Եվրախորհրդարանի պատվիրակությունը ապրիլի 24-ին կգա Հայաստան
Եվրախորհրդարանի պատգամավորների պատվիրակությունը 2015 թվականի ապրիլի 24-ին կգա Հայաստան և հայ ժողովրդի հետ կոգեկոչի Հայոց ցեղասպանության տարելիցը։ Այս մասին «Արմենպրես» գործակալության հետ զրույցում ասել է ՀՅԴ Հայ դատի եվրոպական հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը։
Նա նաև հայտնել է, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Եվրոպական խորհրդարանում կանցկացվեն բազմապիսի միջոցառումներ, որոնք նպատակ ունեն ոչ միայն լայն հասարակությանը ներկայացնել մեկ դար առաջ մեկ դար առաջ մարդկության դեմ առաջին հանցագործությունը, այլև իրավական և քաղաքական ճանապարհով պահանջել ճանաչում և հատուցում։ Եվրոխորհրդարանի պատգամավորների հետ մշակվում է նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բանաձև, որը մինչև ապրիլի 24-ը պետք է դրվի քվեարկության։

European Parliament Delegation to Visit Armenia on April 24
Delegation of the European Parliament Deputies will visit Armenia on April 24, 2015 and will pay tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide. In a talk with Armenpress the President of the Armenian National Committee of Europe, Gaspar Karapetyan said.
He also mentioned that on the eve of the Centennial of Genocide the European Parliament will held different events which will not only present the first crime committed against the humanity, but  will also demand for recognition and compensation on legal and political basis. Gaspar Karapetyan also noted that the Committee together with the MEPs are developing a draft bill devoted to the 100th anniversary of the Armenian Genocide to be put for voting on April 24.