ԱՄՆ պաշտպանության նոր նախարարը կոշտ միջոցների կողմնակից է
Կայացել է ԱՄՆ պաշտպանության նոր նախարար Էշթոն Քարթերի երդմնակալության արարողությունը: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի՝ Սպիտակ Տանը գտնվելու 6 տարիների ընթացքում Քարթերը կդառնա Պենտագոնի չորրորդ ղեկավարը՝ այս պաշտոնում փոխարինելով Չակ Հեգելին: Ինչպես հայտնում է Голос Америки-ն, Քարթերի երդմնակալությունը տեղի է ունեցել Սպիտակ Տանը: Արարողությունը ղեկավարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը: Պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներից մեկը պատմել է, որ Քարթերի ելույթը նվիրված է եղել նրան, որ ԱՄՆ-ի համար «եկել է հնարավորություններից կառչելու ժամանակը»: Վերոնշյալ աղբյուրի համաձայն ԱՄՆ պաշտպանության նոր նախարարը հայտարարել է, որ չնայած ողջ աշխարհում տեղի ունեցող ցնցումներին և վտանգներին՝ «ինքը պատրաստ է դժվար որոշումներ կայացնել երկիրը և նախարարության աշխատակիցներին պաշտպանելու համար»:
60-ամյա Էշթոն Քարթերը մասնագիտությամբ ֆիզիկոս է: Երկար ժամանակ աշխատել է ԱՄՆ ազգային անվտանգության կառույցներում: Ինչպես նշում է Голос Америки-ն, Պենտագոնում Քարթերը պատասխանատու է եղել զինամթերքի ձեռքբերման համար, սակայն 2 տարի առաջ նա չներառվեց Պենտագոնի ղեկավարների թեկնածուների ցուցակում, և Օբաման այս պաշտոնում նշանակեց Սենատում Քարթերի նախկին գործընկեր Չակ Հեգելին:
Քարթերը եղել է Հեգելի և նրան նախորդող պաշտպանության նախարար Լեոն Պանետտայի տեղակալը: Դեռևս մեկ տարի առաջ Քարթերը պատասխանատու էր 600 միլիարդանոց ռազմական բյուջեի համար և ղեկավարում էր 2,4 միլիոն զինծառայողների և քաղաքացիական աշխատակիցների աշխատանքը: Մասնագետները նշում են, որ Քարթերը բավական հմուտ է ժամանակակից բարձր տեխնոլոգիական զինատեսակների ոլորտում:
Քարթերի թեկնածությունն առաջարկել է Օբաման, իսկ փետրվարի 12-ին ԱՄՆ Սենատը հաստատել է նրա թեկնածությունը: Քարթերը ստիպված է լինելու բախվել բավական բարդ խնդիրների հետ, այդ թվում «Իսլամական պետության» դեմ պայքարը, Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումը, ուկրաինական ճգնաժամը, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները:
Մասնագետները նշում են, որ Քարթերը Ռուսաստանի դեմ կոշտ միջոցների կողմնակից է: Ավելի վաղ նա հայտարարել է, որ արևմտյան պետությունները չպետք է Ռուսաստանին իրավունք տան դիտարկել նախկին խորհրդային պետությունները, այդ թվում Ուկրաինան, որպես իր հատուկ շահերի գոտի: Նա նաև նշել է, որ կոչ է անելու ԱՄՆ այնպիսի դաշնակիցներին, ինչպիսիք են Մոլդովան, Վրաստանը և Ուկրաինան, ուժեղացնել համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ: Ինչպես նշում է news.liga.net-ը, նա նաև հայտարարել է, որ ռուսամետ անջատողականների դեմ պայքարելու համար մտադիր է հանդես գալ Ուկրաինային տրամադրվող օգնության, այդ թվում նաև մահաբեր զինամթերքի ավելացման օգտին:

Новый шеф Пентагона – сторонник жестких мер
Эштон Картер принес присягу в качестве нового министра обороны США. Картер станет четвертым главой Пентагона за шесть лет пребывания президента Обамы в Белом доме, сменив на этом посту Чака Хейгела. Как сообщает Голос Америки, Картер принес присягу в Белом  доме. Церемонией руководил вице-президент Джо Байден. Высокопоставленный представитель оборонного ведомства рассказал, что речь Картера была посвящена тому, что для США настало время "цепляться за возможности". По словам источника, новый министр заявил, что, вопреки опасностям и потрясениям во всем мире, он "готов принимать нелегкие решения, чтобы защищать страну и поддерживать сотрудников министерства".
Шестидесятилетний Эштон Картер – физик по профессии. Долгое время работал в структурах национальной безопасности США. Как сообщает "Голос Америки", в Пентагоне Картер в свое время отвечал за руководство закупками оружия, но приблизительно два года назад он не был включен в список кандидатов на пост руководителя военного ведомства. На эту должность президент Обама назначил бывшего коллегу Эштона по Сенату Чака Хейгела.
Картер был первым заместителем Хейгела и его предшественника Леона Панетты. Год назад, занимая должность первого заместителя министра обороны, он отвечал за 600-миллиардный военный бюджет и руководил военнослужащими и гражданскими служащими общей численностью около 2,4 миллиона человек. Картер никогда не был кадровым военным, но, как отмечают аналитики, он хорошо разбирается в современном высокотехнологичном оружии.
Кандидатуру Картера выдвинул президент США Барак Обама. 12 февраля американский сенат одобрил его кандидатуру. Картеру придется решать довольно сложные задачи - борьба против Исламского государства (ИГ), вывод войск из Афганистана, украинский кризис, отношения с Россией.
Эксперты отмечают, что Картер является сторонником жестких мер в отношении России. Ранее он заявлял, что западные страны не должны давать России право рассматривать бывшие советские республики, в том числе Украину, как зону своих особых интересов, передает "Эхо Москвы". Картер также отметил, что будет призывать таких американских партнеров, как Молдова, Грузия и Украина, наращивать возможности в области безопасности и военное взаимодействие с НАТО. Как отмечает  news.liga.net, он также заявил, что намерен выступить за увеличение помощи Украине, в том числе летальной, для борьбы с пророссийскими сепаратистами.