Քեսաբում Թուրքիայի հանցագործությունները բացահայտվում են ոչ ավել, ոչ պակաս թուրքական դատարանում
Սիրիական պատերազմին մասնակցելու վերաբերյալ Թուրքիայի հասցեին հնչող մեղադրանքները հասել են դատարան: «Իսլամական պետության» զինյալների դեմ դատավարության ժամանակ, ովքեր անցյալ տարի հարձակվել էին թուրքական անվտանգության ուժերի վրա, բացահայտվել է, որ Թուրքիան Սիրիայում կռվող ընդդիմադիր ուժերին զենք ու զինամթերք մատակարարելուց բացի նաև հրետանային աջակցություն է տրամադրել հայաբնակ Քեսաբը գրաված ընդդիմադիր խմբերին: Դատախազն ամբաստանյալների հեռախոսները գաղտնալսելու արդյունքում ապշեցնող խոստովանություններ է ստացել: Պարզվել է, որ Քեսաբում գտնվող ընդդիմադիր ուժերը Թուրքիայում գտնվող մարդկանց հայտնել են Քեսաբի շրջանում տեղակայված սիրիական բանակի դիրքերի տվյալները, ինչից հետո Թուրքիան ռմբակոծել է այդ դիրքերը: Այս մասին հայտնում է Al-Monitor-ը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 21-ին ահաբեկչական խմբավորումները 5 տարբեր անցակետերից մտել են Թուրքիա, այնուհետև կրկին մտել Սիրիա սահմանային Յայլադաղ անցակետից և հարձակվել հայաբնակ Քեսաբի վրա, ինչի հետևանքով Քեսաբի գյուղերի բնակչությունն ամբողջությամբ տարհանվեց Լաթաքիա: Սիրիական լրատվամիջոցները հայտնեցին, որ զինյալները Քեսաբ են ներխուժել Թուրքիայի տարածքից, և նրանց առաջխաղացումը պայմանավորված է թուրքական իշխանությունների աջակցությամբ: Սակայն թուրքական իշխանությունները շտապեցին հերքել իրենց հասցեին հնչող այս մեղադրանքները: «Պնդումներն անհիմն են և կեղծ», - հայտարարեց Թուրքիայի ԱԳՆ-ն՝ շեշտելով, որ Քեսաբի իրադարձությունների և անցյալում տեղի ունեցած որոշ դեպքերի միջև համեմատական անցկացնելը «թշնամական քաղաքական քարոզչություն է»: Ավելին, Թուրքիան հանդգնություն ունեցավ հայտարարելու, որ «պատրաստ է ընդունել Քեսաբի հայ բնակչությանը և ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները սիրիացի հայերի կարիքները բավարարելու համար»:
Վերոնշյալ բացահայտումների համաձայն Քեսաբի գրավմանը բացի Սիրիայում կռվող ահաբեկչական մի շարք խմբավորումներից, ինչպիսիք են «Ջաբհաթ Ան-Նուսրա»-ն, «Ահրար Ալ-Շամ»-ը, «Շամ Ալ-Իսլամ»-ը, «Անսար Ալ-Իսլամ»-ը և այլն, մասնակցել են նաև զինված թուրքմենական խմբավորումները:  Մի շարք լրատվամիջոցներ, հենվելով ականատեսեների վկայությունների վրա, ավելի վաղ հայտնում էին այս մասին, սակայն թուրքական իշխանությունները կտրականապես հերքում էին այս լուրերը:
Թուրքական հանցագործությունների մասին այս նոր բացահայտումները վկայում են, որ Թուրքիան՝ չնայած տարվող պաշտոնական քարոզչությանը, ամենևին էլ մտադիր չէ հրաժարվել Սիրիայի, ինչպես նաև հայ բնակչության դեմ որդեգրած իր վայրագ քաղաքականությունից:

Преступления Турции в Кесабе раскрываются в турецком суде
Обвинения в причастности к сирийскому конфликту, которые звучат в адрес Турции, дошли до суда. В ходе судебного разбирательства в отношении боевиков "Исламского государства", которые в прошлом году напали на турецкие силы безопасности, выяснилось, что Турция в дополнение к предоставлению оружия и боеприпасов оппозиционным силам Сирии также оказывала артиллерийскую поддержку силам, которые вторглись в армянонаселенный Кесаб. В результате прослушки телефонов обвиняемых прокурор получил шокирующие признания. Выяснилось, что оппозиционные силы, которые находились в Кесабе, передавали турецкой стороне координаты позиций сирийской правительственной армии, которая находилась в окружении Кесаба. После этого Турция бомбила эти позиции. Об этом сообщает Al-Monitor.
Напомним, что 21 марта террористические группировки из погранично-пропускного пункта Яйладаг вторглись в Сирию и напали на армянонаселенный Кесаб, в результате чего население Кесаба было эвакуировано в Латакию. Сирийская пресса сообщила, что боевики вторглись в Сирию с территории Турции и продвигаются, благодаря поддержке турецких властей. Однако турецкие власти поспешно стали отрицать эти обвинения. "Утверждения необоснованны и ложны", - заявил тогда МИД Турции. В Турции назвали враждебной политической пропогандой попытку провести параллель между событиями в Касабе и определенными событиями, имевшими место в прошлом. Более того, турецкое руководство имело наглость заявить, что готово принять армянское население Касаба и предпринять все необходимые меры для удовлетворения потребностей сирийских армян так же, как и других граждан Сирии.
Согласно вышеуказанным раскрывшимся фактам, помимо ряда террористических группировок, которые воюют в Сирии, в нападении на Кесаб участвовали также туркменские группировки. Некоторые СМИ со ссылкой на рассказы свидетелей ранее сообщали об этом, однако Турция отрицала эту информацию.
Новые факты о турецких преступлениях доказывают, что Турция - несмотря на официальную пропаганду - не намерена отказываться от своей враждебной политики по отношению к Сирии и армянскому населению соседнего государства.