ԱՄՆ-ը Ասադի վրա հարձակվելու պատրվակ է գտել
Սիրիական բանակի հարձակումը երկրի չափավոր ընդդիմության ներկայացուցիչների վրա «ճանապարհ կհարթի Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի դեմ ԱՄՆ-ի կողմից հարձակման համար»: Ինչպես հայտնում է TASS-ը, այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին: «Եթե Ասադն Իսլամական պետության դեմ պայքարի պատրվակով հարձակվի նրանց վրա, դա դուռ կբացի Ասադի վրա ԱՄՆ-ի հարձակման համար», - ասել է Քերին՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ:
Նրա խոսքերով «ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման դեռևս չի որոշել Ասադի վրա հարձակվելու վերաբերյալ, սակայն նա կարծում է, որ անհրաժեշտ է պաշտպանել մեր վերապատրաստած ընդդիմությանը»: Քերին նաև ընդգծել է, որ «եթե ԱՄՆ-ը չոչնչացներ Ասադի քիմիական զենքը, ապա այն արդեն ԻՊ-ի ձեռքում կլիներ»:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Թուրքիան և ԱՄՆ-ը հայտարարեցին, որ պատրաստ են սկսել «սիրիական ընդդիմության» պատրաստումը: «Առաջիկա օրերին մենք ԱՄՆ-ի հետ հուշագիր կստորագրենք սիրիական չափավոր ընդդիմության վերապատրաստման և զինման մասին: Վերապատրաստումը, հավանաբար, կսկսվի մարտին», - ասել է Թուրքիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչը: RIA Novosti-ն նշում է, որ ավելի վաղ թուրքական լրատվամիջոցները հայտնել են Սիրիական ազատ բանակի ավելի քան 2000 զինյալների վերապատրաստելու Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի ծրագրերի մասին: Զինամթերքը տրամադրվելու է ԱՄՆ-ի կողմից, իսկ վերապատրաստումն իրականացնելու են թուրք մասնագետները: Ընդհանուր առմամբ, ԱՄՆ-ը ծրագրում է տարեկան զինել Սիրիական ազատ բանակի 5000 զինյալների, որոնցից 2000-ը՝ Թուրքիայի տարածքում:
Նշենք, որ սիրիական ընդդիմության վերապատրաստման և զինման շուրջ բանակցությունները Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի միջև բավական երկար ժամանակ շարունակվել են: Թուրքիան ցանկանում էր, որ ԱՄՆ-ն Ասադի տապալումն ու թուրք-սիրիական սահմանի վրա բուֆերային գոտու ստեղծումը դիտարկի որպես առաջնահերթություն:

США нашли предлог для атаки на Асада
Нападение сирийской армии на представителей умеренной оппозиции страны "откроет дверь для проведения США атаки на президента САР Башара Асада". Как сообщает ТАСС, об этом заявил американский госсекретарь Джон Керри. "Если Асад нападет на них (сирийскую оппозицию) под предлогом борьбы с последователями "Исламского государства" (ИГ), это станет частью борьбы, которая открывает дверь США для нападения на Асада", - сказал дипломат, выступая на слушаниях в комитете по иностранным делам сената Конгресса США.
По его словам, "президент Барак Обама еще не решил, будут ли США нападать на Асада, но он считает, что необходимо защищать оппозицию, которую мы обучаем". Керри также подчеркнул, что "если бы США не уничтожили химическое оружие Асада, то оно было бы сегодня в руках ИГ".
Напомним, что на днях Турция и США заявили, что готовы к подготовке "сирийской оппозиции". "В ближайшие дни мы подпишем с США меморандум по программе подготовки и оснащения умеренной сирийской оппозиции. Подготовка, скорее всего, начнется в марте", - заявил пресс-секретарь МИД Турции Танжу Бильгич. РИА Новости отмечает, что ранее турецкие СМИ со ссылкой на источник в МИД-е сообщали о планах Турции и США по обучению 2000 боевиков оппозиционной Свободной сирийской армии (ССА) в провинции Кыршехир в центральной Турции. Оружие и боеприпасы для оснащения боевиков ССА предоставят США, обучение будут проводить турецкие военные. По данным источника, всего США предполагают ежегодно обучать и оснащать 5000 боевиков ССА, из них 2000 на территории Турции.
Отметим, что переговоры между Турцией и США по вопросу подготовки сирийской оппозиции длились достаточно долгое время. Турция хотела, чтобы США рассматривали свержение президента Сирии Башара Асада как первоочередную задачу и выступали за создание буферной зоны на сирийско-турецкой границе.