Վրաստանում գազը և էլեկտրաէներգիան կթանկանան
Վրաստանի էներգետիկայի և ջրամատակարարման հարցերով կարգավորիչ ազգային հանձնաժողովը (GNERC) չի բացառում էլեկտրաէներգիայի և գազի սակագների վերանայման հնարավորությունը՝ ինչը կապված է ազգային արժույթի փոխարժեքի նվազման հետ: Այս մասին հայտնել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն:
Սակագնի թանկացումը պայմանավորված է դոլլարի նկատմամբ լարիի զգալի արժեզրմամբ: Ըստ Վրաստանի ազգային բանկի փետրվարի 25-ին սահմանած փոխարժեքի՝ 1 դոլլարը հավասար է 2,2619 լարիի:
«GNERC-ն աշխատում է գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների վերանայման վրա... Դեռևս հստակ ոչինչ չեմ կարող ասել: Եթե թանկացումը լինի անխուսափելի, մենք այդ մասին կհայտնենք»,- հայտարարել է Կալաձեն:
Ընդ որում, նախարարը նշել է, որ լարիի փոխարժեքի անկումն արդեն իսկ խնդիրներ է ստեղծել Վրաստանում բնական գազի մատակարարների համար:
«Ինչպես գիտենք, մեր երկրում բնական գազը 100%-ով ներկրվում է և լարիի փոխարժեքի փոփոխություններով պայմանավորված մատակարարներն արդեն կանգնել են որոշակի խնդիրների առջև:»,- նշել է Կալաձեն:
Թբիլիսիում 2015թ-ի մարտի 1-ից իրավաբանական անձանց համար բնական գազը 1000 մ/ի համար, ներկայիս 750 լարիի փոխարեն, կարժենա 900 լարի՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն:

В Грузии подорожают газ и электроэнергия
Национальная регулирующая комиссия по энергетике и водоснабжению Грузии (GNERC) пересматривает тарифы на электроэнергию и газ в связи с изменением курса национальной валюты. Об этом заявил министр энергетики Грузии Каха Каладзе.
Повышение тарифа связано со значительным изменением курса лари в отношении доллара. Национальный банк Грузии установил обменный курс лари по отношению к доллару США на 25 февраля в размере 2,2619 GEL/$1.
"GNERC работает над пересмотром тарифов на газ и электроэнергию… Пока говорить конкретно я не могу. Если повышение будет неизбежно, то мы об этом сообщим", - заявил Каладзе.
При этом министр отметил, что падение курса лари уже создало проблемы дистрибьюторам природного газа в Грузию. "Как вы знаете, 100% природного газа импортируется в нашу страну и из-за изменения курса лари дистрибьюторы уже столкнулись с определенными проблемами", - отметил Каладзе.
В Тбилиси с 1 марта 2015 года природный газ для юридических лиц дорожает и будет стоить 1000 куб. м. газа - 900 лари, с учетом НДС. Действующий тариф составляет 750 лари.