Հայաստանն ու Իրաքյան Քրդստանը ակտիվացնում են կապերը
Այսօր՝ փետրվարի 26-ին, կկայանա առաջին չվերթը Բաղդադ-Երևան-Էրբիլ (Իրաքյան Քրդստանի մայրաքաղաք) ուղղությամբ, որը կիրականացնի «Իրաքյան ավիաուղիներ» ավիաընկերությունը: Այս մասին տեղեկացնում է քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը: Կանոնավոր չվերթը կիրականացվի շաբաթական երկու անգամ CRJ900 և Boeing 737 ինքնաթիռներով: Առաջին չվերթով Հայաստան կժամանեն Իրաքի կառավարության անդամներ և շուրջ 50 տուրիստական գործակալությունների ղեկավարներ: «Իրաքյան ավիաուղիներ» ընկերությունը պատկանում է Իրաքի կառավարությանը: ՀՀ-ում ավիաընկերության ներկայացուցիչն է «Ավիա-Սերվիս» ընկերությունը:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում զգալիորեն ակտիվացել են կապերը Երևանի և Էրբիլի միջև: Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի վերջին քրդական Rudaw գործակալությունը հայտնեց, որ Հայաստանը հյուպատոսություն է բացելու Քրդական ինքնավարության մայրաքաղաք Էրբիլում: Բացի այդ, Իրաքյան Քրդստանի առաջնորդ Մասուդ Բարզանին լեզվի մասին օրինագիծ ստորագրեց, որի համաձայն քրդերենի և արաբերենի հետ միասին հայերենը, թուրքմեներենը և ասորերենը դարձան պաշտոնական լեզուներ ինքնավարության այն հատվածներում, որտեղ հայեր, թուրքմեններ և ասորիներ են ապրում: Որոշ տվյալների համաձայն ներկայումս Իրաքյան Քրդստանում գրեթե 4 հազար հայեր են ապրում:
Հայաստանի և Իրաքի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատվել 2000 թվականին: Նույն տարի Բաղդադում բացվել է ՀՀ դեսպանություն, իսկ 2001 թվականին Երևանում բացվել է ԻՀ դեսպանությունը: 2003թ. Իրաքում սկսած պատերազմի հետևանքով երկու երկրների դեսպանությունները ընդհատեցին իրենց գործունեությունը: 2010 թվականի հոկտեմբերից Հայաստանը վերաբացեց իր դեսպանությունը Իրաքում, իսկ 2012թվականին վերաբացվեց Երևանում Իրաքի դեսպանությունը:
Սադամ Հուսեյնի կառավարման տարիներին Իրաքում մինչև 35 հազար հայեր էին ապրում: Նրանց մեծ մասը կենտրոնացած էր Բաղդադում, ինչպես նաև երկրի հյուսիսային շրջաններում՝ Բասրայում, Քիրքուքում, Մոսուլում և Էրբիլի մերձակայքում: 2000-ական թվականների սկզբից հայերի մեծ մասը հեռացավ Իրաքից, և այժմ Իրաքում ապրող հայերի մասին հստակ տվյալներ չկան:

Активизация контактов между Арменией и Иракским Курдистаном
Сегодня, 26 февраля, компанией "Иракские авиалинии" будет осуществлен первый авиарейс Багдад-Ереван-Эрбиль (столица Иракского Курдистана). Об этом сообщили в Главном управлении гражданской авиации Армении. Регулярные авиарейсы будут осуществляться дважды в неделю на самолетах CRJ900 и Boeing 737. Первым авиарейсом в Армению прибудут члены правительства Ирака и около 50 глав туристических агентств. Компания "Иракские авиалинии" принадлежит правительству Ирака. Представителем авиакомпании в Армении является компания "Авиа-Сервис".
За последние несколько лет контакты Еревана и Эрбиля заметно активизировались. Напомним, что в конце 2014 года курдское агентство Rudaw сообщило, что Армения откроет консульство в столице Курдской автономии Эрбиле. Кроме этого, лидер автономной части Иракского Курдистана Масуд Барзани подписал законопроект о языке, согласно которому, кроме курдского и арабского языков, армянский, туркменский и ассирийский языки становятся официальными языками в тех местах автономной части Курдистана, где живут армяне, туркмены и ассирийцы. По некоторым данным, в настоящее время в Курдской автономии Ирака проживает около 4 тысяч армян.
Дипломатические отношения между Арменией и Ираком были установлены в 2000 году. В том же году страны открыли дипломатические миссии в обеих столицах. С 2003г., в связи с началом военных действий в Ираке, была временно приостановлена деятельность дипломатических представительств в обеих столицах. В октябре 2010 года Армения вновь открыла свое посольство в Ираке, а в 2012 году в Ереване возобновилась деятельность дипломатической миссии Ирака.
Как отмечает Regnum, при Саддаме Хусейне армянская община Ирака насчитывала до 35 тысяч человек, большая часть которых проживала в Багдаде, а также в северных районах - Басре, Киркуке, Мосуле и окрестностях Эрбиля. С начала 2000-ых гг. большая часть армян эмигрировала из Ирака, и в настоящем точную цифру проживающих в Ираке армян назвать сложно.