BRICS Զարգացման բանկը` ԱՄՆ հեգեմոնության դեմ
Օրերս ՌԴ Պետդուման վավերացրեց BRICS շրջանակներում Զարգացման բանկի ստեղծման մասին համաձայնագիրը: Բանկի կառավարիչների խորհրդի առաջին նախագահը կլինի ՌԴ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը, տնօրենների խորհուրդը կգլխավորի Բրազիլիայի ներկայացուցիչը, իսկ բանկի նախագահը, ով կընտրվի 5 տարով ռոտացիոն կարգով` կլինի Հնդկաստանի ներկայացուցիչը, հաղորդում է oko-planet.su-ն: Բանկի գլխավոր նպատակն է` BRICS պետություններում և զարգացող երկրներում ֆինանսավորել ենթակառուցվածքային նախագծերը և կայուն զարգացման ծրագրերը:
Հիշեցնենք, որ այս բանկի ստեղծման մասին համաձայնագիրը ստորագրվել էր 2014թ. հուլիսի 15-ին Բրազիլիայի Ֆորտալեզա քաղաքում BRICS գագաթաժողովի ժամանակ: Շատ փորձագետներ այս բանկը բնութագրել են որպես ԱՄՀ, Համաշխարհային բանկին և ԱՄՆ վերահսկողության տակ գտնվող այլ գլոբալ ֆինանսական ինստիտուտներին այլընտրանք:
Բանկի ընդլայնված կապիտալի ծավալը կկազմի $100մլրդ, բաշխման կապիտալը` $50մլրդ, վճարվածը` $10մլրդ: Ենթադրվում է ստեղծել նաև պայմանական արժութային պաշարների բազա, որի նախնական ծավալը կկազմի $100մլրդ: Գլխավոր դոնորը կլինի Չինաստանը, որը կներդնի $41մլրդ, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը և Բրազիլիան` յուրաքանչյուրը $18մլրդ, իսկ Հարավայրին Աֆրիկան` $5մլրդ: Ինչպես նշված է համաձայնագրում, բազան ձևավորվում է ազգային արժույթները ֆինանսային շուկաների տատանումներից պաշտպանելու նպատակով:
Տնտ. գիտ. դոկտոր Վալենտին Կատասոնովի կարծիքով, BRICS Զարգացման բանկի հիմնումը քաղաքական ակցիա է. «Դա Համաշխարհային բանկի համարժեքն է: Իր հերթին, պահուստային արժույթների բազան Արժույթի միջազգային հիմնադրամի համարժեքն է: Չի բացառվում, որ ԶԲ-ն կֆինանսավորի ոչ միայն կոնկրետ ծրագրեր, այլև վարկեր կհատկացնի բյուջետային նպտակների համար: Այս կառույցում Պեկինը ցանկանում է լինել, ինչպես Վաշինգտոնը ԱՄՀ-ում»:
Իսկ Գլոբալիզացիայի և սոցիալական շարժումների ինստիտուտի Տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Վասիլի Կոլտաշովի կարծիքով, թեև ԶԲ-ն Համաշխարհային բանկի համարժեքն է, սակայն այս ինստիտուտը «չի կարողանա նույնքան արդյունավետ աշխատել, որքան ՀԲ-ն, այն պարզ պատճառով, որ այն միահամուռ շահեր չի ներկայացնում: BRICS երկրների միջև լուրջ հակասություններ կան: Դեռ չեմ խոսում նրանց ազգային տնտեսությունների խնդիրների մասին: Բանն այն է, որ BRICS-ը չունի հավաքական տնտեսական դոկտրին»:
Գլոբալիզացիայի խնդիրների ինստիտուտի տնօրեն Միխայիլ Դելյագինը նշում է, որ զարգացման բանկերի և ԱՄՀ գործառույթները սկզբունքորեն տարբեր են, այնպես որ «մրցակցության մասին խոսք չի գնում: ԱՄՀ-ն կոչված է ապահովել մակրոտնտեսական կայունություն, իսկ Զարգացման բանկը պարտավոր է զարգացում ապահովել: Այնպես որ այն չի կարող մրցակցել ԱՄՀ հետ նույնիսկ տեսականորեն: Բայց BRICS ԶԲ-ն կարող է մրցակցել Համաշխարհային բանկի հետ, որն ունի նմանատիպ գործառույթներ»:

Банк развития БРИКС - против гегемонии США
Госдума РФ ратифицировала на днях соглашение о создании Нового банка развития, учреждаемого странами БРИКС. Первым председателем совета управляющих Банка развития БРИКС станет глава минфина РФ Антон Силуанов, совет директоров возглавит представитель Бразилии, а президентом банка, который будет избираться на пять лет в порядке ротации, будет представитель Индии, сообщает oko-planet.su. Главная цель банка - финансирование инфраструктурных проектов и проектов устойчивого развития в государствах БРИКС и развивающихся странах.
Напомним, что соглашение о создании банка было подписано 15 июля 2014 года на саммите БРИКС в Форталезе (Бразилия), который многие эксперты охарактеризовали как альтернативу МВФ, Всемирному банку и другим глобальным финансовым институтам, находящимся под контролем США.
Объем разрешенного капитала банка будет составлять $100 млрд, распределенный капитал - $50 млрд, оплаченный - $10 млрд (оплаченный "по требованию" - $40 млрд).
Предполагается также создать пул условных валютных резервов, первоначальный объем которого составит $100 млрд. Главным донором станет Китай, который внесет $41 млрд, а Россия, Индия и Бразилия - по $18 млрд каждая,  Южная Африка – 5млрд. Как отмечается в соглашении, пул формируется с целью защиты национальных валют от волатильности финансовых рынков.
По мнению профессора МГИМО, доктора экономических наук Валентина Катасонова, учреждение Банка развития БРИКС является политической акцией: "Это аналог Всемирного банка. В свою очередь, пул резервных валют - это аналог МВФ. Не исключено, что Банк развития будет финансировать не только конкретные проекты, но и выделять кредиты на бюджетные цели. В этой структуре Пекин хочет стать аналогом Вашингтона в МВФ".
А по мнению руководителя Центра экономических исследований Института глобализации и социальных движений Василия Колташова, БР - аналог Всемирного банка. "Но данный институт не сможет работать столь же слаженно и эффективно как ВБ - просто по той причине, что он не представляет консолидированных интересов. Между странами БРИКС есть серьезные противоречия. Я уже не говорю про проблемы их национальных экономик. Проблема в том, что у БРИКС нет коллективной экономической доктрины. Но самое плохое, что ее не может быть. Россия и Китай противопоставлены друг другу. ЮАР тоже весьма своеобразный участник, а КНР и Индия имеют противоречия".
Директор Института проблем глобализации Михаил Делягин отмечает, что функции банков развития и МВФ принципиально различны. "Поэтому ни о какой конкуренции речи не идет. МВФ призван обеспечивать макроэкономическую стабильность, а Банк развития обязан обеспечивать развитие. Так что с МВФ он не может конкурировать даже теоретически. Зато БР БРИКС может конкурировать с Всемирным банком, который обладает аналогичными функциями".