Կորեացիներին արդեն թույլատրվում է «ձախ գնալ»
Հարավային Կորեայում վերացրել են այն օրենքը, որը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում ամուսնական դավաճանության համար` ազատազրկում երկու տարով: Այս օրենքն ընդունվել է 1953թ. Կորեական թերակղզու` երկու պետության բաժանումից հետո, երբ Հարավային Կորեան հաստատեց իր առաջին քրեական օրենսգիրքը:
Դատարանն ընդունել է, որ ամուսնական անհավատարմության մասին հարցը զուտ ընտանեկան հարց է և ոչ մի կապ չունի քրեական պրակտիկայի հետ, իսկ անհավատարիմ ամուսիններին հետապնդումը երկրի սահմանադրության խախտում է հանդիսանում: Միևնույն ժամանակ կարծիք կա, որ այս օրենքի վերացումը կարող է բացասաբար անդրադառնալ հասարակության բարոյականության վրա, հաղորդում է հարավկորեական Յոնհապ գործակալությունը:
Նշենք, որ օրենքի գործունեության 62 տարվա ընթացքում Հարավային Կորեայում ամուսնական դավաճանության համար դատապարտվել է շուրջ 100 000 մարդ, հաղորդում է «Գովորիտ Մոսկվա» ռադիոն:

Корейцам уже можно "ходить налево"
В Южной Корее отменили закон, который предусматривает уголовную ответственность за супружескую измену – тюрьму на два года. Этот закон был принят в 1953 году, после раздела Корейского полуострова на северную и южную части, когда  Республика Корея утвердила свой первый уголовный кодекс.
Суд признал, что вопрос о прелюбодеянии относится к сфере семейных отношений и не имеет никакого отношения к уголовной практике, а уголовное преследование неверных супругов является нарушением Конституции страны. В то же время есть мнение, что отмена данного закона может негативно сказаться на общественной морали, передает южнокорейское агентство Йонхап.
Отметим, что за 62 года действия закона в Южной Корее за измену были осуждены около 100 000 человек, передает радио «Говорит Москва».