Մենք արժևորում ենք յուրաքանչյուր երկրի ընտրությունը. Լատվիայի ԱԳ նախարար
Լատվիայի ԱԳ նախարար Էդգարս Ռինկևիչսը Մինսկում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Արևելյան գործընկերության» առաջիկա գագաթնաժողովի մասին խոսելիս ասել է, որ Լատվիան ակնկալում է թե՛ ԵՄ և թե՛ «Արևելյան գործընկերության»  երկրների ամենաբարձր մակարդակով մասնակցությունը Ռիգայի գագաթնաժողովին:
Նախարարն ասել է, որ Ռիգայում մայիսին կայանալիք ԱլԳ գագաթնաժողովի մասնակցության հրավերները կուղարկվեն Դոնալդ Տուսկի և Լատվիայի կառավարության կողմից:
«Որպես ԵՄ նախագահող երկիր, մենք մտադիր ենք նպաստել, որ Եվրամիության և յուրաքանչյուր ԱլԳ երկրի միջև հարաբերությունները հիմնված լինեն անհատական մոտեցման վրա»,- հայտնել է նախարարը:
Նա նաև նշել է, որ գագաթնաժողովի բովանդակային աշխատանքները դեռ առջևում են. «Մարտ ամսին նախատեսվում է իրականացնել ԵՄ ԱԳ նախարարների, ինչպես նաև կառավարության ղեկավարների մակարդակով քննարկումներ»:

Глава МИД Латвии: "Мы ценим выбор каждой страны"
Говоря о предстоящем саммите инициативы ЕС "Восточное партнерство", на встрече с журналистами в Минске министр иностранных дел Латвии Эдгарс Ринкевичс сказал, что Латвия рассчитывает на высокий уровень представительства стран ЕС и "Восточного партнерства" на Рижском саммите в мае.
Он отметил, что приглашения на саммит "Восточное партнерство" в мае в Риге будут рассылаться Дональдом Туском совместно с латвийским правительством к концу марта - в начале апреля.
"Мы, как председатель в ЕС, будем способствовать тому, чтобы отношения ЕС и каждого члена Восточного партнерства были основаны на индивидуальном подходе. Мы ценим выбор каждой страны", - заявил глава МИД Латвии.
Министр добавил, что предстоит работа над содержательной частью саммита: "Предстоит обсуждение и на уровне министров иностранных дел ЕС, и глав правительств в марте".