Սահակաշվիլի. Պուտինը ցանկանում է վերացնել ՆԱՏՕ-ն, իսկ նրա վերջնական նպատակը ԱՄՆ-ն ոչնչացնելն է
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլին Fox News-ին տված հարցազրույցում նշել է, ո ԱՄՆ-ն, ով «Եվրոպայում հաղթել է երեք համաշխարհային պատերազմ, այդ թվում՝ սառը պատերազմը», պետք է հնարավորինս շուտ զինի Ուկրաինային, հակառակ դեպքում՝ ռուսական տանկերը շուտով կմտնեն Եվրոպա: Ըստ Սահակաշվիլիի՝ Պուտինին ոչինչ չի կանգնեցնի, քանի որ նրա վերջնական նպատակն ԱՄՆ-ի ոչնչացումն է:
«Ռուսական ներխուժման» հեռանկարը Սահակաշվիլիի համար ավելի քան ռեալ է: «Պուտինը ցանկանում է վերցնել Ուկրաինայի ողջ հարավը և հասնել մինչև Մոլդովա, այնուհետև Կիևում կազմակերպել հեղաշրջում կամ խոշոր անկարգություններ: Բացի այդ Պուտինը նայում է բալթյան երկրների ուղղությամբ, քանի որ ցանականում է վերացնել ՆԱՏՕ-ն: Նրա վերջնական նպատակն ԱՄՆ-ն է, և, բնականաբար, Միացյալ Նահանգները պետք է արձագանքեն դրան»,- նշել է Վրաստանի նախկին նախագահը:
Սահակաշվիլին, ով այժմ գլխավորում է Ուկրաինայի կառավարությանը կից գործող Բարեփոխումների միջազգային խորհրդատվական խորհուրդը, նշել է նաև, որ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը իրեն հիշեցնում է Աֆղանստանը: «Ինձ մոտ դեժավյու է: Այն ժամանակ ևս նավթի գները ցածր էին և Խորհրդային Միությունը պարտվեց տնտեսական ճակատում: Սակայն միայն այն բանից հետո, երբ Ռոնալդ Ռեյգանը և Չարլզ Ուոլսոնը աֆղանցի ապստամբներին տրամադրեցին զինիթա-հրթիռային համալիրներ, խորհրդային կայսրության վերջը եկավ»,- նշել է Սահակաշվիլին:
Ըստ նրա՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման և նրա վարչակազմը արդեն «լավ աշխատել են»՝ ստիպելով եվրոպական երկրներին Ռուսաստանի դեմ կիրառել սանկցիաներ: Սակայն, ըստ Սահակաշվիլիի, Ուկրաինային այժմ անհրաժեշտ է ավելին, քան սանկցիաները: Անհրաժեշտ են հակատանկային սպառազինությունը, գերճշգրիտ ռադիոլոկացիոն համակարգեր և անօդաչու թռչող սարքեր: «Խնդիրը նրանում է, որ ուկրաինացիները իրենց կյանքի գնով պաշտպանում են արևմտյան արժեքները, ուստի Արևմուտքը պետք է նրանց պաշտպանի»,- նշել է նախկին նախարարը:
Ընդ որում՝ Սահակաշվիլին կարծիքով «Ուկրաինան չի կարող հարձակվել Ռուսաստանի վրա այդ հակատանկային զենքով»: «Նրանք չեն կարող ներխուժել Ռուսաստան հրետանու հայտնաբերման ռադիոլոկացիոն կայաններով և հետախուզական անօդաչու թռչող սարքերով: Սակայն նրանք կարող են զսպել ռուսական զորքերի ներխուժումը»,- նշել է նա:

Саакашвили: Путин хочет убить НАТО, а его конечная цель - уничтожение США
Бывший президент Грузии Михаил Саакашвили в интервью Fox News заявил, что США, которые "выиграли три мировые войны в Европе, включая холодную", должны как можно быстрее вооружить Украину, иначе российские танки скоро войдут в Европу. По словам Саакашвили, Путина ничто не сможет остановить, ведь его конечная цель - уничтожение США.
Перспектива "российского вторжения" для Саакашвили более чем реальной. "Путин хочет забрать весь юг Украины и дойти до самой Молдовы, а затем организовать в Киеве переворот или же крупные беспорядки. И, конечно же, Путин смотрит и в сторону стран Балтии, поскольку он хочет убить НАТО. Его конечная цель - США, и Америке, несомненно, нужно на это отреагировать".
Михаил Саакашвили, возглавивший Консультативный международный совет реформ при правительстве Украины, отметил, что нынешняя ситуация в Незалежной напоминает ему Афганистан. "У меня дежавю. В тот период тоже были низкие цены на нефть, Советский Союз проигрывал на экономическом фронте. Но только после того, как Рональд Рейган и Чарльз Уилсон предоставили афганским повстанцам переносные зенитно-ракетные комплексы, советской империи настал конец", - цитирует Саакашвили RT.
По его словам, президент США Барак Обама и его администрация уже "хорошо поработали", заставив европейские страны ввести санкции против России. Однако сейчас Украине нужно нечто большее, чем санкции, а именно - противотанковое оружие, высокоточные радиолокационные системы и беспилотники, считает политик. "Смысл в том, что раз украинцы ценой своих жизней защищают западные ценности, то и Запад тоже должен их защищать", - сказал экс-президент Грузии.
При этом Саакашвили отметил, что "Украина не может напасть на Россию с этим противотанковым оружием". "Они не могут вторгнуться в Россию с радиолокационными станциями обнаружения артиллерии и разведывательными беспилотниками. Но они могут сдержать продвижение российских войск", - отметил он.