«Վարժեցրու և զինիր»` նոր ռազմական պայմանագիր Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի միջև
ԱՄՆ-ն և Թուրքիան ծրագրում են կնքել, այսպես կոչված, «Վարժեցրու և զինիր» նոր ռազմական պայմանագիր, որով՝ երկու երկրները պարտավորվում են վարժեցնել և զինել Սիրիայում, այսպես կոչված, «չափավոր» ընդդիմության զինյալներին, հայտնում է Reuters-ը:
ԱՄՆ պաշտոնական աղբյուրները հայտնել են, որ Իսլամական պետություն կազմակերպության դեմ պայքարի շրջանակներում, ԱՄՆ-ն պատրաստվում է ուղարկել 400-ից ավելի զինծառայող, այդ թվում հատուկ գործողության զորքեր, ովքեր Սիրիայի սահմաններից դուրս կվարժեցնեն «չափավոր» ընդդիմության զինյալներին: Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան և Քաթարը պաշտոնապես համաձայնել են տարածքներ տրամադրել՝ երեք տարի շարունակ անցկացնելու նման զորավարժություններ, որոնց կմասնակցի տարեկան մոտ 5000 զինյալ:
«Բանակցությունները ավարտվել են, և շուտով ԱՄՆ-ի հետ կստորագրվի համաձայնագիր Սիրիայի ազատ բանակի զինյալներին վարժեցնելու նպատակով: Մեր կողմից պայմանագրի տեխնիկական մանրամասները կտրամադրվի այն ստորագրելուց հետո», - նշել է Թուրքիայի արտգործնախարարության խոսնակ Թանժու Բիլգիչը:

"Train and Equip" – New Military Agreement between US and Turkey
US and Turkey plan to sign the so-called “Train and Equip”, new military agreement, by which both countries become obliged to train and equip the fighters of the so-called “moderate opposition” in Syria, “Reuters” reports.
According to the US official sources in the framework of the struggle against Islamic State, the US is obliged to send more than 400 military servers, special operation forces included, who are going to train the fighters of  “moderate opposition” outside Syria. Turkey, Saudi Arabia and Qatar have already agreed for three years to provide territories for those military trainings organized by the US, in which 5000 fighters are going to participate annually.
“Negotiations have been concluded and an agreement text will be signed with the U.S regarding the training of the Free Syrian Army in the coming period. We will share all the technical details, when the text is signed, but it is anticipated that this will happen in the coming days”, - Turkish foreign ministry spokesman Tanju Bilgic stated.