Խոջալու. դա պատերազմ է եղել
Հայտնի ասացվածք կա` «պատերազմում չամիչ չեն բաժանում». այն իրականում արտահայտում պատերազմի բազմաթիվ իրողություններ: Եվ այսօր, երբ խոսքը գնում է այս կամ այն պատերազմի ժամանակ դաժանությունների մասին, հասկանում ես, թե որքան վայրի է հնչում «սպանություն» բառը հատկապես երեխաների, կանանց և ծերերի նկատմամբ: Չնայած «սպանություն» բառը միշտ վայրի է հնչում, նույնիսկ երբ այն օգտագործվում է որպես ինքնապաշտպանություն:
Սակայն, երբեմն լինում են բացառություններ, որոնք պատահում են ոչ բոլորի կյանքում, այլ միայն նրանց, ովքեր պատերազմ են վերապրել: Պատերազմի ժամանակ սպանությունը և մահը դադարում են վայրի թվալ, ուղղակի վերածվում են առօրեական, սովորական բանի: Դրանից պակաս սարսափելի չի դառնում, սակայն ամեն դեպքում... Դրան չեն կարողանում հավատալ նրանք, ովքեր չեն ապրել նման ռազմական օրեր: Նույնիսկ այսօր՝ Ղարաբաղյան պատերազմից տարիներ անց, թվում է, թե նման բան չի եղել, որ մարդը չի կարող սովորել մահվան և կորցնել իրեն հատուկ որակները: Սակայն պատերազմը  մարդկանցից խլում է ոչ միայն ապրելու իրավունքը և նրա բազմաթիվ հմայքները (հաց, ծորակից ջուր, էլեկտրականություն, կապ և այլ), պատերազմը մարդկանցից խլում է նաև գլխավորը՝ մարդկային դեմքը և մարդկային հոգին: Եվ այսօր, եթե հիշենք պատերազմը, խոսենք դրա մասին, գնահատենք այս կամ այն մարդկանց արարքները, հարկ է հիշել, որ պատերազմի ժամանակ արված այս կամ այն արարքները չի կարելի դատել այսօրվա «խաղաղ» օրենքներով, քանի որ այն ժամանակ մարդիկ մարդ չէին, նրանք մարդ-բնազդներ էին, որոնց հետաքրքրում էր միայն մի բան՝ գոյատևելը…
Այս ամենն այսօր գրվում է փետրվարի 26-ի համատեքստում, որը ադրբեջանցիներն անվանում են «Խոջալուի ողբերգության», հայերը՝ «Խոջալուի գործողության» օր: Իրականում այն, ինչ տեղի է ունեցել Խոջալուում, հարկ է դիտարկել Ղարաբաղում տեղի ունեցած ռազմական գործողությունների ընդհանում շղթայում, քանի որ անհնար է առանձին դիտարկել  շղթայի մի օղակը. պատճառահետևանքային կապը տվյալ դեպքում շատ ուժեղ է: Եվ ինչպես այսօր չի կարելի խոսել միայն այն մասին, որ Խոջալուում տեղի ունեցածը հայերի վայրագությունն է (առանց խորանալու մանրամասների և 1988 թվականից հետո Ղարաբաղում տեղի ունեցած ֆոնի մեջ), այնպես էլ չի կարելի ասել, որ Խոջալուի համար պատասխանատվությունը կրում են միայն ադրբեջանցիները, ովքեր տարհանել են ոչ թե «մարդկանց, այլ անասուններին»: Ավելի շուտ տեղի ունեցածի համար պատասխանատվությունը պետք է վերցնեն պատերազմի սարսափելի հանգույցը կապած մարդիկ, քանի որ հենց նրանք են մարդկանց դարձրել անմարդկային, սպանելու ընդունակ...
Գոյություն ունի ժամանակագրություն, որի համաձայն՝ հայկական զինված ուժերի հարձակումն ադրբեջանաբնակ Խոջալուի վրա կանխորոշված է, ինչպես քաղաքի ռազմավարական տեղակայմամբ, այնպես էլ Խոջալուից հայկական գյուղերի ուղղությամբ պարբերական կրակահերթերով: Պատերազմ էր, որի ժամանակ, ինչպես գիտեք, ինչ-որ մեկը հարձակվում է, ինչ-որ մեկն էլ պաշտպանվում: Երբեմն դիրքերը փոխվում էին, սակայն այն ժամանակ ղարաբաղյան պատերազմի մեջ բոլոր ներքաշվածները գիտեին՝ իրենց սպասում է կամ կյանք, կամ մահ: Եվ ամեն ինչի սպասում էին, քանի որ պատերազմ էր...
Անգլիացի լրագրող Թոմաս դե Վալլը Խոջալուի գործողության սկիզբը նկարագրում է այսպես. «Հարձակումը սկսվել է փետրվարի 25-ի լույս 26-ի գիշերը: Այդ օրը հավանաբար ընտրվել էր ի հիշատակ 4 տարի առաջ Սումգայթում տեղի ունեցած հայկական կոտորածների»: Նրա կարծիքով Խոջալուում խաղաղ բնակիչների սպանությունը չպլանավորված, ոչ կանխամտածված ակցիա էր. «Ես չեմ կարծում, որ դա եղել է կանխամտածված: Ես կարծում եմ, որ ցանկացած պատերազմում իրադարձությունները զարգանում են շատ արագ, տարերայնորեն: Ես չեմ կարծում, որ դա կանխամտածված, վերևից հավանության արժանացած ակցիա էր: Ես կարծում եմ, որ դա պատերազմ էր, որ դա բավականին քաոսային իրավիճակ էր…»:
ԼՂՀ պաշտոնատար անձանց պնդմամբ՝ Խոջալուի խաղաղ բնակչության տարհանման համար ազատ միջանցք էր թողնվել, որը սկիզբ էր առնում քաղաքի արևելյան ծայրամասից ու Կարկառ գետի հունով ձգվել է դեպի հյուսիս-արևելք` Աղդամ` Ասկերանը թողնելով ձախ կողմում: Միջանցքի լայնությունը կազմել է 100-200 մետր, որոշ տեղերում էլ մինչև 300 մետր: Այդ միջանցքի սահմաններում հայկական զինված խմբավորումների անդամները խոստացել էին կրակ չբացել Խաղաղ բնակիչների և առանց զենքի դուրս եկած զինված խմբավորումների անդամների վրա:
ԼՂՀ պաշտոնատար անձանց և հարձակման մասնակիցների խոսքերով՝ գործողությունից առաջ Խոջալուի բնակչությանը տեղեկացվել է նման միջանցքի առկայության մասին զրահամեքենաների վրայի բարձրախոսների միջոցով: Սակայն, այդ տեղեկությունը հայտնած անձիք չէին բացառում, որ Խոջալուի բնակչության մեծ մասը կարող է և լսած չլինել ազատ միջանցքի մասին հայտարարությունը կրակոցների և բարձրախոսների ցածր հզորության պատճառով: Ռուսական «Մեմորիալ» իրավապաշտպան կազմակերպության կողմից հարցված Խոջալուից հարձակման ժամանակ փախած 60 հոգուց միայն մեկն է հայտնել, որ իմացել է ազատ միջանցքի գոյության մասին (նրան այդ մասին հայտնել էր Խոջալուի կայազորի «զինվորականը»): Մինչ այդ՝ հարձակումից մի քանի օր առաջ, հայկական կողմի ներկայացուցիչները, ռադիոկապն օգտագործելով, բազմիցս Խոջալուի իշխանություններին հայտնել են սպասվող հարձակման մասին և կոչ են արել բնակչությանը տարհանել քաղաքից: Բաքվի թերթերի հրապարակումները («Бакинский рабочий») վկայում են, որ ադրբեջանական կողմը ստացել է այդ տեղեկությունը և փոխանցել է Բաքվին:
Միջանցքի գոյության մասին վկայում է նաև «Русская мысль» թերթի  1992 թվականի ապրիլի 3-ի համարում Խոջալուի գործադիր իշխանության ղեկավար Էլման Մամեդովի խոսքերի մեջբերումը. «Մենք գիտեինք, որ այդ միջանցքը նախատեսված է խաղաղ բնակչության տարհանման համար…»: Սակայն, ըստ ամենայնի, ազատ միջանցքի մասին տեղեկությունը չի փոխանցվել Խոջալուի բնակչության հիմնական մասին:
Չեխ լրագրող Դանա Մազալովային տված հարցազրույցում (հրապարակված «Независимой газетеа»-ում 1992 թվականի ապրիլի 2-ին) այն ժամանակ արդեն հրաժարական տված Ադրբեջանի նախագահ Այզա Մութալիբովը հանցագործության պատասխանատվությունը դրեց իր հրաժարականին ձգտող անհայտ ուժերի վրա: Հարցին՝ «Ի՞նչ եք մտացում Խոջալուի դեպքերի մասին, որոնցից հետո Դուք հրաժարական տվեցիք: Խոջալուի բնակչության դիակները գտնվել են Աղդամի մոտակայքում: Ինչ-որ մեկը սկզբում կրակել է ոտքերին, որ նրանք չկարողանային հեռու գնալ, հետո սպանել են կացնով: Փետրվարի 29-ին իմ գործընկերները նկարել են նրանց: Մարտի 2-ի նկարահանման ժամանակ այդ դիակաները գանգամաշկված էին. Տարօրինակ խաղ...», Մուտալիբովը պատասխանել է. «Ինչպես ասում էին Խոջալուի փրկված բնակչները, այդ ամենը կազմակերպված է եղել իմ հրաժարականի համար առիթ ստեղծելու նպատակով: Ինչ-որ ուժ գործում էր նախագահին վարկաբեկելու համար: Ես չեմ կարծում, որ նման իրավիճակներին շատ հստակ և բանիմացորեն մոտեցող հայերը կարող էին թույլ տալ ադրբեջանցիներին ստանալու ֆաշիստական գործողություններում իրենց բացահայտող փաստաթղթեր: Կարելի է ենթադրել, որ ինչ-որ մեկը շահագրգռված էր այն բանում, որ հետագայում ցույց տա այդ կադրերը զինված ուժերի նիստի ժամանակ և ամեն ինչ կենտրոնացնի իմ անձի վրա...»:
2005 թվականին Խոջալուում զոհերի համար հակամութալիբովյան Ադրբեջանի Ազգային ճակատի մասնակի պատասխանատվությունն իր հոդվածում հաստատեց նաև ադրբեջանցի լրագրող, haqqin.az պորտալի ղեկավար Էյնուլա Ֆաթուլայևը. «Աշխարհագրական տեղանքի հետ ծանոթանալով՝ լիակատար համոզվածությամբ կարող եմ ասել, որ հայկական միջանցքի բացակայության մասին ենթադրություններն անհիմն են: Միջանցք իսկապես եղել է, հակառակ դեպքում՝ արտաքին աշխարհից ամբողջությամբ շրջափակված և մեկուսացված Խոջալուի բնակչությունը ոչ մի կերպ չէր կարող ճեղքել օղակը և դուրս գալ շրջափակումից:
Սակայն, հաղթահարելով Կարկառ գետից այն կողմ գտնվող տեղանքը՝ փախստականները բաժանվել են, և անհասկանալի պատճառներով Խոջալուի բնակչության մի մասն ուղևորվել է Նախիջևանիկի ուղղությամբ: Կարծես թե Ադրբեջանի Ազգային ճակատի գումարտակները ձգտում էին ոչ թե Խոջալուի բնակչության ազատագրմանն, այլ Մութալիբովի տապալման ճանապարհին մեծ արյունահեղության...»:
«Մեմորիալի» հաղորդումների համաձայն՝ «ԼՂՀ Բարձրագույն խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ ափսոսանք է հայտնել Խոջալուի գրավման ժամանակ դաժանության դեպքերի համար»: «Մեմորիալի» հետ զրույցի ժամանակ պաշտոնատար անձիք չեն հերքել, որ Խոջալուի գրավման ժամանակ կարող է տեղի ունեցած լինեն վայրագություններ, քանի որ հայկական զինված խմբավորումների շարքերում կային զայրացած մարդիկ, ում հարազատները սպանվել էին ադրբեջանցիների կողմից, ինչպես նաև քրեական անցյալով մարդիկ՝ զայրացած Սումգայթում, Բաքվում, Կիրովաբադում և այլ վայրերում խաղաղ բնակչության սպանություններով:
Այսօր հայերը և ադրբեջանցիները իսկապես կարող են երկար բանավիճել, թե Խոջալուում խաղաղ բնակչության համար միջանցք եղե՞լ է, թե՞ ոչ կամ ո՞վ է պատերազմում ավելի դաժան եղել: Սակայն, խաղաղ տարիների բարձունքից նայելով՝ իսկապես շատ դժվար է գնահատել այն քաոսը և այն տարիների ու գործողությունների հոգեբանական պատկերները, որոնք ադրբեջանցիներն արել են հայերի նկատմամբ և հակառակը՝ հայերն են արել ադրբեջանցիների նկատմամբ: Դա իսկապես պատերազմ էր, որի մասին հնարավոր է, պետք է խոսեն նրա մասնակիցները՝ նրանք, ովքեր վերագնահատել են պատերազմում իրենց մասնակցությունը՝ վերադարձնելով «մարդկային դեմքը»: Դրա արդյունքում կորցված կյանքերը դժվար թե հնարավոր լինի վերադարձնել կամ փոխել պատմությունը, սակայն նման վերագնահատումը ինչպես հայերի այնպես էլ ադրբեջանցիների կողմից միանշանակ կհանգեցնի նրան, որ «պատերազմ» բառը զգուշավորությամբ կօգտագործվի:

Ходжалы: это была война
Есть известная поговорка "на войне изюм не раздают", которая на самом деле отражает много реальностей войны. И сегодня, когда речь идет о жестокостях в ходе той или иной войны, понимаешь, как дико звучит слово "убийство" - особенно в отношении детей, женщин, стариков. Впрочем, слово "убийство" всегда звучит дико – даже когда оно используется в качестве самозащиты.
Однако иногда бывают исключения, которые случаются не в жизни каждого, а только в жизни тех, кто пережил войну. Во время войны убийство и смерть перестают быть чем-то диким, они превращаются в нечто повседневное, обыденное – от этого не менее страшное, но все же… В это не могут поверить те, кто не переживал подобные "военные будни" - и даже сейчас, по прошествии многих лет после карабахской войны, кажется, что такого и не было, что человек не может привыкнуть к смерти и потерять свойственные ему качества. Но нет – война действительно отнимает у людей не только право на жизнь и на многие ее прелести (воду из крана, электричество, хлеб, связь и т. д.), война отнимает у людей и главное – человеческое лицо и человеческую душу. И сегодня, если вспоминать войну, рассуждать о ней, оценивать поступки тех или иных людей, стоит помнить: нельзя судить те или иные поступки, совершенные в войну, по сегодняшним "мирным" законам. Потому что тогда люди были не-человеками, это были люди-инстинкты, которых волновало лишь одно – выжить…
Все это написано сегодня в контексте 26 февраля, который азербайджанцы называют днем "ходжалинской трагедии", армяне – днем "ходжалинской операции". На самом деле все то, что произошло в Ходжалы, следует рассматривать в общей цепочке военных событий в Карабахе, потому что невозможно отдельно рассматривать звенья одной цепи – причинно-следственная связь слишком сильна в данном случае. И как нельзя сегодня говорить только о том, что свершившееся в Ходжалы – зверства армян (без углубления в детали и фон всего происходившего после 1988 года в Карабахе), так нельзя говорить и о том, что ответственность за Ходжалы несут только азербайджанцы, которые "вывозили не людей, а скот". Скорее, ответственность за произошедшее должны взять на себя развязавшие страшный узел войны люди, потому что именно они превратили людей в нелюдей, способных убивать…
Существует хронология, согласно которой наступление армянских вооруженнных сил на населенный азербайджанцами город Ходжалы было предопределено как стратегическим расположением города, так и регулярными артобстрелами, которые велись из Ходжалу в направлении армянских сел и деревень. Шла нешуточная война, в которой, как известно, кто-то нападает – кто-то защищается. Иногда позиции менялись, но все втянутые в карабахскую войну тогда знали: их ждет либо жизнь, либо смерть. И ждали всего, потому что была война…
Английский журналист Томас де Ваал так описывает начало "ходжалинской операции": "Штурм начался в ночь с 25 на 26 февраля. Этот день был, вероятно, выбран в память об армянских погромах в Сумгаите, случившихся четырьмя годами ранее". По его мнению, убитые мирные жители в Ходжалы – не спланированная преднамеренная акция: "Я не думаю, что это было преднамеренно. Я думаю, что в любой войне события происходят очень быстро, спонтанно. Я не считаю, что это была преднамеренная акция, одобренная сверху, я думаю, что это была война, это была очень хаотичная ситуация"…
По утверждению официальных лиц НКР, для выхода мирного населения из Ходжалы был оставлен "свободный коридор", который начинался у восточной окраины города, проходил вдоль русла реки и шел на северо-восток, ведя в сторону Агдама и оставляя Аскеран слева. Ширина коридора составляла 100-200, а местами до 300 м. По мирным жителям и членам военных формирований, выходящим без оружия и находящимся в пределах данного "коридора", члены армянских вооруженных формирований обещали не вести огонь.
По словам официальных должностных лиц НКР и участников штурма, население Ходжалы в начале штурма было извещено о наличии такого "коридора" при помощи громкоговорителей, установленных на бронетранспортерах. Однако лица, сообщившие эту информацию, не исключали, что большая часть населения Ходжалы могла не услышать сообщения о "свободном коридоре" из-за стрельбы и малой мощности громкоговорителей. Из опрошенных российской правозащитной организацией "Мемориал" 60 человек, бежавших из Ходжалы во время штурма города, лишь один сообщил, что знал о существовании "свободного коридора" (ему сообщил об этом "военный" из ходжалинского гарнизона). Между тем, за несколько дней до штурма представители армянской стороны неоднократно, используя радиосвязь, сообщали властям Ходжалы о предстоящем штурме и призывали их немедленно полностью вывести население из города. То, что эта информация была получена азербайджанской стороной и передана в Баку, подтверждено и в публикациях бакинских газет ("Бакинский рабочий").
На существование "коридора" указывают и цитировавшиеся в газете "Русская мысль" от 03.04.92 г. слова ходжалинского главы исполнительной власти Эльмана Мамедова: "Мы знали, что этот коридор предназначен для выхода мирного населения…" Но, судя по всему, информация о наличии "свободного коридора" не была доведена до сведения основной массы жителей Ходжалы.
В интервью чешской журналистке Дане Мазаловой (опубликовано в "Независимой газете" 2 апреля 1992 года) ушедший к тому времени в отставку президент Азербайджана Аяз Муталибов возложил ответственность за преступление на неназванные силы, добивающиеся его отставки. На вопрос "Что вы думаете о событиях в Ходжалы, после которых вы ушли в отставку? Трупы ходжалинцев были найдены недалеко от Агдама. Кто-то сначала стрелял в ноги, чтобы они не могли уйти дальше. Потом добивали топором. 29 февраля мои коллеги снимали их. Во время съемок 2 марта эти же трупы были скальпированы. Какая-то странная игра…" Муталибов ответил: "Как говорят те ходжалинцы, которые спаслись, это все было организовано для того, чтобы был повод для моей отставки. Какая-та сила действовала для дискредитации президента. Я не думаю, чтобы армяне, очень четко и со знанием дела относящиеся к подобным ситуациям, могли позволить азербайджанцам получить разоблачающие их в фашистских действиях документы. Можно предположить, что кто-то был заинтересован в том, чтобы потом показать эти кадры на сессии ВС и все сфокусировать на моей персоне…"
В 2005 году частичную ответственность антимуталибовского Народного фронта Азербайджана за жертвы Ходжалы подтвердил в своей статье азербайджанский журналист, руководитель портала haqqin.az Эйнулла Фатуллаев: "Ознакомившись с географической местностью, с полной убежденностью могу сказать, что домыслы об отсутствии армянского коридора лишены оснований. Коридор действительно был, иначе полностью окруженные и изолированные от внешнего мира ходжалинцы никак не смогли бы прорвать кольца и выйти из окружения. Но, преодолев местность за рекой Кар-Кар, вереница беженцев разделилась, и почему-то часть ходжалинцев направилась в сторону Нахичеваника. Похоже, что батальоны НФА стремились не к освобождению ходжалинцев, а к большей крови на пути к свержению А.Муталибова"...
По сообщению "Мемориала", "Верховный Совет НКР выступил с заявлением, где высказал сожаление о случаях жестокости при взятии Ходжалы. В беседах с наблюдателями "Мемориала" официальные должностные лица не отрицали, что при взятии Ходжалы могли иметь место зверства, так как среди членов армянских вооруженных отрядов есть озлобленные люди, чьи родственники были убиты азербайджанцами, а также лица с уголовным прошлым, озлобленные на убийства мирных армян в Сумгаите, Баку, Кировабаде, Геташене и т. д.
Сегодня армяне и азербайджанцы действительно могут долго спорить на темы "был ли коридор для мирных жителей Ходжалы или нет?" или "кто был более жестоким в войне?". Однако с высоты мирных лет действительно очень трудно оценить тот хаос и психологическую картину тех лет и тех действий, которые азербайджанцы совершали в отношении армян, и  наоборот – армяне в отношении азербайджанцев. Это действительно была война, о которой, возможно, стоит говорить именно ее участникам – тем, кто переоценил свое участие в войне, вернул себе "человеческое лицо". От этого вряд ли вернутся потерянные жизни, вряд ли изменится история, но что подобная переоценка – как для армян, так и азербайджанцев – приведет к тому, что слово "война" будет использоваться с осторожностью, это однозначно.