Դանիան ուժեղացնում է ահաբեկչության դեմ պայքարը
Դանիայի կառավարությունը մտադիր է 130 միլիոն դոլլար հատկացնել ահաբեկչության դեմ պայքարին: Այս մասին հաղորդում է The New York Times-ը:
Դանիայի վարչապետ Հելե Թորնինգ-Շմիտը հայտարարել է. «Դանիան ունի թշնամիներ և մենք դա գիտենք: Սակայն դրանք թշնամիներ են, որոնցից մենք կարող ենք պաշտպանվել: Կարիք չկա քննարկելու, թե արդյո՞ք մեզ անհրաժեշտ է ահաբեկչությունից պաշտպանության բարձր մակարդակ»:
Մասնավորապես, 56 միլիոն դոլլար կհատկացվի «Իսլամական պետության» շարքերը համալրելու մեկնած դանիացիների նկատմամբ հսկողություն սահմանելու համար: Եվս 31 միլիոն կհատկացվի ներքին հետախուզական ծառայությանը: Միևնույն ժամանակ կավելացվի հատուկ նշանակության ջոկատայինների թիվը:
Նշենք, որ իշխանությունների կողմից ձեռնարկված հակաահաբեկչական միջոցառումների թիվն աճել է նախորդ շաբաթ տեղի ունեցած դեպքերի արդյունքում: Նախորդ շաբաթ Կոպենհագենում իրականացվել է երկու ահաբեկչական գործողություն, որոնց արդյունքում երկու մարդ մահացել է և հինգը վիրավորվեն են: Ահաբեկչությունների հեղինակը 22-ամյա արաբական ծագմամբ դանիացի Օմար ալ-Հուսեինն էր:

Дания усилит борьбу с терроризмом
Правительство Дании намерено выделить 130 миллионов долларов на борьбу с терроризмом. Передает The New York Times.
Премьер-министр Дании Хелле Торнинг-Шмитт заявила: "У Дании есть враги. Мы знаем это. И это те враги, от которых мы можем защититься. Мы должны это сделать. Нет никакого смысла обсуждать, нужна ли нам серьезная защита от терроризма".
В частности, 56 миллионов долларов будут потрачены на слежку за датчанами, отправляющимися воевать на стороне боевиков "Исламского государства" (ИГ). Еще 31 миллион долларов будет выделено агентству внутренней разведки. Также будет увеличена численность спецназа.
Отметим, что меры по усилению борьбы с терроризмом со стороны властей вызваны террористическими актами, совершенными на прошлой неделе. В прошедшие выходные в Копенгагене было совершено два теракта, результатом которых стала гибель двух человек и ранение пятерых. Теракты были совершены 22-летним датчанином арабского происхождения Омаром аль-Хуссейном.