ԱՄՆ Կոնգրեսում քննարկվել են Հայաստանին առնչվող հարցեր
Փետրվարի 19-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով զբաղվող հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալլոնեի գրասենյակը կազմակերպեց հատուկ քննարկում, որի բանախոսներն էին ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության դեսպանորդ Հրաչյա Թաշչյանը, ԼՂՀ ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը, Վաշինգտոնի Հայ դատի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը և Ամերիկայի հայկական համագումարի ներկայացուցիչ Դանիել Քուշակչյանը: Քննարկմանը մասնակցել են ԱՄՆ ավելի քան 60 կոնգրեսականների աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
Բանախոսները բարձր գնահատեցին ԱՄՆ օրենսդիր իշխանության և, մասնավորապես, Հայկական հարցերով զբաղվող հանձնախմբի ակտիվ դերակատարությունը Հայաստանին և հայ ժողովրդին առնչվող հարցերը մշտապես բարձրաձայնելու և դրանք ԱՄՆ քաղաքական օրակարգում ներառելու գործում:
ՀՀ դեսպանորդն իր ելույթում ներկայացրեց հայ-ամերիկյան հարաբերությունների օրակարգային հարցերը, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները՝ առանձին անդրադարձ կատարելով հարևան երկրների հետ հարաբերություններին, տարածաշրջանում ընթացող գործընթացներին, Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությանը և ԵՄ հետ հարաբերությունների հետագա խորացմանն առնչվող հարցերին: Խոսելով հայ-ամերիկյան հարաբերությունների մասին՝ Հրաչյա Թաշչյանը ընդգծեց Միացյալ նահանգների ներդրումը Հայաստանի զարգացման, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման ու քաղաքացիական հասարակության կայացման գործում:

Discussion on Armenian-American Relation at US Congress
On February 19, the U.S. Congressional Armenian Caucus Co-Chair Frank Pallone organized a special discussion. The speakers of the discussion were the Deputy Chief of Mission of the Republic of Armenia to the United States Hratchia Tashchian, the Nagorno Karabakh Republic Representative Robert Avetisyan, the executive director of Armenian National Committee of America Aram Suren Hamparian and the representative of the Armenian Assembly of America Taniel Koushakjian. Representatives from the staff of more than 60 Congress members also participated in the discussion.
The speakers appreciated the role of the Caucus in raising different questions concerning Armenia and the Armenian people and for always including them on the US political agenda. Hratchia Tashchian in his speech presented Armenia-US relations, Armenia’s foreign policy priorities, Armenia’s accession to the Eurasian Economic Union, questions on strengthening Armena’s relations with the EU. Hratchia Tashchian also stressed the US contribution in the development of Armenia, strengthening democratic institutions and civil society.