ԱԺ-ից հետ կանչելու վերաբերյալ իր որոշման մասին: Նախագահը նշել է, որ «արդեն մոտ վեց տարի է անցել Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունների ստորագրումից, սակայն պետք է փաստել Թուրքիայի իշխանությունների քաղաքական կամքի բացակայությունը, արձանագրությունների տառի ու ոգու աղավաղումները և նախապայմանների շարունակաբար արծարծումը: Դրան զուգահեռ, Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի նախաշեմին, նոր թափ է ստանում ժխտողականության և պատմության խմբագրման քաղաքականությունը»:

Diaspora Supports Serzh Sargsyan's Decision to Recall the Protocols
Armenian National Committee of America (ANCA) Executive Director Aram Hamparian welcomed President Serzh Sargsyan’s decision to withdraw the Armenian-Turkish protocols from the Parliament agenda. "Withdrawing these flawed and failed Protocols from Parliament represents a step in the right direction, one that needs to be followed immediately by the next logical step of withdrawing Armenia ’s signature from these Ankara-inspired accords", - Asbarez quotes the statement by Hamparian.
"As we stressed in 2009 – and as is painfully clear today – Armenia should never have signed these one-sided agreements.  Once in place, despite Turkey’s obvious lies and endless preconditions and manipulations, this farce was allowed to continue for far too long.  Even through all of this, we remain encouraged that, despite Ankara’s efforts – through the Protocols and other instruments of denial – to downgrade the Armenian Genocide from an unpunished international crime into a simple bilateral conflict, the Armenian people – in our homeland and Diaspora – remain united in our resolve for a truthful and just resolution of the Armenian Genocide," continued Hamparian.
Armenian Revolutionary Federation Bureau member and political affairs director Giro Manoyan, in his turn, also agreed that Sarkisian’s decision was a correct step welcomed it, but warned that it was not enough, because the document still contain inherent dangers to Armenia since Armneia’s signature is still on the protocols.
President Serzh Sargsyan recalled the Armenian-Turkish Protocols from the Parliament. He said "it is already six years since the Armenian-Turkey Protocols have been signed and we have to state the lack of Turkish authorities’ political will, the distortion of the letter and spirit of the protocols and the continuous stimulation of preconditions". He also noticed that "simultaneously, as the 100th anniversary of the Armenian Genocide approaches, the policy of negationism and historical revisionism is gaining new momentum".